Listwy wibracyjne – narzędzia niezbędne w każdej firmie

Listwy wibracyjne – lekkie, poręczne i bardzo wydajne fot. norwit.pl

Wibrowanie betonu to proces, który jest niezbędny w przypadku pracy na tym surowcu. Proces ten polega na zagęszczaniu betonu poprzez wibracje o jednostajnej częstotliwości, które sprawiają, że uzyskuje on znacznie lepsze właściwości techniczne. Staje się trwały, wytrzymały i pozbawiony pustych przestrzeni osłabiających jego strukturę. Na rynku znajdziemy kilka wariantów urządzeń przeznaczonych do wibrowania, które różnią się wydajnością pracy oraz przeznaczeniem, a także wysokością inwestycji i obsługą. Jednym z podstawowych urządzeń w każdej firmie są listwy wibracyjne, które stanowią optymalne połączenie efektywności pracy z kosztami zakupu i użytkowania. Warto je poznać bliżej.

Dlaczego beton wymaga wibrowania?

Beton to surowiec, który wymaga wibrowania na etapie jego schnięcia za pomocą specjalistycznych narzędzi, które stanowią podstawowe wyposażenie większości firm budowlanych. Podczas wibrowania następuje między innymi usunięcie i wypchnięcie zalegającego w nim powietrza na zewnątrz, dzięki czemu surowiec ten staje się znacznie gęstszy, stabilniejszy i mniej podatny na uszkodzenia mechaniczne. Beton bez tego procesu charakteryzuje się dużą porowatością i ryzykiem pękania. Usuwane są także cząsteczki wody, która podczas sukcesywnego parowania wywołuje ryzyko powstania pustych przestrzeni w strukturze betonu, co zdecydowanie zmniejsza jego wytrzymałość. Wibracje o odpowiednim natężeniu pozwalają także na równomierne rozprowadzenie masy w szalunku. 

Do wibrowania betonu służy kilka rodzajów urządzeń o skonkretyzowanym działaniu. Są to między innymi wibratory wgłębne wyposażone w silnik mechaniczny lub elektryczny, wibratory wysokiej częstotliwości wraz z przetwornicami, a także modele pneumatyczne, do których zasilenia niezbędna jest instalacja sprężonego powietrza. Na placach budowy znajdują się także wibratory szalunkowe, a także listwy wibracyjne.  

Listwy wibracyjne – lekkie, poręczne i bardzo wydajne

Listwy wibracyjne to urządzenia wyposażone w napęd elektryczny lub spalinowy, który zapewnia listwie wielogodzinną pracę pod pełnym obciążeniem. Kolejnym elementem tego narzędzia jest profil, czyli stosunkowo długa listwa wykonana z aluminium, która może występować pod postacią prostą bądź mieć przekrój w kształcie litery „L”. Działanie urządzeń jest stosunkowo proste. Silnik generuje drgania (wibracje) o ustalonej częstotliwości, które przenoszone są bezpośrednio na listwę za pomocą specjalnych mechanizmów. Listwa z kolei podczas przemieszczania się po betonie przenosi wibracje wprost na ten surowiec, poprawiając jego cechy techniczne i wygląd zewnętrzny. Listwy doskonale wyrównują niewyschnięty beton, usuwając z niego wszelkie nierówności, dlatego też stanowią niezbędne wyposażenie w każdej firmie zajmującej się między innymi obróbką tego materiału.

Listwy obsługuje zazwyczaj jedna tylko osoba, gdyż są wyposażone w ergonomicznie zaprojektowane uchwyty wyposażone w systemy zmniejszające uciążliwość wibracji. Duże zbiorniki paliwa gwarantują przy tym wielogodzinną pracę bez zmęczenia i potrzeby uzupełniania zapasów. Rodzaj silnika warto dobierać w zależności od sposobu użytkowania. Urządzenia przeznaczone do pracy we wnętrzach lub w bardzo słabo wentylowanych pomieszczeniach powinny mieć napęd elektryczny, który nie generuje podczas pracy spalin i jest w pełni bezpieczny dla otoczenia. W przypadku prac na zewnątrz lub w dobrze wentylowanych pomieszczeniach doskonale sprawdzą się listwy z napędem spalinowym, który zapewnia większą wydajność, lecz podczas pracy generuje sporą ilość spalin.

Różnice pomiędzy listwami wibracyjnymi

Podstawową różnicą pomiędzy listwami wibracyjnymi jest długość profilu, która świadczy o sposobie użytkowania danej listwy. Modele o niewielkiej szerokości są dedykowane do pracy w niewielkich pomieszczeniach lub alejkach i korytarzach, z kolei warianty znacznie większe do zagęszczania betonu stropów i podbetonek oraz innych dużych powierzchni płaskich. Kolejną różnicą pomiędzy dostępnymi modelami jest zakres regulacji kąta nachylenia listwy (zazwyczaj za pomocą rękojeści), a także ciężar całego urządzenia, który waha się w przedziale od kilku do kilkudziesięciu kilogramów. Nie bez znaczenia jest także obecność demontowanego uchwytu, co ułatwia proces magazynowania i transportu tych urządzeń.

fot. norwit.pl

Możesz także przeczytać

Leave a Comment