Jak zapobiec nasiąkaniu fundamentów wodą?

Podmokłe fundamenty w najgorszym razie będą oznaczać, że dom nada się już tylko do rozbiórki. W większości przypadków istnieją jednak sposoby na to, by usunąć nadmiar wody spod domu. Najważniejsza jest prawidłowa izolacja przeciwwodna fundamentów jeszcze na etapie budowy.

Po każdej powodzi politycy apelują, by nie budować na terenach zalewowych ani nawet lekko podmokłych. Jednak gdy w takim miejscu znajduje się dom rodzinny lub wymarzona działka, trudno się oprzeć. Aby nie żałować, warto dobrze przemyśleć każdy aspekt stawiania domu pod kątem ochrony przed zalaniem.

Od czego zacząć planowanie izolacji przeciwwodnej

Postawienie takiego budynku powinny poprzedzać wydatki na odwierty geotechniczne i konsultację z ekspertem budowlanym. W przeciwnym razie dodatkowe koszty pojawią się później. Cena analizy geotechnicznej zaczyna się od kilkudziesięciu złotych. Pozwala ona ocenić stan i nawodnienie gleby nie tylko właścicielowi, ale też ekipie budowlanej, której łatwiej będzie dobrać działania do tych parametrów.

Z kolei konsultacja z inspektorem budowlanym lub architektem pozwoli dostosować projekt do podmokłych warunków. Często drobne modyfikacje na tym etapie pozwalają całkowicie wyeliminować późniejsze problemy z podmokłymi fundamentami.

Drenaż a izolacja przeciwwodna fundamentów

Jeśli dom już stoi na takim terenie, pozostaje drenaż i izolacja przeciwwodna fundamentów. Drenaż można wykonać też na etapie projektowania, co zmniejsza koszty i niedogodności dla mieszkańców. Najpopularniejszy drenaż opaskowy to orurowanie domu poniżej poziomu gruntu, połączone z systemem studzienek odpływowych. W razie pojawienia się wody, zostaje ona odprowadzona poza teren domu. System podłączony jest do rowu melioracyjnego lub studzienki deszczowej. Jeśli nie ma ich w najbliższej okolicy, trzeba jeszcze stworzyć ujście dla wody.

W gotowych budynkach można postawić na prostsze sposoby na izolację przeciwwodną fundamentów. Popularna jest izolacja pionowa, czyli pokrycie do pewnej wysokości ścian na poziomie gruntu i pod nim warstwą uszczelniającą. Najczęściej jest to nieprzemakalna masa bitumiczna, folia lub odpowiednia zaprawa. Izolację można wykonać od zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. To stosunkowo tani sposób, choć co kilka lat mogą być konieczne poprawki. Zapobiega to sytuacji, gdy woda przesiąka przez ściany do piwnicy. Jeśli chcesz wiedzieć na ten temat więcej, przeczytaj: Najlepsze sposoby na izolację przeciwwodną fundamentów.

Gdy na izolację przeciwwodną jest za późno

Również domy, które przesiąkają od spodu, wymagają izolacji przeciwwodnej fundamentów. W takim mieszkaniu panuje wieczna wilgoć i zimno. Może też łatwo pojawić się grzyb. Charakterystycznym objawem zawilgoconych fundamentów są odpryskujące farby na ścianach parteru i piwnicy. Takie fundamenty można osuszać z pomocą firm budowlanych, ale najlepszym wyjściem byłaby profesjonalna izolacja przeciwwodna fundamentów, co niestety często będzie się wiązało z dużym remontem.

W najgorszej sytuacji są właściciele starych domów, w których fundamentów brak lub są one zbyt płytkie, by spełniały swoją funkcję. Takie przedwojenne budowle mieszczące się na piaszczystych, suchych gruntach, mogą być do dziś zachowane w niezłym stanie. Jednak w połączeniu z wilgocią zwykle oznaczają duże kłopoty. Koszty podniesienia domu i zrobienia wylewek z izolacją są często tak duże, że znacznie przewyższają wartość takiego domu.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment