Wszystko co musisz wiedzieć zanim wybierzesz przycisk spłukujący

„Pamiętaj o sile detalu!” – to jedna ze złotych zasad, którymi kierują się współcześni designerzy i architekci wnętrz. Każdy, nawet najdrobniejszy element wyposażenia jest istotny dla ogólnego odbioru aranżacji, każdy może pełnić funkcję dekoracyjną, bądź łączyć w sobie różne funkcjonalności. Jednym z detali, do których współczesne marki łazienkowe przywiązują szczególną uwagę, są przyciski spłukujące.

Przycisk spłukujący to element „techniczny” będący dodatkiem do podtynkowego stelaża i wiszącej muszli toaletowej. Możemy zakupić go w zestawie, razem ze stelażem, bądź wybrać samodzielnie, wedle własnych upodobań i gustu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów przycisków. Producenci oferują nam różnorodne opcje zarówno w zakresie użytkowości, jak i wykończenia. Znajdziemy więc przyciski jedno- oraz dwufunkcyjne, wykonane z nierdzewnej stali, tworzywa bądź szkła, obsługiwane ręcznie bądź bezdotykowo. Wybór odpowiedniego modelu nie powinien stanowić problemu. Wiodący producenci, jak Viega, Tece, Geberit czy Grohe, posiadają w ofercie przyciski spłukujące dedykowane konkretnym modelom stelaży podtynkowych, dlatego nie ma obawy, że elementy nie będą do siebie pasowały – wystarczy wybrać produkty jednej marki. Przed wdrożeniem konkretnego rozwiązania instalacji podtynkowej, warto porównać oferty różnych producentów, by ocenić, jak duży będziemy mieli wybór w zakresie wzornictwa i funkcjonalności przycisków spłukujących.

W zakresie funkcji prym wiodą obecnie przyciski dwufunkcyjne zapewniające możliwość spłukiwania dwoma ilościami wody. To rozwiązanie pozwala łatwo kontrolować jej zużycie i zaoszczędzić na rachunkach. Spłuczka umożliwiająca redukcję ilości spłukiwanej wody w połączeniu z dwudzielnym przyciskiem jest doskonałym rozwiązaniem dla osób oszczędnych, którym nieobca jest problematyka dbania o zasoby naturalne. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są przyciski dwufunkcyjne prostokątne – poziome lub pionowe – np. seria Grohe Skate czy Geberit Omega. Ciekawą opcją są przyciski uruchamiane bezdotykowo dzięki wbudowanemu czujnikowi ruchu bądź czujnik IR (na podczerwień). To sposób na podniesienie komfortu użytkowania z łazienki i zachowanie większej higieny w strefie toaletowej.

Aranżacja z wykorzystaniem przycisków marki Viega
Aranżacja z wykorzystaniem przycisków marki Viega

Wśród najpopularniejszych materiałów, z jakich wykonywane są przyciski, wciąż dominuje tworzywo sztuczne, najczęściej wykończone w kolorze chrom. Takie wykończenie prezentuje się elegancko, nowocześnie, a przy tym gwarantuje przystępną cenę produktu. Przy wyborze warto jednak kierować się przede wszystkim trwałością oraz jakością wykonania. Szkło i stal są materiałami o wiele bardziej wytrzymałymi, dlatego też gwarantują dłuższy okres bezawaryjnego użytkowania przycisku. Gładka płytka ze szkła bądź stali uruchamiana bezdotykowo będzie także zdecydowanie łatwiejsza do utrzymania w czystości niż klasyczny przycisk spłukujący z tworzywa – tak wykończone są np. przyciski szklane z kolekcji Tece Loop.

Prezentacja przycisku spłukującego marki TECE
Prezentacja przycisku spłukującego marki TECE

Urządzając łazienkę, współcześni konsumenci poszukują przede wszystkim rozwiązań nowoczesnych pod względem zastosowanych technologii. Przycisk spłukujący, podobnie jak inne elementy wyposażenia, powinien być funkcjonalny i wygodny w użytkowaniu. Równie istotne jest wzornictwo – minimalistyczny design, subtelne formy, stonowane barwy – biel, czerń, chrom – oraz najwyższa jakość wykonania. Pamiętajmy, że przycisk spłukujący to jedyny widoczny element stelaża podtynkowego. Powinien być zatem nie tylko praktyczny, ale również dostosowany wizualnie do aranżacji pomieszczenia.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment