Jak zamontować gniazdko elektryczne? 4 wskazówki!

Jak zamontować gniazdko elektryczne? 4 wskazówki!

Montaż nowego i demontaż starego gniazdka jest stosunkowo prostym zajęciem. To sprawia, że warto podjąć się tego samodzielnie. Należy przy tym pamiętać o kilku cennych wskazówkach, aby uniknąć popełnienia błędów. Podpowiadamy 4 najważniejsze rzeczy, które lepiej mieć na uwadze.

1) Czy trzeba odłączyć prąd?

Prawdopodobnie niektórym to pytanie wyda się zbyt oczywiste, ale za każdym razem trzeba o tym wspomnieć. W końcu nawet najlepszym zdarzają się błędy. Wszelkie prace z instalacją elektryczną wymagają wcześniejszego odłączenia od źródła zasilania. To kwestia paru sekund, a może uratować zdrowie lub nawet życie. Ponadto dobrze się upewnić, czy faktycznie gniazdka elektryczne zostały odcięte od prądu. Do tego używa się np. mierników lub próbników napięcia.

2) Co jest potrzebne do montażu?

Niestety nie da się tego zrobić gołymi rękami. Potrzeba pewnych narzędzi. A właściwie to całego zestawu. Zwykły śrubokręt nie wystarczy. Na szczęście wszystkie potrzebne akcesoria są tanie i powszechnie dostępne, więc na pewno nie zabraknie ich w przydomowym warsztacie. Oto lista niezbędnych elementów pomocniczych:

– wiertarka,

– młotek,

– kombinerki,

– próbnik lub miernik,

– poziomica,

– ołówek.

3) Jak wygląda montaż gniazdka z puszką w ścianie?

Skompletowany zestaw narzędzi pozwala zabrać się do właściwej pracy. Dość komfortową sytuacją, która występuje w przypadku wymiany gniazdka elektrycznego, jest skorzystanie z gotowej puszki w ścianie. Wystarczy więc zidentyfikować przewody: fazowy ma kolor czarny, brązowy lub szary, neutralny wyróżnia się niebieską barwą, a ochronny pokryty jest żółto-zielonym kolorem.

W dalszej kolejności należy podłączyć je we właściwy sposób. Tak więc przewód ochronny trafia do bolca uziemiającego (PE), przewód fazowy do złącza po lewej stronie gniazda elektrycznego (L), natomiast przewód neutralny do złącza po prawej stronie (N). W przypadku modeli bez bolca są tylko dwa kable: fazowy i neutralny. Mostkowanie przeprowadza się od bolca PEN do N.

Na samym końcu wsuwa się obudowę do puszki i montuje przy pomocy wkrętów. Pozostaje już tylko potwierdzić poprawność montażu miernikiem.

4) Jak zamontować gniazdko bez gotowej puszki?

W tym momencie sytuacja się komplikuje. O ile wyżej wymienione czynności pozostają bez zmian, to trzeba wcześniej wykonać otwory pod puszkę elektryczną. Zaczyna się to od oznaczenia miejsc przebiegu elementów instalacji. Potem wiertarką robi się dziury, przez które przeprowadza się kable w pionowej bądź poziomej orientacji.

Wzdłuż linii trzeba wykonać bruzdy o szerokości i głębokości ok. 1,5 cm na kilkanaście centymetrów przed gniazdem elektrycznym. Resztę bruzd bezpieczniej wykuć ręcznie. Znajdą się w nich otwory na uchwyty montażowe. Bruzdy gruntuje się podkładem. Potem trzeba wywiercić w puszce otwory umożliwiające przepuszczenie przewodów. Jeden koniec kabla wkłada się do obudowy i przymocowuje uchwytami, a drugi montuje w gniazdku doprowadzającym prąd. Na koniec wystarczy wszystko zaszpachlować gipsem.

Wszystkie profesjonalne modele znaleźć w ofercie sklep.doko.pl. Zachęcamy do zaznajomienia się z asortymentem oraz składania zamówień na wybrane gniazda elektryczne.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment