Czy warto zainwestować w magazyn energii w 2023? Za i przeciw

magazyn energii

Fotowoltaika cieszy się popularnością nie tylko wśród przedsiębiorców, ale również właścicieli mieszkań i domów. Dzięki niej mogą oni znacząco obniżyć wysokość rachunków za energię, której koszt stale rośnie.

Aby wykorzystać jej potencjał, niektórzy decydują się na wyposażenie instalacji OZE w akumulatory, które gromadzą nadmiar wyprodukowanego prądu. Sprawdź, czy magazyn energii do fotowoltaiki ma sens i jaki wybrać do domu jednorodzinnego.

Jak działa magazyn energii do domu?

Magazyn energii to nic innego jak urządzenie, które pozwala na przechowywanie energii elektrycznej wyprodukowanej przez panele. Dzięki niemu niespożytkowany prąd nie trafia do sieci operatora OSD, ale może być wykorzystany przez użytkownika w sieci domowej.

Magazyny energii w fotowoltaice mają postać akumulatorów, które można zamontować w każdym typie instalacji.

  • Przy instalacji off-grid (bez podłączenia do sieci centralnej) magazyn energii jest niezbędny.
  • Połączenie go z fotowoltaiką w systemie on-grid (z dostępem do sieci centralnej) sprawi, że będzie ona działać w trybie hybrydowym.
  • Akumulatory mogą być wielokrotnie ładowane i rozładowywane, a także łączone w celu uzyskania większej pojemności.

Magazyn przechowuje prąd stały. Aby mógł on zostać wykorzystany do zasilenia urządzeń w domu, falownik musi go przetworzyć na prąd przemienny.

Do działania magazynu niezbędne jest zainstalowanie falownika hybrydowego (ewentualnie dwóch inwerterów, w tym jednego dla akumulatora). Obieg energii koordynuje specjalna aplikacja.

Zalety magazynów do fotowoltaiki

Główną zaletą magazynu energii jest zapewnienie użytkownikowi niezależności na wypadek awarii sieci OSD lub paneli. Dzięki temu nie trzeba obawiać się losowych przerw w dopływie prądu.

Z akumulatora są również zasilane urządzenia domowe w godzinach nocnych, kiedy panele nie działają, oraz w pochmurne dni, gdy promieniowanie słoneczne jest niewystarczające. 

Poprzez gromadzenie energii elektrycznej w magazynie użytkownicy indywidualni mogą uniknąć konieczności płacenia „prowizji” w systemie prosumenckim. W normalnych warunkach wynosi ona 20 lub 30% energii kierowanej do sieci.

Możliwość wykorzystania całej dostępnej energii elektrycznej sprawia, że realny koszt energii jest niższy, a okres zwrotu inwestycji – krótszy.

Magazyny energii to atrakcyjne rozwiązanie dla wielu firm. Pozwalają na utrzymanie ciągłości ruchu, zapobiegają przerwom w produkcji oraz obniżają koszty operacyjne.

Wady magazynów do fotowoltaiki

Nadal podstawową wadą magazynu energii jest wysoka cena. To wciąż drogie urządzenia, dlatego inwestycję w nie trzeba dobrze zoptymalizować. Na szczęście obowiązujące w Polsce przepisy podatkowe i programy pozwalające na zredukowanie sumarycznego kosztu instalacji fotowoltaicznej.

W rozumieniu ulgi termomodernizacyjnej magazyn do fotowoltaiki to tzw. osprzęt fotowoltaiki. Ulga pozwala otrzymać do 53 tysięcy złotych zwrotu na osobę (do 106 tysięcy złotych w przypadku współmałżonków). Dofinansowanie do magazynów energii przewiduje również program Mój Prąd 4.0.

Od czego zależy cena magazynu energii?

To, ile kosztuje magazyn energii, zależy przede wszystkim od jego pojemności.

  • Niewielkie urządzenia przeznaczone do użytku dla gospodarstw domowych (3–5 kW) to wydatek rzędu 10–20 tysięcy złotych.
  • Bardziej pojemne akumulatory (10–20 kW) to rozwiązanie skierowane głównie dla przedsiębiorców lub wielopokoleniowych gospodarstw domowych. Koszty takich baterii będą odpowiednio wyższe (dla 20 kW cena sięga 50–70 tysięcy złotych).

Oprócz pojemności na cenę akumulatora wpływają takie czynniki jak rodzaj technologii magazynu, możliwość rozbudowy akumulatora o kolejne urządzenia, żywotność, dopuszczalna głębokość rozładowania.

Wybierając magazyny energii, warto również postawić na sprawdzone firmy. Wśród renomowanych producentów można wymienić chociażby Teslę, Fronius czy LG Chem.

Więcej informacji o tym, ile kosztuje magazyn energii, znajdziesz na https://suncurrent.pl/magazyn-energii-cena-ile-kosztuje/.

Jaki magazyn energii do domu jednorodzinnego?

Wybierając magazyn energii do domu jednorodzinnego, przede wszystkim należy kierować się mocą instalacji oraz rzeczywistym poziomem autokonsumpcji. Najlepiej, gdyby obie te wartości były zbliżone. Dzięki temu nie dojdzie do sytuacji, kiedy panele wyprodukują o wiele za mało lub przeciwnie – zbyt dużo prądu względem potrzeb.

Pojemność magazynu, autokonsumpcja oraz moc paneli muszą być ze sobą skorelowane, aby maksymalizować uzysk, dlatego do projektowania instalacji OZE najlepiej zatrudnić specjalistów.

Pojemność akumulatora pozwala określić, na ile starczy magazyn energii w razie braku dostępu do prądu z paneli lub sieci.

  • Niewielki magazyn 5 kW zaspokoi potrzeby 3–4-osobowej rodziny na 5–7 godzin.
  • W dużych budynkach, gdzie mieszka więcej osób, można rozważyć montaż magazynu o pojemności 10 kW, który zasili domową instalację nawet na kilkanaście godzin.

Specjaliści z branży OZE wskazują, że magazyny energii będą stopniowo taniały. Korzystając jednak z dostępnych rozwiązań systemowych, już dzisiaj można je nabyć w atrakcyjnej cenie. W perspektywie opłacalności fotowoltaiki jest to urządzenie, którego zakup zdecydowanie warto rozważyć.

Możesz także przeczytać

One Thought to “Czy warto zainwestować w magazyn energii w 2023? Za i przeciw”

  1. Maniek

    Cześć Majster! Przeczytałem twój artykuł na temat inwestycji w magazyny energii i muszę powiedzieć, że bardzo mi się on podobał. Wyjaśniłeś, jakie korzyści i wady wynikają z takiej inwestycji, co na pewno pomoże ludziom podjąć decyzję, czy warto zainwestować w magazyn energii.

Leave a Comment