Jak zabezpieczyć zbiornik na olej opałowy przed mrozem?

Jak zabezpieczyć zbiornik na olej opałowy przed mrozem?

Wysokiej jakości zbiornik na olej opałowy to gwarancja bezpiecznego przechowywania paliwa przez okres grzewczy. Powinien być to produkt mocny, odporny na działanie promieniowania UV i uszkodzenia. Najlepiej zaopatrzyć się w dwupłaszczowy pojemnik na paliwo opałowe, bo wtedy zyskuje się ochronę przed rozszczelnieniem. Oprócz tego liczy się konserwacja i czyszczenie zbiornika, aby jego działanie było optymalne i pewne.

Czyszczenie zbiornika na paliwo opałowe – to warto wiedzieć!

Nawet najlepszy zbiornik na olej opałowy po pewnym czasie eksploatacji wymaga czyszczenia. Na jego dnie osadzają się szkodliwe dla zdrowia substancje, takie jak benzen czy siarkowodór, które mogą zagrażać zdrowiu człowieka. Niezwykle niebezpieczny jest związek siarczku żelaza, który może stać się przyczyną samozapłonu. Oprócz ww. zagrożeń są jeszcze inne, które również stwarzają wysokie zagrożenie. W oleju opałowym mogą znajdować się osady, które są skażone promieniotwórczo. Często osadzają się też na dnie węgiel czy sól. Dlatego też czyszczenie zbiornika na paliwo opałowe to konieczność i nie można o tym zapominać. 

Skorzystaj z  pomocy fachowców

Jeśli uznasz, że zbiornik na paliwo opałowe musi być wyczyszczony, oddaj go w odpowiednie ręce. Jest dużo firm, które zajmują się czyszczeniem zbiorników i robią to profesjonalnie. Dobrze wykonana usługa i przede wszystkim w porę, przyczyni się do znacznego przedłużenia pracy urządzenia i jego optymalnego działania. Jak wygląda fachowe serwisowanie pojemników na paliwo opałowe? Przede wszystkim podstawą działań firmy jest drobiazgowa analiza produktu. Pracownicy szukają nawet najmniejszych defektów, m.in. możliwego rozszczelnienia i usuwają je. Zużyte części wymieniają na nowe i sprawdzają działanie zbiornika po napełnieniu olejem opałowym.

To warto wiedzieć!

Dużo zależy od tego, jaki zbiornik na olej opałowy wybierzesz. Stalowe pojemniki są mocne i mają bardzo dobre parametry techniczne, ale trzeba je zabezpieczać przed korozją. Pomalowanie ścian urządzenia zabezpieczającą farbą ma bardzo duże znaczenie dla jego dalszej pracy. Jeszcze bardziej na rdzewienie narażone są zbiorniki jednopłaszczowe, dlatego ich wnętrze pokrywa się specjalnymi preparatami antykorozyjnymi. Oprócz tego  ścianki wewnętrzne i zewnętrzne zabezpiecza się tworzywem sztucznym, anodą agnezową lub substancjami wiążącym wodę znajdującą się w pojemniku olejowym. Oprócz tego zabezpiecza się zbiornik przed ewentualną awarią, stosując sondy, które służą do sygnalizowania o nieszczelności. Natomiast pomiędzy płaszczami znajdującymi się w zbiorniku umieszcza się ciecz pod ciśnieniem. Kiedy dojdzie do nieszczelności, ciecz wycieka i dochodzi do przerwania obwodu elektrycznego.

Zabezpieczenie przed temperaturą

Pojemnik na olej opałowy musi być zabezpieczony przed niską temperaturą. W magazynie oleju temperatura ma mieć wartość minimum 10 st C., aby nie doszło do wydzielenia parafiny i zatkania przewodów paliwowych. Również pojemnik na paliwo opałowe, który jest umieszczony na zewnątrz, musi mieć zapewnianą optymalną temperaturę pracy. Zabezpieczenie zbiornika polega na zastosowaniu specjalnych kabli grzewczych oraz ich termicznym zaizolowaniu. Pamiętaj, że inwestycja w dwupłaszczowy zbiornik na paliwo opałowe zwróci się już po krótkim okresie użytkowania. Dwa płaszcze zabezpieczające zbiornik doskonale chronią jego wnętrze przed ekstremalnymi temperaturami.

Jakie zbiorniki są najlepsze, które są odporne na korozję?

Oprócz stalowych zbiorników na olej opałowy na rynku dostępne są te wykonana z wysokiej jakości tworzyw sztucznych, np. polietylenu. Nie ma potrzeby konserwowania jego ścian, dlatego użytkowanie go jest o wiele bezpieczniejsze. Oczywiście zabezpieczenie przed działaniem niskich temperatur jest konieczne i trzeba zawsze o tym pamiętać. Zanim wybierzesz zbiornik na paliwo opałowe, przejrzyj dokładnie katalogi z wysokiej jakości pojemnikami. W ofercie sklepu Xymen: https://xymen.pl/kategoria-produktu/zbiorniki-na-olej-opalowy/ jest wiele dobrych produktów, które można porównywać i dopasować idealnie do swoich potrzeb. Znajdziesz tutaj m.in.: mały zbiornik 200-litrowy marki Kingspan, który będzie idealnym rozwiązaniem do mniejszych gospodarstw. Ma jednolitą, dwupłaszczową konstrukcję, która chroni przed niskimi i wysokimi temperaturami oraz zabezpiecza przed wyciekiem paliwa. Znacznie większy, bo mieszczący 1500 litrów oleju opałowego zbiornik marki JFC ma taką samą konstrukcję i również świetnie chroni przed rozszczelnieniem i warunkami atmosferycznymi. Są też większe, mające pojemność nawet 5000 czy 9000 tys. litrów, które sprawdzą się na dużych gospodarstwach czy w przedsiębiorstwach.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment