Jak wyciszyć drzwi wejściowe – prawidłowa izolacja akustyczna drzwi?

drzwi wejściowe

Nieprawidłowo wykonana izolacja akustyczna drzwi sprawia, że do wnętrza nieruchomości dobiegają wszystkie odgłosy z zewnątrz. Na ten fakt szczególnie zwracają uwagę właściciele mieszkań – wszystkie odgłosy z klatek schodowych słyszą w swoim domu. Warto jednak wiedzieć, że odpowiednie wzmocnienie drzwi pozwala poprawić ich izolację. Jak wykonać dodatkową izolację akustyczną drzwi? Podpowiadamy.

Uszczelka do drzwi

Jednym ze sposobów na wykonanie izolacji akustycznej drzwi jest założenie uszczelki. Przed przystąpieniem do prac warto sprawdzić stan dotychczasowych elementów oraz progu drzwiowego. Ten ostatni może sprawiać wiele problemów – delikatnie zamontowany bądź ruchomy uniemożliwia uzyskanie właściwej szczelności. Problemem może być też niewłaściwe zamontowanie ościeżnicy – powinna być ona zainstalowana równo i wzbogacona o odpowiednią uszczelkę.

Decydując się na wymianę uszczelnienia, warto wybrać produkty silikonowe, z gumy elastycznej bądź elastomeru termoplastycznego. Nie tylko pozwalają wygłuszyć dźwięki, ale też amortyzują skrzydło i minimalizują zniszczenia.

Mata wygłuszająca

Drugim sposobem na uzyskanie właściwej izolacji akustycznej drzwi jest zainstalowanie maty wygłuszającej. Jest to pianka akustyczna, o grubości około 1 cm, którą montuje się na powierzchni skrzydła drzwiowego. Ważne jest to, by powierzchnia, na której będzie przyklejana była idealnie równa – warto wcześniej usunąć wszelkie nierówności czy wypełnić ubytki. Rozwiązanie to jest popularne z kilku względów, m.in. łatwego montażu i atrakcyjnej ceny. 

Montaż tapicerki drzwi

Ciekawym rozwiązaniem jest także zainstalowanie tapicerki na drzwiach. Odpowiednie obicie pozwala wygłuszyć różnego rodzaju dźwięki dochodzące z zewnątrz – metoda ta sprawdza się nie tylko w domach i mieszkaniach, ale również w pomieszczeniach biurowych. Chcąc uzyskać wysokiej jakości efekt, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Konieczne jest dobranie odpowiedniego wypełniania – im większa gęstość, tym lepszy efekt izolacji akustycznej. Najlepiej sprawdzają się materiały wykonane z kompozytu pianek – są one dostępne w różnych grubościach. Co ważne, materiał ten nie tylko pozwala uzyskać odpowiednią izolację akustyczną drzwi, ale też termiczną.

Tapety akustyczne

Ostatnim sposobem jest montaż tapet akustycznych. To nowoczesne rozwiązanie, którego zadaniem jest pochłanianie dźwięków. Z uwagi na prostotę działania, estetykę i łatwy montaż doskonale sprawdzają się w miejscach publicznych – szczególnie szkołach, biurach czy urzędach. Pozwalają nie tylko wygłuszyć wnętrza, ale też uzyskać odpowiednią estetykę. Co więcej, tapety akustyczne jako izolacje akustyczne do drzwi są dostępne w wielu wariantach, stąd łatwo dopasować ich design do charakteru miejsca. Mogą mieć stonowaną grafikę bądź też nieco bardziej zwracającą uwagę. Najczęściej są one wykonane z winylu bądź włókien poliestrowych, stąd też są trwałe i estetyczne. 

Metod na uzyskanie odpowiedniej izolacji akustycznej drzwi jest wiele, aczkolwiek warto pamiętać, aby wybierając stolarkę drzwiową, stawiać na modele o odpowiednich parametrach – pozwala to zaoszczędzić czas i pieniądze na udoskonalanie wybranych rozwiązań.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment