Jak wybrać i podłączyć gniazdko elektryczne?

Gniazda elektryczne są niezbędnym elementem tzw. osprzętu elektroinstalacyjnego w każdym domu, mieszkaniu, biurze, sklepie czy innym obiekcie. Powinny cechować się estetycznym wyglądem oraz przede wszystkim funkcjonalnością. W jaki sposób wybrać odpowiednie gniazdka? Jak je prawidłowo podłączyć? Dowiedz się z poniższego artykułu.

  1. Jak wybrać gniazda elektryczne?
  2. Jak podłączyć gniazdko elektryczne?

Jak wybrać gniazda elektryczne?

Szeroki wybór gniazdek, jakie oferuje niejedna hurtownia elektryczna, może przyprawić o zawrót głowy. Bogate wzornictwo pozwala na dobór najbardziej dopasowanego modelu do każdego wnętrza i gustu właściciela. Na co zwrócić uwagę, wybierając gniazdka elektryczne? Przede wszystkim ze względów estetyczno-wizualnych dobrze jest zamontować w całym budynku albo przynajmniej w tym samym pomieszczeniu jednolite gniazda oraz włączniki. Polecanym wyborem są włączniki i gniazda modułowe do zabudowy w ramkach, w których zgromadzono niezbędne regulatory (np. ogrzewania podłogowego), czujniki, a nawet radio. Zazwyczaj są one dostępne w wersjach uniwersalnych, co pozwala na montaż poziomy albo pionowy. Wybierając ten rodzaj produktu, warto zwrócić uwagę, aby w ramach danej serii zakupić indywidualne gniazdo podwójne.

Jeśli chodzi o kolorystykę gniazdek, to najpopularniejsze już od wielu lat pozostają modele w wersji białej. Nie znaczy to jednak, że rynek oferuje wyłącznie klasyczne, jasne wersje. Wręcz przeciwnie – najnowsze trendy w zakresie aranżacji wnętrz propagują wielobarwne gniazdka. W polecanych sklepach i hurtowniach, takich jak https://laseratl.com.pl/gniazda-elektryczne/, są one do nabycia w różnych wersjach kolorystycznych. To pozwala na łatwe dopasowanie artykułu do wybranej aranżacji pomieszczenia, mebli czy gustu właściciela.

W kwestii takiej jak wygląd gniazdek, to zasadniczo trendy wnętrzarskie opierają się na dwóch głównych nurtach. Pierwszy skupia się na smukłym wykończeniu gniazdka, które tylko w małym stopniu odstaje od ściany, drugi natomiast dąży do minimalizmu przejawiającego się w ostrych kątach i liniach. Wybór konkretnego rodzaju zależy tak naprawdę od potrzeb i gustu użytkownika.

Wybierając gniazda elektryczne do domu, należy też wziąć pod uwagę materiał, z którego zostały one wyprodukowane. Zazwyczaj są one wytwarzane z tworzywa sztucznego, ale na rynku dostępne są również modele ekskluzywne, czyli tworzone z drewna, marmuru, korianu, a także szkła. Są one sporo droższe od zwyczajnych plastikowych gniazdek, ale charakteryzują się wyjątkowym wyglądem.

Należy rzecz jasna pamiętać, że oprócz walorów estetycznych niezwykle istotne jest bezpieczeństwo produktów. Dlatego najlepiej wybierać modele od sprawdzonych producentów, których jakość i poziom bezpieczeństwa są potwierdzone odpowiednimi certyfikatami i atestami adekwatnymi dla danej kategorii (norma IP).

Jak podłączyć gniazdko elektryczne?

Podłączenie albo wymiana gniazdka elektrycznego nie jest skomplikowanym zadaniem, ale należy do niego podejść z dozą ostrożności. Działanie to najlepiej przeprowadzać w jasny dzień, kiedy miejsce montażu jest dobrze oświetlone światłem naturalnym. Należy przygotować odpowiednie narzędzia, tj. śrubokręt, ewentualnie również próbnik napięcia. Przed wymianą albo montażem gniazdka należy odłączyć prąd. W przypadku demontażu starego modelu, należy delikatnie odkręcić śrubki mocujące obudowę, a potem znajdującą się pod nią metalową puszkę, do której przykręcono przewody. Przed odkręceniem przewodów dobrze jest zrobić im zdjęcie, aby później móc łatwo upewnić się, jak wygląda prawidłowe podłączenie. Podczas montażu nowego gniazdka, przewody należy umocować za pomocą zacisków albo śrubek. Następnie trzeba włożyć puszkę do gniazdka i także mocno ją przykręcić z boku. Na końcu trzeba przykręcić plastikową osłonę.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment