Opłacalność paneli fotowoltaicznych w 2020 r.

Polacy coraz częściej decydują się na pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych. Panele solarne i fotowoltaiczne nie wzbudzają już sensacji, a domy energooszczędne wyrastają nie nie tylko w najbardziej prestiżowych dzielnicach wielkich aglomeracji, ale i na prowincji. Opłacalność paneli fotowoltaicznych w indywidualnych gospodarstwach domowych rośnie z roku na rok. Jest to związane z kilkoma czynnikami.

Fotowoltaika w Polsce – dlaczego jest opłacalna

Po pierwsze, umiarkowany – wciąż jeszcze… –  klimat Polski sprzyja działaniu instalacji fotowoltaicznych oraz gwarantuje ich długą techniczną żywotność. Upały i długo utrzymująca się słoneczna bezwietrzna pogoda, wbrew pozorom, nie są najlepsze dla produkcji energii elektrycznej przy pomocy ogniw fotowoltaicznych.

Po drugie, stale rosnące ceny energii elektrycznej sprawiają, że nasze domowe budżety są coraz bardziej obciążone. Przydomowa instalacja fotowoltaiczna umożliwia całkowite uniezależnienie się od dostawców zewnętrznych, a co za tym idzie na zniwelowanie rachunków nawet do zera. Zwykle posiadacze instalacji fotowoltaicznych płacą miesięczne rachunki za prąd w kwocie 10-30 PLN (opłaty stałe + podatki). Okres zwrotu inwestycji to 7-9 lat, a potem przez kolejne 16-20 lat mamy prąd za darmo.

Po trzecie, wysoki koszt jednorazowej inwestycji w panele fotowoltaiczne jest łatwiejszy “do przełknięcia”, kiedy ma się świadomość, że możemy sięgać po różne metody dofinansowania:

  • Program “Mój prąd” (wdrożony w 2019 roku)
  • Programy “Prosument 2” – budżet programu wynosi 800 mln złotych na lata 2014-2022 z możliwością zawierania umów pożyczek (kredytu) wraz z dotacją do 2020 roku
  • Program “Czyste Powietrze” – o dofinansowanie starać można się w terminie od 19 września 2018 r. do 30 czerwca 2027 roku.

Zgodnie z symulacjami specjalistów, instalacja o mocy ok. 5 kW (czyli produkująca tyle prądu, ile zużywa rodzina z dziećmi w średniej wielkości domu), składająca się z naprawdę dobrej jakości podzespołów wraz z montażem i 15-letnią gwarancją kosztuje dziś około 30 tys. PLN. Dzięki obowiązującej dotacji 5000zł koszt instalacji spada do 25000zł a dodatkowo kwota ta podlega uldze termomodernizacyjnej uwzględnionej w picie rocznym co daje kolejne około 5000zł oszczędności. Całkowity koszt instalacji spadnie więc z około 30000 do 20000zł PLN.

Po czwarte wreszcie, instalacja fotowoltaiczna to instalacja w pełni ekologiczna. Coraz bardziej komplikująca się sytuacja klimatyczna naszej planety sprzyja inwestycjom o wysokim stopniu ekologiczności. Polacy planujący budowę domu albo zakup mieszkania zwracają uwagę na to, z jakich źródeł pozyskiwana będzie energia do ogrzewania ciepłej wody użytkowej oraz energia elektryczna. Inwestorzy indywidualni już na etapie projektu uwzględniają usytuowanie paneli fotowoltaicznych, osoby planujące zakup mieszkania decydują się mieszkania energooszczędne.

Więcej o opłacalności fotowoltaiki: https://hdkinvest.pl/fotowoltaika-oplacalnosc/

Koszt instalacji fotowoltaicznej w domu energooszczędnym

Prosumenci (konsumenci będący jednocześnie zaangażowani w proces tworzenia i promowania produktu – w tym wypadku energii elektrycznej; słowo to pochodzi od połączenia wyrazów “producent” i” konsument”) znajdują w Polsce coraz więcej udogodnień formalno-prawnych, a opłacalność paneli fotowoltaicznych zasadza się na dwóch zasadniczych filarach.

Pierwszy z nich to możliwość pozyskania dotacji, dofinansowania. Coraz większe zainteresowanie inwestorów indywidualnych panelami fotowoltaicznymi zmotywowało Ministerstwo Energii, które we współpracy z Ministerstwem Środowiska przygotowało, wspomniany już wyżej, program dofinansowania instalacji fotowoltaicznych w Polsce o nazwie „Mój Prąd”. Został on zaplanowany na lata 2019-2024 lub do wyczerpania  środków w wysokości 1 mld zł. Program kierowany do osób fizycznych, chcących zamontować panele fotowoltaiczne na użytek własnego gospodarstwa domowego.

Kolejna sprawa to stale wzrastająca jakość samych paneli fotowoltaicznych, która gwarantuje im naprawdę długą żywotność. Obecnie średnia gwarancja na panele zwykle wynosi 10-15 lat. Uważa się, że poprzednie generacje paneli słonecznych (2000-2010) osiągną żywotność co najmniej 25 lat. A te nowsze mogą sprawnie operować nawet 40 lat. Z doświadczenia wiadomo już, że najwyższej jakości panele fotowoltaiczne mogą działać “jak nowe” od 40 do 50 lat.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment