Jak stworzyć spójne wnętrze?

Spójne wnętrze to wnętrze dokładnie przemyślane. Pod względem stylu tworzy ono harmonijną całość. Co zrobić, aby zyskać poczucie spójności, gdy aranżujemy nowe mieszkanie?

Czym jest spójne wnętrze?

Stworzenie spójnego wnętrza stanowi nie lada wyzwanie. Często osobom niewprawionym w sztuce aranżacji zdaje się, że dobranie do siebie szeregu akcesoriów oraz materiałów wykończeniowych jest dziecinnie proste. Nic bardziej mylnego. Wykreowanie zgranego wnętrza, w którym poszczególne pomieszczenia hormonizują ze sobą, wymaga czasu i wyobraźni. Stworzenie poczucia, że dane mieszkanie jest pod względem stylistycznym nierozerwalną całością, można uzyskać przez odpowiedni dobór barw, kształtów oraz faktur, a także – przez niezmienne trzymanie się wybranych założeń oraz rozwiązań. 

Wykończenie wnętrz pod klucz

Zakup mieszkania i następne urządzanie go zwykle jest procesem żmudnym, pochłaniającym sporo energii oraz czasu. Dla osób pragnących wprowadzić się do już urządzonego i gotowego do życia lokalu, idealnym rozwiązaniem jest wykończenie pod klucz wcześniej wybranego mieszkania. W ramach ustalonego budżetu, wraz z pomocą specjalistów, przyszli lokatorzy mają szansę stworzyć swoje wymarzone lokum, a wszelkie prace remontowe powierzyć w ręce wykwalifikowanego zespołu. 

Mieszkanie wykończone pod klucz również może stanowić wysoce estetyczne i spójne wnętrze – o to, w porozumieniu z przyszłymi lokatorami, zadbają specjaliści zajmujący się aranżowaniem wnętrz. 

Jak uzyskać spójne wnętrze?

Spójne wnętrze można uzyskać wykorzystując szereg różnych czynników. Pierwszym z nich, zapewne najbardziej oczywistym, jest wybór kolorystyki wnętrza. Powinna być ona dobrana tak, by nie tylko poszczególne elementy danego pokoju zgrywały się ze sobą – kolory powinny pasować do siebie na przestrzeni całego mieszkania. Tak więc, jeśli przykładowo nasz salon zachowany jest w odcieniach szarości, niewłaściwym posunięciem byłoby nagłe użycie krzykliwego pomarańczu lub żółci (chyba, że w salonie również posiadamy żółte lub pomarańczowe elementy). Warto jest dobrać dominującą paletę barw i trzymać się jej w każdym z pokojów. 

Innym ważnym elementem tworzenia spójnego wnętrza, jest wybór podłogi. Powinna być ona w miarę jednolita (choć oczywiście nie trzeba w całym mieszkaniu kłaść jednakowych płytek czy paneli). Dominujące kolory muszą powtarzać się na przestrzeni całego mieszkania – niezależnie od tego, czy jest to kuchnia, łazienka czy salon. 

Na spójną aranżację w dużej mierze wpływają również dodatki. Powinny być one zachowane w jednakowej stylistyce. Przykładowo: niewłaściwym posunięciem byłoby użycie w całym mieszkaniu złotych klamek do drzwi, za wyjątkiem łazienki, gdzie założone zostałyby klamki srebrne. Warto pamiętać o tym, że nawet w tak niewielkich i pozornie nieistotnych elementach tkwi klucz do uzyskania spójnej aranżacji wnętrza.   

Możesz także przeczytać

Leave a Comment