W Polsce rozdrabniacze do gałęzi cieszą się z miesiąca na miesiąc coraz większym zainteresowaniem, ale pomimo tego w dalszym ciągu wiele osób nie ma pojęcia, jak one działają i do czego służą. W niniejszym artykule znajdą Państwo odpowiedzi na te i wiele innych pytań.
Jak działają rozdrabniacze?
Zasada działania rozdrabniaczy w dużej mierze zależy oczywiście od ich konstrukcji. Większość dostępnych na rynku rozdrabniaczy do gałęzi wyposażona jest w specjalną obudowę, w której zamknięte jest główne urządzenie tnące. Zgromadzone gałęzie i liście podawana są zazwyczaj od góry, dzięki czemu bez problemu trafiają do komory z nożami, gdzie tnie się je na drobne kawałki. Zrębki są wyrzucane z drugiej strony rozdrabniacza. Godne polecenia są modele z dodatkowym koszem, dzięki któremu nie trzeba będzie marnować cennego czasu na zbieranie pociętych kawałków. Jest to bardzo praktyczne i niesłychanie wygodne rozwiązanie.
Najpopularniejsze rodzaje rozdrabniaczy do gałęzi?
Jeżeli chodzi o ogrodowe rozdrabniacze do gałęzi, to w Polsce największym zainteresowaniem cieszą się modele spalinowe, które mogą pochwalić się mocą na poziomie od 1 do 6 KM. Rozdrabniacze spalinowe bez żadnego większego problemu poradzą sobie nawet z bardzo dużymi elementami. Godne polecenia są maszyny wyposażone w zaawansowaną funkcję automatycznego wciągania gałęzi. Dużym atutem rozdrabniaczy spalinowych jest ich olbrzymia mobilność. Na rynku dostępne są także ciągnikowe rozdrabniacze, które zasilane są paskiem klinowym. Elektryczne rozdrabniacze jak sama nazwa wskazuje do prawidłowego działania potrzebują dostępu do zasilania. Urządzenia tego typu doskonale sprawdzą się przede wszystkim w mniejszych ogrodach.
Rodzaj mechanizmu tnącego
Rębaki do gałęzi można podzielić także biorąc pod uwagę rodzaj zastosowanego mechanizmu tnącego. Producenci mogą zaproponować swoim klientom rozdrabniacze elektryczne z klasycznymi nożami. Modele tego typu są coraz rzadziej spotykane, ponieważ nie posiadają odpowiedniego zabezpieczenia dla osoby obsługującej sprzęt. Wybrać można także rębaki do gałęzi z nożami ślimakowymi, które mogą pochwalić się bardzo dużą siłą cięcia. Maszyny z nożami ślimakowymi są bardzo wydajne, dlatego też poradzą sobie nawet z najtrudniejszymi zadaniami. Na samym końcu warto wspomnieć o rębakach z walcem zębatym. Urządzenia te charakteryzują się najbardziej skomplikowaną budową, dzięki czemu poradzą sobie bez problemu nawet z bardzo grubymi elementami. Nowoczesne rębaki z walcem zębatym są najlepszym wyborem dla osób, które w pierwszej kolejności stawiają na wydajność i wytrzymałość.