Inwerter fotowoltaiczny to urządzenie, którego zadaniem jest zamiana prądu stałego produkowanego przez moduły PV w prą przemienny, który znajdziemy w naszym gniazdku. Jego zadaniem jest rownież monitorowanie działania instalacji. Pełni tez funkcję zabezpieczające.
Wygląd
Mimo pełnienia bardzo waznej funkcji, przeważnie jest to niepozornie wyglądająca skrzynka, która wisi na ścianie w piwnicy czy w garażu.
Zasada działania inwertera, a typy instalacji:
Można wyróżnić 3 typy instalacji fotowoltaicznej. Pierwszym typem jest inwerter łańcuchowy. Drugi typ instalacji fotowoltaicznej jest rozbudowany o optymalizatory na kazdy panel. Trzeci typ to taki typ instalacji fotowoltaicznej, w której każdy panel ma swoj własny inwerter.
Na co zwrócić uwage przy wyborze inwertera?
Przede wszystkim inwerter musi być niezawodny. Inwertery mają one krótszą żywotność niż panele fotowoltaiczne, gdyż musi przetwarzać spore ilości mocy z modułów fotowoltaicznych. Jedna usterka w inwerterze powoduje, że cała instalacja fotwoltaiczna przestaje działać i nie produkuje prądu, dlatego przy wyborze inwertera trzeba kierować się jego niezawodnością. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na to czy ewentualna jego naprawa będzie szybka.
Certyfikat to podstawa. Inwertery fotowoltaiczne muszą posiadać wymagane regulacjami europejskimi certyfikaty.
Są to:
- certyfikat zgodności z normą PN-EN 61000-3-2 i PN-EN 61000-3-3 (dla falowników o prądzie <16A na fazę); PN-EN 61000-3-12 i PN-EN 61000-3-11 (dla tych o prądzie 16-75A na fazę)
- certyfikat zgodności z normą PN-EN 50438
- deklarację zgodności z dyrektywą 2014/35/UE
- deklarację zgodności z dyrektywą 2014/30/UE
Jeżeli któryś z inwerterów nie posiada certyfikatu z powyższymi normami, wówczas nie powinien być wykorzystany do instalacji.
Stopień ochrony IP i wytrzymałość mechaniczna
Warto też sprawdzić wytrzymałość mechaniczną inwertera oraz klase ochrony. Większość inwerterów ma IP65 to znaczy, że mogą być stosowane na dworze i są odporne na wodę i pyly. Niektóre mają IP66, co znaczy że cechują się jeszcze większą odpornością na wodę.
Gwarancja – im dłuższa tym lepiej
Długośc okresu gwarancyjnego oraz możliwość serwisowania w Polsce to bardzo ważna kwestia. Inwertery mogą mieć różnić się między sobą okresem gwarancyjmym. Może to być 5 lat, ale te dobrej klasy inwertery działają bez zarzutu nawet 10 lat. Gwarancje oczywiście można przedłużyć za dodatkową opłatą. Jeżeli w okresie gwarancyjnym nastąpi usterka a serwisowanie jest gdzieś na terenie Polski, to przeważnie naprawianie tej uszkodznej części nie sprawia problemów. Po 25 latach naprawa inwertera jest już nieopłacalna i przeważnie trzeba kupić nowy inwerter.
Przed wyborem inwertera dobrze się jest przygotować pod względem teoretycznym. Jeżeli nie masz czas lub boisz się, że mimo należytego przygotowania nie wybierzesz odpowiedniego inwertera, zwrócić się do firmy instalatorskiej, która z pewnością Ci pomoże w wyborze odpowiedniego inwertera na potrzeby Twojej instalacji fotowoltaicznej. Pamiętaj też, że możesz próbować zaoszczedzić na panelach, ale szukanie oszczędności na inwerterze nie ma większego sensu.