Honowanie otworów centralnych wałów: co to jest i jak działa?

Honowanie otworów centralnych wałów: co to jest i jak działa?

Dojrzewające zaawansowanie technologiczne sprzyja coraz bardziej precyzyjnym i niezawodnym technikom obróbki. To właśnie honowanie stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnych metod, które nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. W bieżącej publikacji wyjaśniamy, dlaczego honowanie otworów centralnych wpływa na jakość i funkcjonalność działania urządzenia.

Honowanie otworów centralnych wałów- najważniejsze informacje

Wspomniana już precyzja sprawia, że proces honowania wykorzystywany jest w ściśle określonym gronie klientów. Cechą charakterystyczną oczekiwań w tym obszarze jest dokładność i niezawodność, czyli właściwości niezwykle ważne dla sektora motoryzacyjnego, lotniczego, morskiego, a nawet energetycznego i przemysłowego.

W rezultacie, honowanie cylindra lub innych elementów specjalistycznej urządzenia nie może wywoływać żadnych błędów. Nawet najmniejsze uchybienia w tym zakresie mogą doprowadzić do nieprawidłowego działania całego układu, szybkiego zużycia poszczególnych elementów, a w ostateczności- niebezpiecznych awarii.

Honowanie otworów centralnych zapewnia uzyskanie jakości obróbki w dwóch aspektach. Dzięki tej obróbce uzyskujemy nie tylko wymaganą geometrię obrabianego elementu, ale jednocześnie zapewnia ono jakość obrabianej powierzchni dzięki uzyskaniu wysokiej klasy chropowatości. Nasuwa się pytanie jak to osiągnąć?

Honowanie w praktyce

Cały proces obróbki wykorzystuje szereg współpracujących elementów i narzędzi, które zapewniają najwyższe standardy procesu. Na szczególne wyróżnienie zasługuje zestaw specjalnych osełek lub szczotek ściernych, zapewniających ustaloną wcześniej dokładności wykonania danego elementu. To jednak nie koniec!


Duża dokładność obróbki wymaga adekwatnych warunków pracy narzędzia. Należy pamiętać, że mechanizm honowania uwalnia szereg ubocznych efektów, które powstają w wyniku działania honownicy.


Honowanie to również podwyższona temperatura obróbki . Co więcej, w trakcie honowania powstają  drobne odpady z osełek i samej obrabianej powierzchni. Te niepożądane skrawki materiałów mają prawidłową i poprawnie przeprowadzoną obróbkę.


Aby temu zapobiec, wykorzystuje się kolejny czynnik – odpowiednie płyny. Odpowiednio dostosowany olej spełnia w tym obszarze dwie funkcje. Przede wszystkim, ciecz skutecznie schładza nagrzaną powierzchnię i reguluje panujące warunki termiczne. Kolejną rolą jest bieżące usuwanie, pojawiających się pyłów obrabianego materiału.

Czy honowanie wymaga obecności profesjonalistów?


Zdecydowanie tak! Wszelkie aspekty związane z przebiegiem muszą być indywidualnie dopasowane do specyfiki i charakteru zleconej pracy, a to wymaga odpowiedniego doświadczenia i wiedzy– to stanowi jednocześnie podstawowe ograniczenie metody.


Osełki ścierne narzucane są przez twardość obrabianego materiału. Ta sytuacja dotyczy również dedykowanych płynów- jakiekolwiek nieprawidłowości w przebiegu procesu mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń zaawansowanych urządzeń przemysłowych! Właśnie dlatego warto skorzystać z konsultacji renomowanych specjalistów– takich jak zespół Turbolab!

Możesz także przeczytać

Leave a Comment