Zanim kupisz stół bilardowy: jaki wymiar do domu?

Zamierzasz kupić stół bilardowy do domu, ale nie wiesz, który wybrać? Pewnie zastanawiasz się, jaki rozmiar będzie odpowiedni, czy produkty czymś szczególnym się między sobą różnią albo na który model postawić. Poniższe kompendium dostarczy ci potrzebnej wiedzy.

Model modelowi nierówny

W sprzedaży pojawiają się trzy rodzaje stołów bilardowych: pool, snooker i karambol. Stoły pool są zdecydowanie najpopularniejsze spośród wszystkich dostępnych. Przeważnie wybierają je osoby grające amatorsko, rekreacyjnie np. w domu czy w biurze. Standardowa długość produktów wynosi od 6 do 9 stóp angielskich, niemniej sporo firm wykonuje je w większym rozmiarze, przy czym stół bilardowy 9ft jest najwygodniejszy w użytkowaniu ze względu na optymalne wymiary (pole gry ma 127 cm × 254 cm). Wyroby wykonuje się zarówno z litego drewna, jak i w opcji mieszanej, gdzie do zrobienia korony i boków wykorzystuje się płytę fornirowaną. To świetny stół dla początkujących, więc wymagania w pełni zaspokoi model ze średniej półki cenowej.

Stoły do snookera cieszą się powodzeniem głównie wśród profesjonalistów. To na nich rozgrywa się turnieje. Muszą być wytrzymałe, dlatego wykonuje się je z najlepszych gatunkowo materiałów i stosuje w nich nieco inne rozwiązania konstrukcyjne aniżeli w stołach do poola. Z reguły cały stelaż powstaje z litego drewna, a pole gry z łupka włoskiego obleczonego cienkim suknem. Są duże – mierzą od 8 do 12 stóp angielskich, jednak na życzenie klienta produkuje się je w mniejszych rozmiarach.

Karambol to niszowa odmiana bilarda, toteż stoły do tego rodzaju gry są najrzadziej kupowane. Klasyczny stół mierzy 10 stóp angielskich i jest pozbawiony łuz, ponieważ gra nie polega na wbijaniu bil, ale na zderzaniu ich ze sobą (używa się tylko 3 bil). Wygrywa ten, kto podczas jednego uderzenia uzyska więcej zderzeń. Rozgrywka opiera się na precyzji i technice, wymaga zatem stabilnego stołu o sztywnej konstrukcji. Z racji tego zaleca się kupować produkty zrobione w całości lub chociażby częściowo z litego drewna.

Jaki rozmiar będzie najlepszy?

Kupując stół, należy wziąć pod uwagę nie tylko rozmiar stołu, ale i wielkość pomieszczenia, w którym stanie oraz jego zagospodarowanie przestrzenne. Wszelkie słupy czy meble mogą utrudniać prawidłowe składanie się do uderzeń i ograniczać ruch ręki „przód-tył”. Aby móc swobodnie przemieszczać się wokół stołu i wykonywać precyzyjne uderzenia, trzeba zachować między każdym bokiem stołu a ścianą lub przeszkodą odstęp wielkości 110-150 cm, w zależności od preferowanej długości kijów. Najczęściej przyjmuje się, że stół do bilarda o długości 6 stóp wymaga pomieszczenia o minimalnych wymiarach 330 cm × 420 cm, stół wielkości 7 stóp – 340 cm × 440 cm, stół w rozmiarze 8 stóp – 350 cm × 460 cm, a stół na 9 stóp – 360 cm × 490 cm. Oczywiście lepiej postawić go w większym pokoju, co wyraźnie poprawi komfort gry. A jeśli nie ma takiej możliwości, rozważyć zakup wyrobu w wersji 2w1 lub składanej.

O rozmiarach stołów bilardowych można przeczytać w artykule “Wymiary stołu bilardowego i pomieszczenia gdzie go postawimy”

Który rodzaj wybrać?

Wraz ze wzrostem oczekiwań klientów producenci wprowadzają na rynek nowe rodzaje produktów. Aktualnie oprócz tradycyjnego stołu do bilarda, można kupić stół bilardowy 2w1 lub stół bilardowy składany. Pierwsza propozycja to połączenie stołu bilardowego z blatem nakrywającym, który umożliwia przekształcenie go w stół jadalniany. Dzięki temu rozwiązaniu wyrób pełni dwojaką funkcję: użytkową i rekreacyjną. Na co dzień może służyć jako mebel, a w razie potrzeby dostarczyć ciekawej rozrywki. Natomiast stół składany to opcja stworzona dla osób, których mieszkanie/dom ma mały metraż. Wyposażony w specjalny mechanizm wyrób można rozłożyć i złożyć w dowolnym momencie, a w razie nieużytkowania schować, by niepotrzebnie nie zajmował miejsca. Zastanów się, który z nich najbardziej odpowiada twoim potrzebom i zdecyduj się właśnie na ten!

Możesz także przeczytać

Leave a Comment