Honowanie otworów centralnych: jakie są różnice między honowaniem a frezowaniem?

Honowanie otworów centralnych: jakie są różnice między honowaniem a frezowaniem?

Frezowanie otworów to jedna z najpopularniejszych operacji technologicznych. Pozwala uzyskać wysoką dokładność kształtu oraz wymiarów. W tym kontekście często wspomina się także o honowaniu otworów. Czy zatem obie wspomniane operacje są równoważne? A może jedna z nich pozwala uzyskać lepsze parametry otworów? Poniżej prezentujemy porównaniu frezowania oraz honowania wraz ze wskazaniem, kiedy należy używać danej metody obróbki metali.

Czym jest frezowanie?

Frezowanie to jedna z najbardziej uniwersalnych metod obróbki materiału. Obrotowy frez przesuwa się w materiale, wybierając z niego materiał. Dzięki bardzo zróżnicowanym kształtom frezów można w ten sposób uzyskać wiele kształtów. Obróbka może odbywać się w trybie zgrubnym (zebranie dużej warstwy materiału z małą dokładnością i niską jakością) oraz w trybie wykończeniowym, pozwalającym uzyskać powierzchnię o niższej chropowatości. W tym ostatnim przypadku wskazuje się na bardzo wysoką dokładność wymiarową. Także odchyłki kształtu są bardzo małe.

Honowanie: zalety i wady

W honowaniu osełki zbierają bardzo małą warstwę materiału, sięgającą maksymalnie 0,3 mm. Z tego powodu gładzenie określa się mianem obróbki wykańczającej, a nawet mikroobróbki. Z drugiej strony, dokładność wymiarowa honowanych otworów jest kilkukrotnie większa, niż w przypadku klasycznych metod obróbki: toczenia czy frezowania. Co istotne, także odchyłki kształtu są niwelowane w czasie tej operacji technologicznej. Bardzo niska chropowatość powierzchni plateau (uzyskiwanej w czasie honowania) łączy się z możliwością skutecznego smarowania – wszystko dzięki krzyżującym się prostopadle wyżłobieniom, nazywanym szlifem krzyżowym. Jest to cecha charakterystyczna gładzenia, a zarazem jego największa zaleta. Z tego powodu honowanie cylindra przynosi wzrost wydajności i żywotności przy znaczącym zmniejszeniu sił tarcia czy zużywania się elementów ruchomych. Jednak koszt tej operacji znacząco przewyższa koszt frezowania tego samego otworu.

Najważniejsze różnice między frezowaniem a honowaniem

Różnice pomiędzy frezowaniem i gładzeniem są bardzo duże:

  • Frezowanie pozwala na wykonanie otworów z dużą dokładnością kształtu i wymiaru. Jednak detale precyzyjne powinny zostać dodatkowo honowane, by sprostać najbardziej zaniżonej tolerancji. Z tego też powodu frezowanie pozostaje obróbką główną (dzielącą się w ramach tej kategorii na wstępną oraz wykończeniową). Natomiast dopiero honowanie umożliwia prawdziwe wykończenie powierzchni do najwyższego standardu.
  • Frezowanie umożliwia wykonywanie dość gładkich otworów, jednak na powierzchni mogą pozostać zarysowania (choćby od wiórów) czy mikrouszkodzenia. Natomiast honowanie cylindrów i otworów pozostawia najmniej uszkodzoną powierzchnię o charakterystycznym wyglądzie, nazywaną plateau.
  • Koszt frezowania jest znacznie niższy. Nowoczesne frezarki CNC uzyskują bardzo dobre parametry i powtarzalność detali. Dlatego doskonale sprawdzają się w produkcji masowej. Honowanie, ze względu na większą trudność wykonania, stosuje się tylko tam, gdzie powierzchnia musi być dokładnie przygotowana (w łożyskach, wałach, silnikach spalinowych i elektrycznych).

Obie operacje dotyczą zatem innego etapu produkcji i tym samym mogą się doskonale uzupełniać. Honowanie otworów centralnych wałów jest możliwe dopiero po ich wyfrezowaniu lub wytoczeniu.

Gładzenie powierzchni? Tylko z Turbolab

Frezowanie otworów to dla Ciebie za mało? Twoje detale muszą być znacznie dokładniej wykonane? Czas wypróbować honowanie, by zobaczyć, czy nie będzie to doskonałe uzupełnienie Twojego procesu produkcyjnego. W tym celu udaj się do Turbolab lub innej firmy z wieloletnim doświadczeniem oraz zaawansowanym parkiem maszynowym. Tam możesz zamówić operację honowania cylindra lub dowolnego otworu, by sprawdzić, jak bardzo poprawi się jego dokładność wymiarowa. Jeśli będziesz przekonany, skorzystaj z oferty takich firm, by doskonalić swoje produkty.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment