Lato to doskonały czas na spędzenie urlopu na łonie przyrody, z dala od miejskiego zgiełku. Świetną opcją jest pobyt w domku letniskowym wykonanym z drewna, w którym panują komfortowe warunki do wypoczynku w ciszy i spokoju. Imprezowicze także będą zadowoleni, mogąc świetnie się bawić, bez obawy o przeszkadzanie sąsiadom. Domek z drewna posłuży także jako miejsce do przechowywania rozmaitych rzeczy, chroniąc je przed kradzieżą i niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Domki letniskowe są niezwykle przytulne, panuje w nich niepowtarzalna atmosfera. Nic dziwnego, że tak wiele osób marzy o ich posiadaniu na własnej działce.
Po co komu domek letniskowy drewniany? Czy warto go kupić?
Domy letniskowe drewniane cieszą się coraz większą popularnością. Podczas wakacji są bardzo chętnie wybierane przez turystów, szczególnie jeśli znajdują się w malowniczym miejscu, pozwalają na podziwianie krajobrazów i obcowanie z naturą. Jeśli ktoś ma miejsce na działce i dysponuje wolnymi środkami finansowymi, to może oczywiście postawić na niej swój własny domek z drewna. Jego zastosowanie jest szerokie. Służy on przede wszystkim jako komfortowe miejsce do odpoczynku. Domek letniskowy to świetna opcja dla osób, które potrzebują prywatnej przestrzeni sprzyjającej relaksowi, odcięciu się od zgiełku miasta. Będzie można spędzić w nim miło czas podczas urlopu, bez konieczności szukania noclegu, który podczas wakacji jest trudny do znalezienia w przystępnej cenie i w preferowanej lokalizacji. Domek można kupić gotowy lub wybudować go od podstaw. Niezwykle przyjemnie będzie móc zrelaksować się w ciszy i spokoju na łonie natury.
Drewniany domek letniskowy to świetne miejsce do spotkań ze znajomymi i rodziną. Dzieci będą zachwycone możliwością przebywania w nim. Stanowi on ciekawą atrakcję dla osób zarówno młodych, jak i starszych. Świetnie nadaje się do zorganizowania imprezy, sprawdzi się podczas różnych uroczystości rodzinnych. Domki letniskowe są odporne na działanie czynników atmosferycznych, dzięki czemu zapewnią ochronę przed deszczem i wiatrem. Można liczyć na komfortowe warunki zarówno do wyciszenia się, jak i do imprezowania. Nie ma też problemu z przenocowaniem gości, zawsze znajdzie się dla nich miejsce. Wiele osób wykorzystuje domki letniskowe jako przydomowe składziki. Świetnie nadają się do przechowywania w nich różnych sprzętów, narzędzi i nawet zabawek dziecięcych. Domek może być miejscem na sprzęt ogrodowy i sportowy lub do oddawania się swoim pasjom. Innym razem będzie pełnić funkcję przydomowego warsztatu dla majsterkowiczów.
Dlaczego warto wybrać dom letniskowy drewniany?
W domkach letniskowych z drewna jest zdrowy mikroklimat, co wynika z zastosowania naturalnego surowca posiadającego zdolność do samoregulacji wilgotności. We wnętrzu takiego obiektu panuje charakterystyczna atmosfera, której nie można uzyskać w przypadku budynku murowanego. Można liczyć na wysoki komfort, co docenią nawet najbardziej wymagające osoby. Kolejną zaletą domków drewnianych jest ich relatywnie szybki czas budowy. Postawienie go zajmuje zdecydowanie mniej czasu niż tradycyjnego budynku murowanego. Nie trzeba czekać roku lub nawet dłużej, zwykle powstaje w ciągu trzech miesięcy. Wynika to w dużej mierze z braku długotrwałych przerw technicznych na skutek niesprzyjających warunków atmosferycznych. Wszystko to przekłada się oczywiście na możliwość szybkiego zamieszkania w domku.
Na korzyść domków letniskowych drewnianych przemawia to, że zapewniają bardzo dobrą izolację cieplną. Przekłada się to nie tylko na komfort termiczny, ale też na zmniejszenie kosztów związanych z ogrzewaniem. Zaletą ścian z drewna jest to, że nie są one zimne w przeciwieństwie do tych murowanych. Wystarczy wobec tego ogrzewać powietrze, co skutkuje niższymi wydatkami. Po położeniu fundamentów domek letniskowy może być budowany praktycznie przez cały rok. Nie trzeba przerywać budowy w okresie zimowym, co stanowi ogromną zaletę. Plusem będzie także łatwość przebudowy i rozbudowy domku wykonanego z drewna. Nie trzeba nawet niszczyć ścian, wystarczy je wymienić. Problemem nie jest też rozbudowanie wewnętrznych instalacji, co wynika z tego, że już podczas wznoszenia obiektu montuje się je w specjalnych przewodach.
Mogłoby się wydawać, że domki letniskowe z drewna są zdecydowanie mniej wytrzymałe od tych tradycyjnych, czyli budynków murowanych. Nie jest to jednak zgodne z prawdą, można liczyć na bardzo dużą trwałość konstrukcji. Domek z drewna jest odporny na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, w tym obfitych opadów deszczu i silnych podmuchów wiatru. Trzeba tylko zadbać o właściwie obrobienie konstrukcji, zaimpregnowanie drewna. Zastosowanie nowoczesnej technologii sprawia, że domek letniskowy wykonany z drewna może być nawet ogniotrwały. Obecne do wyboru jest wiele gatunków drewna, różnią się one walorami użytkowymi i estetycznymi. Często wykorzystuje się drewno świerkowe, sosnowe, modrzewiowe, jodłowe.
Podsumowując, głównymi zaletami domku drewnianego letniskowego są:
- Uniwersalność (może on służyć jako prywatne miejsce do relaksu lub spotkań z bliskimi, przydomowy składzik na różne przedmioty),
- Szybszy w budowie od budynku murowanego,
- Zdrowy mikroklimat we wnętrzach,
- Przytulność,
- Bardzo dobra izolacja cieplna,
- Wysokie walory użytkowe i estetyczne,
- Możliwość prowadzenia budowy przez cały rok z wyjątkiem prac ziemnych,
- Łatwa przebudowa i rozbudowa,
- Wysoka trwałość,
- Możliwość całorocznego użytkowania po ociepleniu i podłączeniu ogrzewania.
Partnerem artykułu jest Drewnolandia – producent domków drewnianych i całorocznych z drewna.