Dekoracje w stylu skandynawskim, których nie może zabraknąć w Twoim domu

Skandynawski klimat to ten, który upodobało sobie wiele osób wybierających aranżację wnętrza. Nic dziwnego łączy w sobie funkcjonalność z prostotą i geometryczną estetyką.

Niezwykle jasne i przestronne wnętrza w tym stylu warto uzupełniać o charakterystyczne dodatki wśród których znajdują się różne elementy oświetlenia, m.in. popularne świeczki led w wersji żarówek led i dekoracji. Poznaj zatem dekoracje w stylu skandynawskim, których nie może zabraknąć w twoim domu.

Latarenki – skandynawskie must have

To co z całą pewnością kojarzy się ze stylem skandynawskim, to dekoracyjne latarenki, które stawia się wszędzie. Na podłodze budują nastrojowy klimat , podobnie prezentują się postawione na parapecie. Można pokusić się również o taką dekorację postawioną na stole zamiast tradycyjnego świecznika. W latarence można umieścić proste świeczki, ale również świeczki led.

Oczywiście druga wersja jest znacznie bardziej praktyczna, gdyż nie powoduje topienia się wosku, a tym samym konieczności wymiany wkładów. Jedyne, co trzeba uzupełniać to baterie. Diody mogą świecić ciepłym lub zimnym odcieniem, w zależności od wyboru określonej kolorystyki. Jednak w przypadku dekoracyjnych świeczek led jest to najczęściej ciepła barwa.

Dekoracyjne lampy – geometria i zastosowanie lekkich materiałów

Papierowe, ażurowe lampy oraz wykonane z aluminium czy PVC, wszystkie mogą stać się elementem wnętrza w stylu skandynawskim i stanowić jego dekoracyjny dodatek. Można wybrać okrągłe klosze, bądź te o walcowatych kształtach. W przypadku lamp żyrandolowych, o prostej formie bardzo dobrze sprawdzają się świeczki led. Takie ledowe żarówki posiadają nawet kształt zbliżony do płomienia świecy, co prezentuje się niezwykle efektownie. Oczywiście można zdecydować się również na świeczki led o bardziej zaokrąglonej formie.

Ramki i lustra – światła nigdy za wiele

Ponieważ jasne przestrzenie oraz elementy powiększające i urozmaicające optycznie przestrzeń są charakterystyczne dla stylu skandynawskiego, to konieczne trzeba do takiego wnętrza wybrać duże lustra o prostokątnym bądź okrągłym kształcie. Wybór drewnianej ramy jest naturalny dla tego stylu, choć w bardziej zdobnych jego wersjach, np. schabby chic można pokusić się o bardziej biżuteryjne złote i srebrne. Z nimi doskonale skomponują się proste ramki na zdjęcia, w których umieszczamy aforyzmy i życiowe motta, a także fotografie. Geometryczna aranżacja doskonale komponuje się ze światłem lamp wiszących i stojących.

Tradycyjne trójnogie lampy również można wyposażyć w świeczki led, które mogą w tym przypadku nawet wystawać poza klosz. Warto zwrócić uwagę na to, że również lampy mogą optycznie powiększać przestrzeń, jeśli zaadaptowane są w odpowiednim miejscu, np. rogu pomieszczenia. Dużo zależy również od doboru odcienia światła. W przypadku bardziej chłodnych aranżacji w stylu skandynawskim można dobrać do nich na zasadzie dopełnienia oświetlenie led w wersji zimnej, natomiast do jasnych, pastelowych kolorów o cieplejszej tonacji można dobrać świeczki led o żółtym zabarwieniu diod.

Pufy i poduszki

Elementami, których nie może zabraknąć w stylu skandynawskim są poduszki. Zawsze jest ich wszędzie pełno, a komplet wypoczynkowy, najlepiej jeśli cały wypełniony jest poduszkami. Są one najmocniejszym akcentem kolorystycznym w całym nordyckim designie. Często stawia się na wzory rombów, które charakterystyczne są dla aranżacji w tym stylu. Można wybrać również bardziej romantyczną odsłonę i zdecydować się na kwiatowe motywy na poduszkach. Do kompletów wypoczynkowych koniecznie trzeba dobrać funkcjonalne pufy, które są kwintesencją ergonomicznego, skandynawskiego wnętrza.

Lniane zasłony i bawełniane narzuty

Wśród dekoracji, których nie może zabraknąć w aranżacji domu w stylu skandynawskim są również lniane zasłony i bawełniane narzuty. Naturalne materiały o gładkiej strukturze i utrzymane w pastelowej kolorystyce lub pełne geometrycznych wzorów są charakterystycznymi dodatkami w tej stylistyce. Można do nich dobrać dodatkową ozdobę w postaci cotton balls, które mogą zostać zawieszone na karniszach bądź też stanowić dodatkową dekorację kompletu wypoczynkowego, obok narzuty.

Styl skandynawski jest kwintesencją minimalizmu, zatem dekoracje są tu oszczędne. Stanowią je desenie na dywanach czy zasłonach, a także proste ramki czy latarenki i lampy ze świeczkami led. Takie wnętrze nie może być zbyt przeładowane dlatego warto wybrać jedynie kilka spośród zaproponowanych dekoracji. Najważniejsze by aranżacja rozświetlała wnętrze i dodawała mu przestrzenności.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment