Czym jest platforma dla niepełnosprawnych?

Osoby niepełnosprawne muszą mierzyć się z wieloma trudnościami i niedogodnościami. Na szczęście osoby zarządzające coraz większą ilością miejsc, wychodzą osobom niepełnosprawnym naprzeciw i pragną likwidować bariery. Idealnie, kiedy osoba niepełnosprawna nie napotyka barier ani we własnym domu, ani w miejscach użyteczności publicznej. Pomóc w tym mogą właśnie rozwiązania takie, jak platforma dla niepełnosprawnych.

Udogodnienia dla osoby niepełnosprawnej w domu lub w mieszkaniu

Jeżeli chodzi o udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, to nastąpił w tej dziedzinie ogromny postęp. Mowa o ostatnich kilkunastu latach. Wcześniej osoby, które nie mogły pochwalić się pełną sprawnością fizyczną, często były skazane na zamknięcie w domu. Inny był też społeczny odbiór osób chorych. Dziś sytuacja znacznie się zmieniła. Osoby niepełnosprawne mają szansę na znalezienie satysfakcjonującej pracy, a dzieje się tak również dlatego, że w miejscach publicznych, na ulicach, w miejscach użyteczności publicznej, stworzono wiele udogodnień, dzięki którym takie osoby mogą bez obaw wyjść z domu i dość do miejsca, do którego chcą dotrzeć.

Przykładem mogą być chociażby:

  • autobusy przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych czy
  • specjalne przejścia dla pieszych z tak wyprofilowanymi krawężnikami, aby osoba niepełnosprawna mogła przejść przez ulicę.

W budynkach starego typu jeszcze do niedawna ogromną przeszkodą był brak windy przystosowanej do przewozu osób niepełnosprawnych. Wciąż mnóstwo jest budynków kilkupiętrowych, gdzie nie ma możliwości zamontowania windy, a tym samym umożliwienia osobie chorej zamieszkania w takim budynku. Jednak trzeba przyznać, że rozwiązania technologiczne na miarę XXI wieku pojawiają się coraz częściej i osoby niepełnosprawne mogą z nich z powodzeniem korzystać.

Platforma dla niepełnosprawnych

Platformy schodowe to znakomite rozwiązanie dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Można zamontować je w blokach, w budynkach użyteczności publicznej, a także w prywatnych domach, jeżeli na przykład osoba niepełnosprawna mieszka na pierwszym, drugim czy wyższym piętrze i pragnie wydostać się z budynku, a później znowu wrócić do swojego mieszkania.

Wśród platform dla osób niepełnosprawnych można oczywiście wymienić platformy schodowe i platformy pionowe. Wszystko zależy od tego, do jakiego budynku platforma ma być przystosowana i gdzie będzie zamontowana. Tak czy inaczej, to duży postęp, że myśli się o osobach nie w pełni sprawnych i chce się zapewnić im komfort życia. Do tej pory wiele takich osób było skazanych na samotność i depresję.

Platformy schodowe

Platformy schodowe montuje się z reguły tam, gdzie nie ma szans na zamontowanie windy. Zresztą, nie zawsze winda będzie lepszym rozwiązaniem. Czasem budynek jest po prostu zbyt niski, aby montować w nim windę albo jest to niemożliwe z innych powodów, między innymi wynikających z prawa budowlanego. Zamontowanie w takim miejscu platformy schodowej stanowi dla osób niepełnosprawnych znakomite udogodnienie, a trzeba przyznać, że montaż platformy schodowej jest prostszy i tańszy, oczywiście od tej można znaleźć wyjątki.

Platforma schodowa doskonale sprawdzi się w starszego typu budynkach bez windy. Warto docenić fakt, że montując platformę schodową, nie trzeba ingerować w strukturę budynku, co czasem bywa przeszkodą i wytłumaczeniem, dlaczego nie montuje się platformy pionowej. Platforma schodowa to rozwiązanie proste, o małym stopniu skomplikowania. Po analizie sytuacji można zastosować je właściwie wszędzie, o ile znajdzie się odrobina dobrej woli i zaangażowania.

Wśród platform schodowych można wyróżnić:

  • platformy poruszające się po torze prostym oraz
  • platformy poruszające się po torze krzywoliniowym.

Te drugie będą idealne, aby na przykład doprowadzić osobę niepełnosprawną na pierwsze piętro po zakrzywionych schodach. Dzięki takiej różnorodności bez problemu można dopasować platformę do warunków, jakie panują w określonym budynku.

Co jest najważniejsze, jeśli chodzi o platformę dla osób nepełnosprawnych? Oczywiście bezpieczeństwo. To, że platforma ma duży udźwig oraz cechuje się wytrzymałością i lekkością to bardzo ważne kryteria, jednak bezpieczeństwo jest ponad wszystkim. Osoba niepełnosprawna musi nie tylko czuć się bezpiecznie, ale też rzeczywiście być bezpieczna i nie może być co do tego żadnych wątpliwości. Poruszanie się między kondygnacjami musi być wolne od lęku i ryzyka.

Platformy pionowe

Platformy pionowe, mówiąc kolokwialnie, to platformy z większym rozmachem. Platformy pionowe to z reguły platformy, które wykorzystują nowoczesne technologie, najnowocześniejsze mechanizmy. Czasem można spotkać takie platformy nawet w prywatnych domach, gdzie mieszka osoba niepełnosprawna, a domownicy stanęli przez niełatwym wyzwaniem dopasowania otoczenia do potrzeb osoby niepełnosprawnej.

Pionowe platformy dla niepełnosprawnych posiadają rozmaite napędy, różnią się między sobą również między innymi wymiarami oraz możliwościami udźwigu. Warto zauważyć, że nie zawsze osoba niepełnosprawna będzie mogła sama skorzystać z takiej platformy. Osoby niepełnosprawne często potrzebują na stałe opiekuna obok siebie, więc miejsce musi być również dla tej drugiej osoby.

Platformy pionowe można spotkać zarówno w domach prywatnych, jak i w miejscach użyteczności publicznej takich jak urzędy czy szpitale. Dzięki takim platformom bariery są likwidowane dosłownie i w przenośni, a osoby niepełnosprawne mogą na nowo cieszyć się życiem.

Warto korzystać z nowoczesnych udogodnień

Zapewnienie odpowiedniej platformy dla niepełnosprawnych w miejscu zamieszkania, a także w miejscach użyteczności publicznej to początek, ale jest to niezwykle ważny krok i wyraz wyjścia naprzeciw potrzebom osób z niepełnosprawnościami, zauważenie tych potrzeb i powiedzenie “Ty też jesteś ważny”.

W parze ze społeczną edukacją, tolerancją i pomocą dla osób niepełnosprawnych musi iść likwidacja barier w codziennym życiu, ponieważ tylko w ten sposób osoby niepełnosprawne będą mogły stać się pełnoprawnymi obywatelami świata. Dużo zostało już zrobione, ale wciąż jest jeszcze wiele pracy. Warto włączyć się w tę pracę, całym sercem i zaangażowaniem, dla dobra wszystkich ludzi!

Partnerem artykułu jest Likwidacja Barier.

Leave a Comment