Czy warto zainstalować dodatkowy zamek do drzwi? Rodzaje zamków

Czy warto zainstalować dodatkowy zamek do drzwi? Rodzaje zamków

W przypadku drzwi wewnętrznych w domu nie ma zwykle potrzeby montowania dodatkowego zamka, wyjątkiem są drzwi wejściowe. W ich przypadku warto zadbać o porządne zabezpieczenie, aby zmniejszyć ryzyko włamania, czyli zwiększyć poczucie bezpieczeństwa domowników. Oczywiście nie ma niezniszczalnych zamków, ale istotne jest to, aby jak najdłużej stawiały one opór. W wielu przypadkach można liczyć na to, że włamywacz zrezygnuje z próby wyważania drzwi, jeśli zostanie mu to mocno utrudnione. Dla niego liczy się przecież czas i pozostanie niezauważonym.

Dodatkowy zamek do drzwi czy warto go montować?

Jeden zamek do drzwi to podstawa, ale coraz więcej osób decyduje się na dodatkowe zabezpieczenie. Wynika to z chęci uchronienia się przed wejściem do domu osób niepożądanych, mających niecne zamiary. Nie bez powodu mówi się, że to okazja czyni złodziejem, dlatego należy zadbać o to, aby jej nie stworzyć i właściwie się zabezpieczyć przed potencjalnym włamywaczem. Oczywiście nawet najlepszy zamek do drzwi stanie się całkowicie bezużyteczny, jeśli nie będzie się go używać. Po wejściu do domu należy się zamknąć od środka, aby nie kusić losu. Złodzieje potrafią obserwować dom przez wiele tygodni, aby opracować idealny plan włamania, odkryć słabe punkty, luki w zabezpieczeniach. Śledzą czujnym okiem zachowania i nawyki domowników. Oczywiście można uchronić się przed kradzieżą mienia i stratami na wiele sposobów, a jednym z nich jest montaż dodatkowego zamka do drzwi.

Idealnym rozwiązaniem jest zamontowanie dodatkowego zamka antywłamaniowego, przekłada się to na wyższy poziom bezpieczeństwa dla wszystkich domowników. Obecnie coraz częściej mówi się o włamaniach do lokali mieszkalnych. Włamywacze wchodzą przede wszystkim przez drzwi i okna. Jeśli ktoś polega wyłącznie na standardowym, pojedynczym zamku w drzwiach wejściowych, to niestety musi liczyć się z tym, że ułatwia zadanie złodziejowi. Sforsowanie go nie będzie dla niego większym problemem. Można jednak zmniejszyć to ryzyko, montując w drzwiach dodatkowy zamek o wysokich parametrach jakościowych, solidny, bardzo wytrzymały. Istotne jest to, aby posiadał odpowiednie atesty i certyfikaty.

Bardzo ważne jest to, aby zamek miał wysoką klasę odporności na włamania. Za najlepsze uznaje się obecnie zamki klasy 7, które zapewniają najwyższe zabezpieczenie antywłamaniowe, są odporne nawet na wiercenie. W celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa można zamontować zamek nawierzchniowy, który jest relatywnie tani, uniwersalny, łatwy i szybki w montażu. Będzie on świetnym wyborem także w przypadku bramy garażowej, drzwi do biura, lokali mieszkalnych, piwnicy. Co więcej, ten rodzaj zamka sprawdzi się nawet jako zabezpieczenie okien i drzwi balkonowych. Jeśli ktoś planuje dłuższy wyjazd, to warto pomyśleć o montażu dodatkowego zamka. Po modele nawierzchniowe sięga się także w obiektach użyteczności publicznej.

Jakie wyróżnia się rodzaje zamków do drzwi?

Rodzajów zamków do drzwi jest multum, a każdy z nich ma inną charakterystykę. Różnią się one konstrukcją i sposobem działania. Obecnie można przebierać w zamkach:

  • Wpuszczanych,
  • Nawierzchniowych,
  • Wielopunktowych,
  • Oszczędnych.

Do tego dochodzą jeszcze różne rodzaje wkładek do zamków. Mogą być one dwustronne, z pokrętłem, jednostronne. Do kupienia są zamki wierzchnie, zasuwkowe, zapadkowe, zapadkowo-zasuwkowe, bębenkowe i typu cyklop. W przypadku wkładek dwustronnych można liczyć na otwieranie drzwi za pomocą klucza z obu stron. Z kolei wkładki z pokrętłem otwiera się z jednej strony kluczem, a z drugiej pokrętłem. Jeśli drzwi mają otwierać się tylko z jednej strony, to należy zamontować wkładkę jednostronną. Dużą popularnością cieszą się zamki wpuszczane, czyli montowane wewnątrz drzwi. Muszą być odpowiednio dopasowane do specjalnych otworów. W zależności od wybranego modelu, na zamek wpuszczany mogą składać się nieco inne elementy: zatrzask, pokrętło, gałka, zasuwa, wkładka cylindryczna, rolka.

W przypadku zasuwy zamek otwiera się za pomocą klucza prostego, a wkładkę kluczem płaskim. Z kolei gałka wsuwa się do zamka, gdy się ją przekręci. Zamki wpuszczane sprawdzają się świetnie w przypadku drzwi wejściowych. Mogą one pełnić funkcję zamków dodatkowych pod warunkiem, że drzwi posiadają dodatkową kieszeń na ich montaż. Z kolei zamki nawierzchniowe montuje się po wewnętrznej stronie skrzydła drzwi. Ich montaż jest niezwykle prosty, ale trzeba liczyć się z mniejszym poziomem bezpieczeństwa w porównaniu do zamków wpuszczanych. Nie zmienia to jednak faktu, że nadają się jako dodatkowe zamki do drzwi. Niektórzy traktują je jako zamki główne, dotyczy to przede wszystkim pokojów w wynajmowanych mieszkaniach, piwnic, balkonów, gabinetów, furtek, bram garażowych, metalowych kurtyn.

Kolejną opcją do wyboru są zamki wielopunktowe, czyli skrzynkowe. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na najwyższym stopniu bezpieczeństwa. Tego typu zamki wyposaża się w wiele rygli, dzięki czemu można liczyć na to, że drzwi zostaną odpowiednio zabezpieczone w wielu miejscach. Jest to świetne rozwiązanie dla osoby, której marzą się drzwi z wieloma zamkami, ale bez potrzeby noszenia przy sobie licznych kluczy. W przypadku zamków wielopunktowych wszystkie rygle zamykają się lub otwierają w jednym momencie za pomocą pojedynczego klucza. W zależności od wybranego modelu i sposobu montażu, ryglowanie może dotyczyć ościeżnicy lub progu. Z kolei za najbardziej estetyczne uznaje się zamki oszczędnościowe, które są wpuszczane w zapadkę, ale nie mają zasuwy. Nie brakuje też modeli z kluczykiem.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment