Jaki automat wybrać do bramy przesuwnej? Rodzaje oraz ceny

Jaki automat wybrać do bramy przesuwnej? Rodzaje oraz ceny

Inwestycja w automatykę bramową niesie ze sobą wiele zalet. Dzięki zastosowaniu mechanizmów otwieranych zdalnie, użytkownik może łatwo i szybko otworzyć bramę i to bez konieczności wychodzenia z domu.

Jak działa automat do bramy przesuwnej?

Zasada działania napędu automatycznego do bramy przesuwnej jest bardzo prosta. Elementem wykonawczym jest w nim silnik (lub kilka silników), który połączony jest ze sterownikiem wyposażonym w antenę odbiorczą. Wspomniany silnik jest połączony z bramą za pomocą specjalnego mechanizmu napędowego, który przenosi moment obrotowy na konstrukcję bramy.

Rodzaje napędów do bram skrzydłowych – podstawowe informacje

1. Mechaniczne napędy do bram skrzydłowych – to proste mechanizmy oparte na specjalnych siłownikach bramowych. Można je obciążyć konstrukcją o masie sięgającej do 600 kg, przy czym długość skrzydła (na pojedynczym napędzie) nie może być dłuższa niż 7 metrów. Zaletą tego rozwiązania jest jego prostota, dzięki której jest on niewrażliwy na działanie czynników pogodowych.

2. Elektrohydrauliczne napędy do bram skrzydłowych – elementem wykonawczym są tu (podobnie jak w przypadku układów mechanicznych) specjalne siłowniki hydrauliczne. Dodatkowo są one wyposażone w specjalne grzałki, których zadaniem jest ochrona siłowników przed skutkami zamarzania.

3. Napędy do bram skrzydłowych z łamanym ramieniem – to rozwiązanie przeznaczone głównie dla tych systemów bramowych, które oparte są na szerokich słupach. Ich duża średnica sprawi, że nie będzie możliwe całkowite otwarcie się bramy. Zastosowanie specjalnego, łamanego ramienia pozwoli przesunąć bramę do punktu końcowego.

4. Napęd podziemny do bram skrzydłowych – to konstrukcja dość skomplikowana i niestety kosztowna w montażu. Trzeba jednak pamiętać, że przeniesienie napędu pod ziemię pozwoli ograniczyć wpływ czynników zewnętrznych (w tym pogodowych) na jego działanie. Skutkiem tego można stworzyć kompleksowy system napędowy, który będzie służył przez długie lata.

Rodzaje napędów do bram przesuwnych – podstawowe informacje

Przy wyborze optymalnego napędu do bram przesuwnych warto zwrócić uwagę na liczbę cykli pracy, które ów mechanizm będzie wykonywał w ciągu doby. Im będzie ona wyższa, tym konieczne będzie zastosowanie bardziej wytrzymałego układu o relatywnie dużej mocy. W przeciwnym razie zainstalowany układ będzie szybciej ulegał awariom, które będą wynikać z jego nadmiernego obciążenia. Na koniec trzeba pamiętać o optymalnym obciążeniu automatu do bram, na który wpływ ma masa bramy (najczęściej waha się ona w granicach od 500 do 700 kg), a także jej długość.

Parametry pracy napędów, czyli co warto wiedzieć przed zakupem silnika?

Sposób pracy większości automatów do zdalnego otwierania bram można opisać za pomocą kilku mniej lub bardziej istotnych parametrów. Na ich podstawie dobór odpowiedniego sprzętu będzie dużo łatwiejszy.

1. Moc – parametr ten dotyczy pracy silnika. Jest on zależny od długości i masy całego skrzydła. Dobierając układ napędowy warto pozostawić sobie 30 – 40 procent zapasu mocy, gdyż w przypadku np. wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych trzeba będzie ją wykorzystać do otwarcia bramy. Wziąć pod uwagę trzeba też samą konstrukcję bramy. Jeśli będzie ona lita, jej opór dla wiatru będzie zdecydowanie większy, co przełoży się na konieczność zastosowania znacznie wydajniejszego układu napędowego.

2. Długość skrzydła – to, w jaki sposób pracują automaty do bramy przesuwnej, zależy w głównej mierze od szerokości bramy. Zdecydowana większość bram mieści się pod tym względem w zakresie od 2 do maksimum 7 metrów. Co ważne, również i tutaj warto sobie pozwolić na pewien zapas mocy. Dzięki temu silnik będzie dodatkowo chroniony przed skutkami ciągłych przeciążeń, a co za tym idzie – będzie pracował w sposób bezawaryjny!

3. Ciężar skrzydła – to kolejny, ważny z punktu widzenia użytkownika parametr pracy instalacji do bramy. Masa tego elementu waha się najczęściej w granicach od 300 do nawet 600 kg. Na ten parametr ma wpływ nie tylko konstrukcja samego skrzydła, ale też to jakie posiada ono wypełnienie.

4. Sposób podłączenia do energii elektrycznej – zdecydowana większość napędów do bram działa po podpięciu zasilania sieciowego 230 V lub 400 V. Zdarza się jednak, że w przypadku niektórych instalacji nie jest to z różnych powodów możliwe. Wiąże się to zatem z koniecznością instalacji układu solarnego, choć – co trzeba przyznać – napęd ten można zamontować w dowolnym miejscu.

Ile to kosztuje?

Przejdźmy zatem do najważniejszych danych dotyczących nie tyle samych napędów i bram przesuwnych, ale przede wszystkim kosztów zakupu tych pierwszych. Wybierając napęd “na lata” nie należy sugerować się wyłącznie ceną. Wręcz przeciwnie – trzeba zwracać uwagę głównie na parametry pracy instalacji, uwarunkowania miejscowe i jakość wybranego modułu. Oto zestawienie cen niektórych układów napędowych:

– cena typowego układu napędowego waha się w okolicach od 1300 do nawet 1600 złotych,
– za pilot obsługujący cztery kanały transmisyjne trzeba zapłacić około 120 złotych,
– analogiczny, tyle że dwukanałowy pilot to już wydatek rzędu zaledwie 50 – 70 złotych,
– cena silnika do otwierania bramy garażowej 800 N to wydatek oscylujący w granicach 700 złotych,
– koszt jednofazowego sterownika to około 150 – 200 złotych,
– czujnik krańcowy (stoper) to wydatek rzędu 12 złotych.

Podsumowując, kwestia tego jaki automat do bramy przesuwnej wybrać, powinna dotyczyć przede wszystkim jego funkcjonalności i sposobu zasilania. Cena jest pod tym względem czynnikiem marginalnym!

Partnerem artykułu jest sklepzogrodzeniami.pl, oferujący m.in. automaty do bram. 

Możesz także przeczytać

Leave a Comment