Co warto wiedzieć, kiedy planujesz budowę domu?

Co warto wiedzieć, kiedy planujesz budowę domu

Planowanie stworzenia własnego domu to szeroki i czasochłonny proces. A ponieważ dobry plan to połowa sukcesu – w tej publikacji przedstawimy kilka aspektów, na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę.

Wycena na podstawie nieprecyzyjnego projektu

Pamiętaj, że wycena realizacji powinna bazować na szczegółowo przygotowanym projekcie. Dlatego warto upewnić się, że plan, który przekazujemy, aby uzyskać ofertę, jest już odpowiednio zweryfikowany. W przeciwnym wypadku, może dochodzić do sytuacji, w których uzyskane oferty są generalizowane, a to może przekładać na rozbieżności w finalnych kosztach – i zazwyczaj dotyczy to sytuacji, w których realne koszty przewyższają te planowane. 

Współpraca z dobrym architektem

Wybór architekta może być jedną z kluczowych decyzji dla powodzenia całej operacji. Planując budowę własnego domu warto pamiętać o tym, że bardzo często należy pogodzić potrzeby kilku osób. Mimo że koszty współpracy z dobrym architektem mogą być znaczące, to zaangażowanie doświadczonej osoby z obiektywnym spojrzeniem może pomóc w uniknięciu decyzji podejmowanych w oparciu o emocje czy też w uniknięciu planowania takich rozwiązań, które nie uwzględniają potrzeb innych użytkowników.

Dom, który został odpowiednio zaprojektowany, może w istotny sposób wpływać na poziom komfortu mieszkańców, a co za tym idzie, wybór odpowiedniego architekta to inwestycja, która może procentować przez naprawdę długo.

Realistyczny kosztorys

Jednym z podstawowych błędów podczas planowania budowy domu jest również bagatelizowanie tematów związanych z kosztami. Często dochodzi do sytuacji, w których skupia się uwagę na widocznych elementach domu – takich. z którymi mamy styczność na co dzień – natomiast już nieprecyzyjnie podchodzi się do tych bardziej “ukrytych” elementów, takich jak na przykład przewody elektryczne i innego rodzaju kable czy inne elementy związane z konstrukcją.

Drugą kwestią związaną z kosztorysem jest stałe utrzymywanie jego aktualności. Możemy wyszczególnić kilka okresów roku, w których dochodzi do największych zmian w cenach różnych materiałów. Niemniej jednak – należy zwracać uwagę na zmienność cen i dopasować do tego harmonogram zakupów.

Satysfakcja z planowania

Planowanie budowy własnego domu to w większości sytuacji działanie, przez które przechodzimy jedynie raz. Warto pamiętać o tym, by nie był to okres stresu i niepotrzebnych napięć, ale czerpania rzeczywistej przyjemności nawet z najdrobniejszych rzeczy. 

Możesz także przeczytać

Leave a Comment