Co warto sprawdzić przed zakupem działki budowlanej?

Zakup działki budowlanej pod budowę własnego domu to jedna z rzeczy, której trzeba poświęcić szczególną uwagą. Pominięcie paru elementów może rzutować na całe nasze dalsze życie.

Sprawdźmy stan prawny działki

Sprawdzenie stanu prawnego działki to podstawowa czynność przy zakupie działki budowlanej.
Musimy się upewnić czy sprzedający ma wyłączne prawa do działki, czy działka nie jest obciążona hipoteką, zjaęta przez komornika itp.
Stan prawny sprawdzamy w księgach wieczystych – gdzie znajdziemy nie tylko nazwisko jego właściciela lub właścicieli, ale też dowiemy się, czy np. nie został zaciągnięty kredyt pod zastaw tej nieruchomości.
Odpis z księgi wieczystej powinien udostępnić nam sprzedający. Odpis powinien być wystawiony w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Wiarygodność odpisu warto sprawdzić osobiście w wydziale ksiąg wieczystych sądu rejonowego.
Ważne jest także sprawdzić gminny plan zagospodarowania przestrzennego. Może się okazać, że na działce nie możemy się pobudować, albo w niedalekiej przyszłości przez działkę pójdzie trasa szybkiego ruchu.
Inną wazną sprawą jest także czy działka nie znajduje się na terenie zagrożonym powodzią. Można to bez problemu sprawdzić na ogólnodostępnym portalu isok.gov.pl

Umiejscowienie działki

To gdzie jest położona działka, w jakim otoczeniu i jak jest zorientowana względem stron świata ma duży wpływ na to jaki dom możemy tam zbudować. Ważne jest także że po prostu ma się nam podobać w tym miejscu.
Ważny jest także kształt działki. Na działce o regularnym kształcie, zbliżonym do kwadratu łatwiej usytuować przysżły dom.
Ważną sprawą jest także geologia podłoża na działce. Na terenach dawnych starorzeczy bardzo czesto trzeba stosować szerokie ławy fundamentow lub wymianę gruntu.
Na terenach o dużym spadku trzeba się upewnić, czy czasem nie jet to teren osuwiskowy.
No patrząc z użytkowo – na działce płaskiej łatwiej założyć ogród, choć duże działki o dużych deniwelacjach mogą dawać czasem ciekawsze efekty końcowe.

Dojazd i Media

Dojazd i Media to dwa bardzo ważne punkty.
Najlepiej jak do działki prowadzi ogólnodostępna droga. Jeżeli nie takowej nie ma trzeba będzi ewystępować do sąsiadów o służebność aby móc wybudować drogę dojazdową. Warto wiedzieć, że droga prywatna w zimie to odśnieżanie we własnym zakresie.
Idealna działka powinna mieć prąd, kanalizację, wodę i gaz. Jeżeli już musimy z czegoś zrezygnować to gaz, kanalizacja i woda – w tej kolejności. Prad musi być w obecnych czasach obowiązkowo. Kanalizację można zastąpić szambem, a wodę można mieć ze studni – tu warto się zorientować na jaką głębokość musimy się wwiercić by mieć wodę.

Otoczenie

Decydując się na zakup działki patrzmy także na otoczenie działki. Jeżeli kupujemy działkę na wsi to nie możemy narzekać, że u sąsiada coś pieje, chrumka i ryczy – to jest po prostu wieś. Jeżeli chcemy coś bardziej miastowego wybierzmy raczej suburbia miast. Wtedy odgłosy i zapachy wiejskie będziemy tylko mieli na wakacjach pod gruszą.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment