Jak pozbyć się grzyba na ścianie?

Zagrzybiona ściana to częsty efekt zaniedbań w bieżącej konserwacji budynku lub błędów konstrukcyjnych. Najgorzej, że zagrzybienie jest niebezpieczne dla naszego zdrowia. Wtedy zadajemy sobie pytanie – Jak pozbyć się grzyba na ścianie?

Dlaczego ściana jest zagrzybiona?

Grzyb na ścianie, w pomieszczeniach, rozwija się w miejscach o uszkodzonej lub niedostatecznej izolacji cieplej (mostkach termicznych). Jest to miejsce styku ciepłego powietrza wewnętrznego i wychłodzonej powierzchni ściany zewnętrznej. Taki styk gorącej i chłodnej masy powietrza powoduje kondensacje pary wodnej, co stwarza idealne środowisko dla rozwoju pleśni i grzybów (jak w lesie ).
Podobny efekt dostaniemy w wyniku niedostatecznej wentylacji pomieszczeń, np. w przypadku montażu okien plastikowych bez możliwości rozszczelnienia.

Co zrobić jak już ściany porosną grzybem i pleśnią?

Jeśli jednak dopuściliśmy do rozwoju grzybów i pleśni warto zabrać się za ich usunięcie w sposób przemyślany.
Najpierw trzeba usunąć z powierzchni to co już jest. Robimy to szorstką szczotką do tzw. żywego. Jeżeli grzyb się już zakorzenił trzeba będzie nawet skuć tynk i odkazić podłoże. Prace trzeba przeprowadzić na większej powierzchni niż zagrzybiona – przynajmniej 1 metr.

Następnie oczyszczoną powierzchnię dokładnie myjemy czystą wodą i starannie suszymy.
Następnie pokrywamy powierzchnię preparatem grzybobójczym. Niektóre z nich nadają się do użycia bezpośrednio po otwarciu opakowania i można je rozprowadzać pędzlem lub metodą natryskową.
Należy pamiętać aby chronić ręce i oczy, ponieważ są to preparaty szkodliwe dla zdrowia.

Dopiero po takiej operacji możemy przywrócić ścianie należyty wygląd – tynkowanie, gruntowanie, malowanie.

Aha! Wraz z odgrzybianiem warto usunąć przyczynę powstania zagrzybienia.

Możesz także przeczytać

2 Thoughts to “Jak pozbyć się grzyba na ścianie?”

  1. malva

    Najczęstszym powodem wykwitu grzybów są mostki termiczne. Grzyba można łatwo usunąć każdym środkiem grzybobójczym natomiast problemem jest żeby nie pojawił się ponownie. Trzeba dobrze osuszyć ściany a następnie wykonać termoizolację dobrym styropianem najlepiej takim który posiada z rekomendacje ITB żeby niwelować ucieczkę ciepła przez mostki

  2. Puszek

    Dobrze jest też sprawdzić czy urzywany materiał nie znajduje się na czarnej liście GUNB i rzeczywiście spełnia parametry które obiecuje producent.

Leave a Comment