O czym musisz pamiętać kupując lub sprzedając działkę ROD?

O czym musisz pamiętać kupując lub sprzedając działkę ROD?

Jak kupić i sprzedać działkę ROD? (wzór umowy)

Wiosną każdego roku wzrasta popularność rodzinnych ogródków działkowych. Mieszkańcy miast szukają sposobu, aby wyrwać się z miejskiej dżungli i poprzebywać nieco na łonie natury, jednocześnie nie musząc w tym celu pokonywać kilkudziesięciu kilometrów. W 2020 roku umowy dzierżawy działkowej były zawierane wyjątkowo często w okresie letnim z powodu pandemii koronawirusa.

Każdy, kto nie miał ogródka, zaczął szukać sposobu na wygospodarowanie przestrzeni do przebywania na zewnątrz, gdy wszystko było pozamykane. ROD stały się sposobem na zaznanie nieco swobody. Trzeba jednak dopełnić wiele czynności cywilnoprawnych, aby przeniesienie praw na nowego właściciela działki odbyło się zgodnie z zasadami.

Umowa sprzedaży działki ROD – o czym musisz pamiętać ją zawierając?

Działki rekreacyjne w ROD można nabyć prawem dzierżawy. Nigdy nie kupuje się ich na własność, ale i tak trzeba przebrnąć całą procedurę kupna-sprzedaży związaną z podpisaniem umowy. Umowa sprzedaży działki ROD zawiera wszystkie prawa i obowiązki osoby nabywającej, które umożliwiają na użytkowanie działki według określonych zasad. Warto się z nimi zapoznać, zanim podpiszesz umowę. Dzięki temu będzie wiadomo, co Ci wolno, a czego nie.

Przede wszystkim w umowie nabycia działki ROD znajdują się zapisy, jakie budynki można stawiać na działce, jakie rośliny tam sadzić, a także w jakim celu można ją wykorzystywać. Umowa zawierana na rzecz pełnoletniej osoby fizycznej jest zgodna z prawem tylko wtedy, gdy wszystkie formalności zostaną dopełnione we właściwy sposób, a dokumenty złożone u odpowiednich organów. Trzeba więc dopilnować wszystkich czynności cywilnoprawnych, aby z tytułu przeniesienia prawa mieć jakikolwiek głos decydujący w sprawie nabytej działki.

Działka rekreacyjna jest dobrym pomysłem dla wszystkich osób mieszkających w mieście. Dzięki temu, że nabędziesz ją w rodzinnych ogrodach działkowych, zyskasz w centrum miasta przestrzeń do spędzania wolnego czasu. Formalności nie ma aż tak dużo jak mogłoby się wydawać, dlatego bez dwóch zdań można śmiało zdecydować się na jej nabycie.

Ile kosztuje przeniesienie praw do działki ROD?

Nabycie własności, jaką jest działka – oczywiście wiąże się z szeregiem kosztów. Trzeba za zakup działki zapłacić, a w dodatku ponieść koszty z tytułu przeniesienia prawa do niej. Wiąże się to z podpisami notarialnie poświadczonymi, które rzecz jasna kosztują. Ustanowienie prawa do działki jest jednak wymagane, jeżeli chcesz nią zarządzać wedle uznania.

Trzeba także liczyć się z ponoszeniem opłat ogrodowych na pokrycie rocznych kosztów funkcjonowania ROD. Wymagane jest także indywidualne rozliczenie za zużycie wody i energii elektrycznej.

Dodatkowe opłaty wynikają natomiast już z samodzielnych inwestycji mających na celu uzyskanie interesującego wyglądu działki. To, ile w nią zainwestujesz, już zależy od Ciebie.

Umowy dzierżawy działkowej – kilka formalności, które mają znaczenie

Rodzinnych ogrodów działkowych w każdym mieście jest dużo, dlatego masz szansę znaleźć wolną działkę, która może stać się Twoją własnością. Gdzie taką informację o wolnej działce znaleźć? Na tablicy ogłoszeniowej ROD lub w internecie. Gdy już masz działkę na oku, można przystąpić do obowiązków wynikających z formalności związanych z jej nabyciem.

Przeniesienie prawa do niej odbywa się w momencie podpisania umowy dzierżawy działki. Umowa musi być sporządzona na osobę pełnoletnią. W momencie jej podpisania akceptuje się regulamin ROD, który obowiązuje na całym obszarze należącym do wspólnoty ogrodowej.

Warto zapoznać się z nim wcześnie, aby nie mieć żadnych problemów z późniejszym zarządzaniem działką.

Pamiętaj o dopełnieniu czynności cywilnoprawnych, aby stać się nabywcą działki ROD

Przeniesienia prawa do działki należy dopilnować w momencie podpisywania umowy dzierżawy. Dzięki temu, że wszystko zostanie przeprowadzone w odpowiedni sposób, pod względem formalnym nie będzie wątpliwości, kto jest właścicielem działki i kto ma do niej prawa.

Niektóre dokumenty trzeba będzie na pewno złożyć we właściwym urzędzie skarbowym. Umowę dzierżawy działkowej należy bardzo dokładnie przeczytać przed jej podpisaniem, aby organy podatkowe nie miały żadnych wątpliwości do posiadanego przez Ciebie prawa majątkowego.

Stań się właścicielem działki ROD

Wielu mieszkańców miast nie marzy o niczym innym jak o posiadaniu działki ROD. Użytkownik działki ma możliwość nasadzania na niej roślin, tworzenia budynków zgodnych z jej regulaminem, jak i przebywania na niej w celach rekreacyjnych. Zarząd danego ogrodu bardzo przychylnie patrzy na wszystkie legalne inwestycje, które sprawiają, że działki są atrakcyjne, pięknie się prezentują. Stanowią poniekąd chlubę zarządu.

Ważne jest jednak, aby użytkownik wypełniał obowiązki wynikające z jej użytkowania. Wszystko musi odbywać się w granicach prawa i na drodze umowy spisanej z zarządem ROD.

Dopełniając wszystkich formalności, uzyskasz pewność, że w świetle ustawy i prawa działka może być przez Ciebie zarządzana w granicach sporządzonej umowy.

Leave a Comment