Barwniki do żywicy epoksydowej – kiedy są przydatne i jakie wybrać?

Barwniki do żywicy epoksydowej – kiedy są przydatne i jakie wybrać?

Jej popularność stale rośnie i można spotkać ją w wielu obiektach – zarówno mieszkalnych, jak i komercyjnych czy użytkowych. Żywica epoksydowa – bo o niej mowa – służy między innymi do wykańczania posadzek i sprawdza się w tej roli rewelacyjnie. Jest wytrzymała, odporna na uszkodzenia mechaniczne, po dodaniu piasku zyskuje właściwości antypoślizgowe, a jej aplikacja przebiega szybko i daje fenomenalne rezultaty w postaci gładkiej i równej podłogi. Co więcej, możesz nadać jej indywidualny charakter, wykorzystując stworzone do niej barwniki. Sprawdź, które wybrać i kiedy warto na nie postawić!

Zastosowanie barwników do żywicy epoksydowej – kiedy są one przydatne? 

Na początku warto podkreślić, że barwniki do żywicy epoksydowej są dostępne w tak wielu wariantach kolorystycznych, że każdy ma szansę dopasować je do swojego projektu oraz indywidualnych preferencji. Ich zastosowanie jest niezwykle proste – wystarczy dodać je do żywicy i dokładnie wymieszać, aby zyskała ona pożądaną barwę. Ważne, aby zrobić to przed utwardzeniem. Po te produkty sięga się, gdy potrzebna jest kolorowa posadzka – w celu wykreowania oryginalnego wystroju wnętrza, a także gdy wykonuje się żywiczne meble, dekoracje czy nawet biżuterię. Przeznaczenie żywicy epoksydowej jest niezwykle szerokie, dlatego też barwniki do niej są często wybierane i stosowane w różnych celach. 

Jakie barwniki do żywicy wybrać?

Jakość wykorzystywanych barwników ma kluczowe znaczenie dla osiągniętych rezultatów. Wybór pigmentów zależy od tego, w jakim celu stosowana jest żywica epoksydowa. Barwniki mogą sprawiać, że: 

  • zmieni ona swój kolor, zachowując jednocześnie transparentność,
  • stanie się kolorowa i nieprzezroczysta,
  • zyska brokatowe wykończenie z mieniącymi się refleksami świetlnymi.

Do dyspozycji jest szeroka gama barw z palety RAL – każdy znajdzie w niej idealne rozwiązanie dla siebie! Co ciekawe, kolory można mieszać, tworząc niepowtarzalne kompozycje żywiczne, które wyglądają niezwykle magicznie. 

Pigmenty w proszku czy w paście? Które barwniki do żywicy są lepsze?

Zastanawiasz się, które barwniki do żywicy epoksydowej wybrać? Możesz postawić na pigmenty w proszku – dobrze mieszają się z żywicą, jednak musisz zachować ostrożność i stale mieszać całość, aby drobinki nie osiadły na dnie, psując cały efekt. Alternatywą są wyroby w postaci pasty – są wysoce skoncentrowane i gwarantują uzyskanie jednolitego koloru, który będzie głęboki i nasycony. Idealne mieszanie bez grudek to istotna zaleta tego typu barwników, trzeba jednak unikać ich kontaktu ze skórą.

Postaw na sprawdzone barwniki i wykonuj unikalne, kolorowe odlewy z żywicy!

Planujesz wykorzystać żywicę do stworzenia posadzki, biżuterii, elementów mebli lub innych dekoracji? Dzięki dostępności różnokolorowych barwników ogranicza Cię wyłącznie Twoja wyobraźnia! Zaprojektuj unikalne powierzchnie żywiczne i nadaj im niepowtarzalny charakter, korzystając z dedykowanych pigmentów w proszku lub paście.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment