Agregat malarski – budowa i zasada działania dla początkujących

Agregaty malarskie to urządzenia, które z pewnością przydadzą się podczas prac remontowych. Przeznaczone są do znacznie większej automatyzacji malowania, np. wykorzystując metodę natryskową.

Najważniejszym elementem tych przyrządów są pompy, które są niezwykle wydajne. Dzięki nim agregat malarski może funkcjonować dokładnie tak, jak potrzebujemy. Należy podkreślić, że niekonieczny jest żaden dodatkowy wysiłek użytkownika, gdyż zasilanie zapewniane jest dzięki silnikowi.

By urządzenie działało sprawnie, należy wybierać wyłącznie te od sprawdzonych producentów. Choć z pozoru zakup odpowiedniego sprzętu może wydawać się trudny, wystarczy odpowiednio poszukać i wiedzieć, na jakie kryteria zwrócić uwagę, by wybrać jak najbardziej właściwy produkt do zastosowania.

Zastosowanie agregatów malarskich

W zasadzie na zakup agregatu można zdecydować się w każdej chwili. Najodpowiedniejszym momentem będzie ten, gdy planowana powierzchnia do pomalowania jest duża. W tym przypadku wykorzystanie tradycyjnego pędzla będzie nie tylko bardzo wymagające, ale także mało precyzyjne. Do wyboru są także agregaty tynkarskie czy malarskie szpachlarskie, które sprawdzą się do różnorodnych prac remontowych.

Jeżeli nie chcemy samodzielnie kupować tych urządzeń, dobrym wyborem będzie wynajem. Wszystko po to, by zagwarantować sobie komfort pracy na najwyższym poziomie. Tego rodzaju sprzęty to idealne rozwiązanie, by zaoszczędzić sobie wysiłku i przede wszystkim czasu.

Urządzenie pozwala pomalować ściany wewnątrz budynku i na zewnątrz. Pozwala również na zastosowanie innych substancji niż farby. Sporą popularnością cieszy się lakierowanie drewnianych elementów, gdyż forma natryskowa zapewnia ogromną precyzję oraz staranność narzutu. Możliwe jest też szpachlowanie, tynkowanie.

Agregaty tynkarskie

Decydując się na sprawdzone agregaty tynkarskie w niskich cenach, zapewniamy sobie spory wachlarz możliwości. Te maszyny zasilane są z sieci elektrycznej, a sterowanie opiera się o układ elektryczno-pneumatyczny.

Głównym przeznaczeniem tych urządzeń jest mechaniczne nakładanie tynków. Wystarczy wsypać suchą mieszankę tynkarską. Podajnik przekazuje ją do komory mieszarki, gdzie dozowana jest także woda z układu wodnego. W komorze następuje wymieszanie zaprawy z wodą.

Zaprawa tłoczona jest do węża, a następnie do pistoletu natryskowego. Strumień można dowolnie regulować, co daje ogromny komfort pracy. Po przeprowadzonej czynności, odcinamy dopływ mieszanki, zamykamy zawór powietrza i ustawiamy włącznik na pozycję zero.

agregat do malowania ścian
agregat do malowania ścian

Jak znaleźć odpowiednie urządzenie?

By znaleźć idealne urządzenie dla siebie, wcale nie trzeba wydawać fortuny. Istnieją różnorodne klasy agregatów, które różnią się ceną ze względu na możliwości czy częstotliwość użytkowania. Wybór sprzętu powinien być więc związany z potrzebami.

Czasami sprzętu potrzebujemy jednorazowo lub korzystamy z niego w znacznych odstępach czasowych, dlatego nie trzeba wybierać modeli z najwyższej półki. Z kolei zakup agregatu wysokiej klasy to inwestycja, która szybko się zwróci ze względu na częste stosowanie.

Dobór sprzętu

Zanim zdecydujemy się na konkretne urządzenie, trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Przede wszystkim trzeba zastanowić się nad tym, do jakich farb będziemy używać agregatów malarskich. Właśnie pod tym kątem dobieramy parametry techniczne, m.in. moc, wydajność czy rozmiar obsługiwanej dyszy.

Agregat a wałek czy pędzel malarski

Choć na rynku mamy dostępną całą gamę różnorodnych wałków czy pędzli, agregat ma nad nimi przewagę. Przede wszystkim, decydując się na tradycyjne malowanie, musimy poświęcić mnóstwo czasu, a efekt i tak może nie być zadowalający. Agregat malarski będzie szczególnie dobrym rozwiązaniem dla firmy remontowej, ale także do użytku prywatnego, gdy zależy nam na sprawnym przeprowadzeniu prac.

Te funkcjonalne urządzenia gwarantują idealne pokrycie ściany i uzyskanie niezwykle równomiernej powłoki. Co ciekawe, malowanie jest aż czterokrotnie szybsze niż malowanie wałkiem, a przy tym także bardziej wydajne i precyzyjne.

Możliwe jest malowanie nawet trudno dostępnych elementów bez użycia drabiny. Urządzenie może także służyć do malowania elewacji.

Ogromne możliwości

Agregaty malarskie powstały po to, by dawać możliwość sprawnego i szybkiego malowania sporych powierzchni. Jeżeli do pokrycia farbą bądź lakierem jest niewielka powierzchnia, nie ma konieczności stosowania tych urządzeń.

Zaletą jest jednak to, że sprzęty pozwalają na przeprowadzenie szybkiego remontu w bardzo krótkim czasie. Z pewnością ich pomoc będzie nieoceniona w dużych pomieszczeniach.

To urządzenia wyróżniające się ogromną precyzją i trwałością. To dlatego od lat wykorzystywane są przez firmy, którym zależy na sprawnym wykonaniu zlecenia przy zachowaniu wysokiej jakości.

Niektóre sprzęty wyposażone są w dodatkowe funkcje, np. pracują przy pomocy komputera, zwiększając jeszcze bardziej swoją dokładność.

agregaty tynkarskie
agregaty tynkarskie

Jak pracują agregaty?

Urządzenia służące do aplikacji hydrodynamicznej, czyli np. agregat malarsko szpachlarski, pompują i sprężają farbę bez użycia powietrza. Farba jest przetłaczana przez otwór dyszy pod wysokim ciśnieniem, przez co jest rozpylana w strumień o kontrolowanej szerokości.

Mogą to być agregaty tłokowe lub membranowe. Te pierwsze wyróżniają się większą wydajnością i funkcjonalnością. Często wyposażone są dodatkowo komputery, które sterują przepływem farby. To dlatego przeznaczone są głównie dla firm, a nie do użytkowania domowego.

Konstrukcja tłoka

Dzięki specjalnie zaprojektowanej konstrukcji, możliwe jest podawanie nawet gęstych farb bez żadnego wysiłku. Warto podkreślić, że agregaty tłokowe, które cechują się wydajnością powyżej 6l/min, mogą być także wykorzystywane jako szpachlarskie. Świetnie sprawdzą się w budownictwie czy przemyśle, np. iniekcje żywic, malowanie.

Zalety agregatów

Do plusów związanych z tymi urządzeniami należy stosunkowo niski koszt zakupu, nieskomplikowana budowa pozwalająca na przeprowadzenie szybkiego remontu we własnym zakresie, niewielki koszt eksploatacji, wysoka niezawodność. W razie potrzeby, tanio możemy nabyć części zamienne.

Czyszczenie

Po przeprowadzonych pracach, konieczne jest dokładne wyczyszczenie sprzętu. Dzięki temu zapewnimy sobie długą i bezawaryjną pracę. Czyszczenie przeprowadzamy przy pomocy cieczy, na bazie której wykonaliśmy farbę. Ma to na celu usunięcie wszelkich cząstek, które zalegają po malowaniu w wężach, pistolecie czy zaworach.

Jeżeli agregat nie będzie używany przez dłuższy czas, konieczna będzie jego konserwacja. W tym celu wykorzystujemy specjalny płyn, który całkowicie usunie wodę z systemu. To skuteczny sposób na zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi oraz starzeniem się uszczelek.

Agregaty to idealny sprzęt, który ułatwia codzienne wykonywanie prac remontowych. Dzięki tego typu urządzeniom praca przebiega sprawnie i bezproblemowo!

Możesz także przeczytać

Leave a Comment