Drzewa owocowe kolumnowe, są stosunkowo łatwe w sadzeniu i pielęgnacji, oraz mają szereg istotnych zalet w porównaniu z konwencjonalnymi odmianami.
Czym są drzewa kolumnowe?
Cechą charakterystyczną drzew kolumnowych jest osobliwy naturalny kształt korony. Prosty pień ma w większości płaską powierzchnię z wieloma częstymi małymi gałęziami bocznymi. W zależności od wysokości wzrostu rozróżnia się drzewka owocowe kolumnowe karłowate, półkarłowe i pół wyprostowane. Jednak ta kwalifikacja jest arbitralna, ponieważ większość gatunków nie przekracza 2,5 m, co według standardów czyni je karłowatymi. Do najpopularniejszych drzewek kolumnowych należą jabłonie, gruszki, śliwki i sadzonki czereśni, a także wiśnie i morele. Najbardziej popularna w naszych warunkach klimatycznych jest jabłoń kolumnowa.
Praktycznie nie wymagają przycinania, co czyni je roślinami idealnymi do parków miejskich, alejek, placów zabaw oraz oczywiście ogródków.
Cechy kolumnowych drzew owocowych
Wszystkie plusy i minusy pielęgnacji drzew kolumnowych są podobne do zwykłych drzew. Ich miniaturowy rozmiar znacznie redukuje koszty pracy właścicieli, a także pozwala na posadzenie większej ilości sadzonek na niewielkiej powierzchni. Drzewa owocowe kolumnowe są droższe niż proste odmiany jabłoni czy gruszy, ale równoważy to szybki zwrot kosztów. Takie sadzonki mogą owocować już od drugiego roku po posadzeniu. Są również atrakcyjne estetycznie podczas kwitnienia. Większość odmian ma podwyższoną mrozoodporność, co pozwala na stosowanie ich w naszych szerokościach geograficznych. Owoce bardzo soczyste i duże. Na przykład kolumnowa gruszka miodowa smakuje i jest uważana za jeszcze smaczniejszą niż tradycyjne odmiany. Drzewa kolumnowe liściaste i iglaste praktycznie nie wymagają przycinania.
Drzewa owocowe kolumnowe: sadzenie i pielęgnacja
Wybierając sadzonki kolumnowych drzew owocowych, należy zwrócić uwagę na ich wiek, stan systemu korzeniowego i kory. Drzewo, które ma około roku, jest uważane za optymalne do przesadzania. System korzeniowy nie powinien być wyschnięty, z połamanymi gałęziami, a kora i liście powinny być wolne od chorób. Obfite ulistnienie również nie jest mile widziane, ponieważ wskazuje to na dodatkowy wydatek energii wzrostu. Jeśli konieczne jest opóźnienie sadzenia (transport, niesprzyjające warunki pogodowe), system korzeniowy należy bezpiecznie owinąć wilgotną szmatką. Trzymaj sadzonkę w ciemnym miejscu i stale upewniaj się, że roślina ma wystarczającą ilość wilgoci.