Poszycie dachu z płyt OSB

Poszycie dachu z płyt OSB

Płyty OSB cieszą się dużą popularnością jako sztywne poszycie dachu. Wykorzystanie ich do konstrukcji dachu jest ekonomiczne, trwałe, a sam montaż jest wygodny.

O czym pamiętać, wybierając poszycie dachu? 

Możliwości wykonania dachu jest wiele. Do wyboru masz między innymi papę, gont, możesz sięgnąć również oczywiście po blachę, klasyczną dachówkę czy łupek kamienny. To, jakie pokrycie dachowe wybierzesz, będzie miało wpływ na wybór poszycia. Duże znaczenie ma także kąt nachylenia dachu. Z płyt OSB koniecznie trzeba właściwie skorzystać, kiedy kąt nachylenia jest mniejszy niż 10-20 stopni. Skorzystanie z gontu bitumicznego lub płaskiej blachy także wymusza takie rozwiązanie.  

Jakie zalety ma poszycie dachu z płyt OSB?

 Im bardziej sztywne poszycie, tym bardziej stabilna jest cała konstrukcja. Płyta jest natomiast wyprodukowana ze sprasowanych w wysokiej temperaturze wiórków drzewnych o znacznych gabarytach. Wpływ na jakość płyty ma także wysokie ciśnienie towarzyszące temu procesowi.

Płyty OSB pozwalają usztywnić konstrukcję dachu, co przekłada się również na poprawę izolacji akustycznej. Połączenie płyt drewnopochodnych i izolacja z papy to rozwiązanie, które sprawdza się świetnie w przypadku budowy domu rozłożonej na dłuższy czas. Nie ma ryzyka, że budynek będzie w którymkolwiek miejscu niszczał w momentach przestoju prac. 

Płytę OSB przy budowie wykorzystuje się coraz częściej, ponieważ rozwiązanie to ma wiele cennych zalet. 

  • To trwały i ekonomicznym materiał do wykonania poszyć dachowych. 
  • Montaż płyt OSB (przede wszystkim ten wykonywany na możliwie równej powierzchni) jest prostszy i wygodniejszy niż czasochłonne montowanie kolejnych desek. Układanie pokrycia jest efektywniejsze w znacznie krótszym czasie.

Najczęściej do budowy dachu polecane płyty to OSB/3 oraz OSB/4 o wysokiej trwałości i odporności na zginanie. Liczy się także grubość płyty. Ta nie powinna być mniejsza niż 18-22 mm. Wartość ta zależna jest od rozstawu krokwi, do których będzie montowana płyta. Sztywne poszycie wykonuje się przede wszystkim z płyt z elementami pióro-wpust cechującymi się lepszą szczelność. Więcej szczegółów znajdziesz tutaj

Płyta OSB na dach domu, garażu czy altany

Wykonanie sztywnego poszycia z płyt OSB pozwala wykonać tymczasowe zadaszenie, przygotować dach pod ułożenie kolejnych warstw dachu. To rozwiązanie bardzo istotne w przypadku budowy domu. Trzeba jednak pamiętać, że koniecznie należy zapewnić szczelinę dylatacyjną o szerokości minimum 3 mm. To pozwala płytom OSB swobodnie pracować. Pamiętać także należy o zachowaniu szczeliny wentylacyjnej między płytami a warstwą ociepleniową. 

Nie ma znaczenia, jakie poszycie dachowe chcesz skonstruować. Płyty OSB sprawdzą się zarówno, kiedy planujesz wykonanie pełnoprawnego dachu domowego, garażu czy jak i kiedy chcesz estetycznie zadaszyć ogrodową altanę. Możliwości jest tutaj naprawdę wiele. Plusem jest to, że w każdej z tych aplikacji płyty OSB będą proste w montażu i gwarantujące wysoką wytrzymałość. Co ciekawe, z powodzeniem płytę OSB możesz wykorzystać także do wykończenia podłogi czy ścian w budynku. 

Płyty OSB — bogaty wybór 

Wybór rozwiązań w zakresie płyt OSB jest naprawdę szeroki. Problemu nie stanowi znalezienie płyty dobrej jakości, która będzie dopasowana do potrzeb konkretnego rodzaju inwestycji. Pamiętać jednak trzeba, że niezależnie od wybranej płyty, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na sposób jej składowania. Płyty trzeba zawsze układać na równym, a przede wszystkim odizolowanym od gruntu podłożu. Koniecznie trzeba im zapewnić dostęp powietrza, nawet jeśli korzystasz w przykrycia folią czy innym rodzajem plandeki. Chodzi o możliwie skuteczną ochronę tych elementów przed warunkami atmosferycznymi. Trzeba je zabezpieczyć przed deszczem, ale i nie dopuścić do wytworzenia się wysokiej wilgotności np. pod folią.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment