Stare kamienice na terenie Wrocławia po przeprowadzeniu generalnego remontu zmieniają się w piękne budynki. Ich mieszkańcy powinni być jednak przygotowani na długie prace, polegające na usunięciu wszelkich zużytych instalacji i sprzętów. Kapitalny remont powinien obejmować również osuszanie budynku. Dlaczego jego wykonanie jest tak ważne?
Osuszanie budynków we Wrocławiu – na czym polega?
Przedwojenne kamienice zajmują sporą część Starego Miasta i sąsiednich osiedli we Wrocławiu. Większość budynków wymaga przeprowadzenia remontów, które umożliwią dalsze zamieszkiwanie kamienic przez kolejne lata. Ze względu na powódź wiele zabudowań na Starym Mieście zostało zalanych, lecz ich dokładne osuszenie pominięto. Po ponad dwóch dekadach piwnice i niższe kondygnacje są wciąż zawilgocone, dlatego w kwestii takiej jak osuszanie Wrocław wciąż ma wiele do zrobienia, jeśli chodzi o budynki mieszkalne.
Osuszanie kamienic we Wrocławiu jest wykonywane trzema metodami. Mokre ściany są nagrzewane i suszone za pomocą nagrzewnic. Dzięki nim ze ścian usuwana jest wilgoć zgromadzona przez lata. Kolejną metodą jest kondensacja, która polega na usuwaniu z powietrza skroplonej pary wodnej. Absorpcja jest natomiast wykonywana za pomocą urządzenia ze środkiem o właściwościach higroskopijnych. Preparat wchłania wilgoć, która znajduje się w pomieszczeniu. Profesjonalna firma po oględzinach kamienicy ocenia, który sposób osuszania budynku jest odpowiedni w danym przypadku. W razie potrzeby możliwe jest zastosowanie kilku metod jednocześnie.
Dlaczego osuszanie budynków jest tak ważne?
Zawilgocone budynki są zagrożeniem dla mieszkańców. Mokre ściany, sufity i pomieszczenia piwniczne są podatniejsze na uszkodzenia, przez co kamienicy może grozić zawalenie. Ponadto wilgoć sprzyja powstawaniu grzyba, który prowadzi do problemów zdrowotnych u osób zamieszkujących zagrzybione domy. Po wysuszeniu i odgrzybieniu kamienicy mieszkańcy mogą być pewni, że ich dom jest dla nich bezpieczny.
Bez fachowego osuszania kamienice są nieprzyjazne dla alergików, małych dzieci i seniorów. Wilgotne budynki z zagrzybionymi ścianami przyczyniają się do nasilania objawów takich jak kaszel, zapalenie spojówek, zakażenia grzybicze skóry i alergie. Ponadto mieszkańcy chorują często na zapalenia oskrzeli i płuc, a ich odporność organizmu znacznie spada. Niektóre gatunki grzybów na ścianach kamienic są tak niebezpieczne, że zwiększają ryzyko wystąpienia nowotworów. Długotrwała ekspozycja na ich zarodniki przyspiesza namnażanie złośliwych komórek i utrudnia ich zwalczanie.