Mostki termiczne to miejsca w przegrodach cieplnych (ścianach, oknach, dachach, podłogach), przez które ucieka z domu ciepło. W tych miejscach występuje słabsza izolacja termiczna. Mostki termiczne mogą być przyczyną wielu niepożądanych zjawisk jak np. zawilgocenia ściany, a następnie jej zagrzybienia.
Mostki cieplne w nowych budowlach są wynikiem niestaranności wykonania, albo błędów projektowych. W starszych budowlach ich istnienie jest konsekwencją nie przejmowania się kiedyś tym problemem. Mostki termiczne nie zawsze można zlikwidować. Wszystko zależy od konstrukcji budowli.
Jak powstają mostki cieplne?
Gdy mamy różnice temperatur między obszarami to ciepło zgodnie z zasadami termodynamiki przenika z obszarów cieplejszych do chłodniejszych. Wymiana ciepła trwa do wyrównania się temperatur w obu obszarach. Jeżeli między obszarem ciepłym, a chłodnym nie ma bariery wymiana ciepła w powietrzu nastąpi bardzo szybko.
Jezeli między te dwa obszary wstawimy przegrodę to szybkość wymiany ciepła będzie zależał od oporu cieplengo jaki stawia przegroda.
Mówiąc po ludzku im lepsza izolacja, im lepszy materiał izolujący tym wolniej będzie się wychładzał nasz dom w zimne dni, tym mniej wydamy na ogrzewanie. I odwrotnie w gorace dni dłużej w domu będzie chłodno w czasie upałów.
Jak usunąć mostki cieplne?
Każdorazowy przypadek usunięcia mostków cieplnych należy rozpatrywać indywidualnie, w zależności od zastanych warunków. Ogólnie można powiedzieć, że po prostu trzeba poprawić izolację cieplną budynku lub jeżeli jej nie ma to ją zrobić.
Generalną zasadą jest zawsze, że powinniśmy ocieplać przegrody od strony chłodniejszej.
Dobry styropian z rekomendacjami ITB plus odpowiedni montaż powinny w znaczących ilościach zminimalizować ucieczkę ciepła