„Pamiętaj o sile detalu!” – to jedna ze złotych zasad, którymi kierują się współcześni designerzy i architekci wnętrz. Każdy, nawet najdrobniejszy element wyposażenia jest istotny dla ogólnego odbioru aranżacji, każdy może pełnić funkcję dekoracyjną, bądź łączyć w sobie różne funkcjonalności. Jednym z detali, do których współczesne marki łazienkowe przywiązują szczególną uwagę, są przyciski spłukujące.
Przycisk spłukujący to element „techniczny” będący dodatkiem do podtynkowego stelaża i wiszącej muszli toaletowej. Możemy zakupić go w zestawie, razem ze stelażem, bądź wybrać samodzielnie, wedle własnych upodobań i gustu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów przycisków. Producenci oferują nam różnorodne opcje zarówno w zakresie użytkowości, jak i wykończenia. Znajdziemy więc przyciski jedno- oraz dwufunkcyjne, wykonane z nierdzewnej stali, tworzywa bądź szkła, obsługiwane ręcznie bądź bezdotykowo. Wybór odpowiedniego modelu nie powinien stanowić problemu. Wiodący producenci, jak Viega, Tece, Geberit czy Grohe, posiadają w ofercie przyciski spłukujące dedykowane konkretnym modelom stelaży podtynkowych, dlatego nie ma obawy, że elementy nie będą do siebie pasowały – wystarczy wybrać produkty jednej marki. Przed wdrożeniem konkretnego rozwiązania instalacji podtynkowej, warto porównać oferty różnych producentów, by ocenić, jak duży będziemy mieli wybór w zakresie wzornictwa i funkcjonalności przycisków spłukujących.
W zakresie funkcji prym wiodą obecnie przyciski dwufunkcyjne zapewniające możliwość spłukiwania dwoma ilościami wody. To rozwiązanie pozwala łatwo kontrolować jej zużycie i zaoszczędzić na rachunkach. Spłuczka umożliwiająca redukcję ilości spłukiwanej wody w połączeniu z dwudzielnym przyciskiem jest doskonałym rozwiązaniem dla osób oszczędnych, którym nieobca jest problematyka dbania o zasoby naturalne. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są przyciski dwufunkcyjne prostokątne – poziome lub pionowe – np. seria Grohe Skate czy Geberit Omega. Ciekawą opcją są przyciski uruchamiane bezdotykowo dzięki wbudowanemu czujnikowi ruchu bądź czujnik IR (na podczerwień). To sposób na podniesienie komfortu użytkowania z łazienki i zachowanie większej higieny w strefie toaletowej.
Wśród najpopularniejszych materiałów, z jakich wykonywane są przyciski, wciąż dominuje tworzywo sztuczne, najczęściej wykończone w kolorze chrom. Takie wykończenie prezentuje się elegancko, nowocześnie, a przy tym gwarantuje przystępną cenę produktu. Przy wyborze warto jednak kierować się przede wszystkim trwałością oraz jakością wykonania. Szkło i stal są materiałami o wiele bardziej wytrzymałymi, dlatego też gwarantują dłuższy okres bezawaryjnego użytkowania przycisku. Gładka płytka ze szkła bądź stali uruchamiana bezdotykowo będzie także zdecydowanie łatwiejsza do utrzymania w czystości niż klasyczny przycisk spłukujący z tworzywa – tak wykończone są np. przyciski szklane z kolekcji Tece Loop.
Urządzając łazienkę, współcześni konsumenci poszukują przede wszystkim rozwiązań nowoczesnych pod względem zastosowanych technologii. Przycisk spłukujący, podobnie jak inne elementy wyposażenia, powinien być funkcjonalny i wygodny w użytkowaniu. Równie istotne jest wzornictwo – minimalistyczny design, subtelne formy, stonowane barwy – biel, czerń, chrom – oraz najwyższa jakość wykonania. Pamiętajmy, że przycisk spłukujący to jedyny widoczny element stelaża podtynkowego. Powinien być zatem nie tylko praktyczny, ale również dostosowany wizualnie do aranżacji pomieszczenia.