Zalana piwnica lub garaż – co robić?

Zalana piwnica lub garaż - co robić?

Niestety, w związku ze zmianami klimatu, ze względu na coraz bardziej intensywne i długotrwałe opady deszczu, w ostatnich latach coraz częściej dochodzi do zalań nisko położonych pomieszczeń, takich jak piwnice czy garaże, które często położone są poniżej poziomu gruntu. Inną przyczyną zalania piwnic i garaży są awarie hydrauliczne. Co robić w przypadku zalania piwnicy? Odpowiedź wydaje się prosta: osuszyć. W praktyce jednak nie jest to takie łatwe. Istnieje wiele firm zajmujących się osuszaniem w Warszawie czy innych miastach, i w przypadku zalania warto zgłosić się do jednej z nich. Osuszanie piwnicy na własną rękę może skończyć się uszkodzeniem konstrukcji, która ma wpływ na kondycję całego budynku. Z firmą zajmującą się osuszaniem warto skontaktować się na samym początku. Specjaliści zajmujący się osuszaniem widzieli wiele przypadków zalań i ich wiedza oraz fachowe porady mogą okazać się bezcenne. Pomogą oni również dobrać odpowiedni sprzęt, metody, wykonać pomiary wilgotności, badania termowizyjne a także zlokalizować źródło przecieku.

Jak wypompować wodę z piwnicy czy garażu?

Przede wszystkim postarajmy się wynieść wszystkie znajdujące się w piwnicy sprzęty. Jeśli poziom zalania jest duży, niezbędne jest jak najszybsze opróżnienie piwnicy, tak żeby straty były jak najmniejsze. Dopiero kolejnym etapem jest rozpoczęcie wypompowywania wody. Do tego celu będziemy potrzebować odpowiedniej pompy. Musimy być świadomi, że woda gruntowa, która zbierze się w naszej piwnicy po opadach, lub w związku z awarią będzie wodą brudną. Oznacza to ,że gromadząca się woda będzie zanieczyszczona ziemią, piaskiem, kawałkami liści czy kamieniami. Z tego powodu nie każda pompa się sprawdzi. Warto więc uzgodnić dobór pompy z firmą zajmującą się osuszaniem. Dopiero po oczyszczeniu pomieszczenia oraz doborze odpowiedniej pompy możemy zabrać się za wypompowanie wody.

Zalana piwnica – jak osuszyć piwnicę?

Po wypompowaniu wody z zalanego pomieszczenia możemy przystąpić do osuszania. Do osuszenia ścian i osuszenia posadzki niezbędny jest specjalistyczny sprzęt i urządzenia osuszające czyli osuszacze. Warto również posiadać odpowiednie urządzenie do wykonywania pomiarów wilgotności, dzięki któremu jesteśmy w stanie stwierdzić czy ściany i posadzki są już faktycznie osuszone i nie będzie tworzyć się w nich pleśń i grzyb. Wszystkie te urządzenia zwykle znajdują się na wyposażeniu firmy osuszającej, która krok po kroku przeprowadzi nas przez cały proces.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment