Z czego wynika popularność domów drewnianych?

Z czego wynika popularność domów drewnianych?

Domy drewniane na bazie konstrukcji szkieletowej stanowią znaczną większość budynków mieszkalnych w Ameryce Północnej (stąd prawdopodobnie wzięła się ich potoczna nazwa, czyli „domy kanadyjskie”), natomiast w Europie jest ich najwięcej w Skandynawii i w Niemczech, niemniej jednak zainteresowanie nimi ciągle wzrasta i stają się popularne także w innych krajach. Dom z drewna stawia się szybko oraz jest tani w budowie co sprawia, że wiele osób decyduje się na tego typu rozwiązanie.

Jakie są zasadnicze różnice między domami z drewna a domami murowanymi?

Zarówno konstrukcje drewniane, jak i te murowane mają swoich zwolenników oraz przeciwników. Oba rozwiązania technologiczne posiadają zalety, ale także wady dlatego przy decydowaniu się na któryś z powyższych wyborów należy wziąć pod uwagę szereg ważnych czynników już na etapie planowania inwestycji.

Niezwykle istotną kwestią jest czas budowy. Dom murowany buduje się średnio 2 lata, natomiast dom szkieletowy można postawić w kwartał. Praktycznie nie ma prac mokrych (oprócz etapu, w którym przygotowuje się płytę fundamentową), nie ma również przerw związanych z problemami technologicznymi. Ogromne znaczenie ma również cena, ponieważ dom szkieletowy może być nawet o 30 procent tańszy niż konstrukcja betonowa.

Domy murowane z kolei preferowane są przez osoby, które cenią w sobie dużą trwałość oraz przede wszystkim wytrzymałość. Pomimo tego, że domy drewniane można ogrzać o wiele łatwiej i szybciej, to ściany domów murowanych dłużej zachowują ciepło, a także cieszą lepszą izolacyjnością akustyczną. Niemniej jednak ze względu na to, iż drewno jest surowcem naturalnym, budowa tego typu domu charakteryzuje się znacznie większą ekologicznością.

Jakie dodatkowe zalety posiada dom z drewna?

Tak już wcześniej wspomniano budowa domu drewnianego może być szybka i tania, jednak nie są to jedyne istotne zalety. W domkach kanadyjskich panuje  niepowtarzalny urok, a fakt wynikający z tego, iż drewno jest ich podstawowym budulcem, dodatkowo zapewnia odpowiedni mikroklimat. Do ocieplenia domów drewnianych stosuje się wełnę mineralną, tynk organiczny oraz płyty gipsowo-kartonowe, nie ma więc surowców takich jak styropian czy inne tworzywa sztuczne.

Dodatkowo domy z drewna nie generują szkodliwych dla środowiska odpadków. Odpowiednie ułożenie warstw ściennych sprawia, że mimo dużej szczelności, nie zbiera się para wodna, nie ma więc problemów związanych z pleśnią, grzybem na ścianach i dachu, czy tak zwanym „zaduchem”. Domki kanadyjskie są także niezwykle energooszczędne, a ściany i dach są dokładnie zaizolowane, chronią więc wnętrze przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych.

Domy kanadyjskie w Polsce

W polskich realiach najczęściej występują konstrukcje wykonane z betonu, jednak popularność budowy domków kanadyjskich ciągle wzrasta. Może to wynikać z coraz większej świadomości ekologicznej, a skoro tego typu rozwiązania sprawdzają się w Ameryce Północnej (praktycznie na jej całej długości i szerokości geograficznej), to nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby tę technologię zastosować również w Polsce.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment