Wentylacja a wilgoć – jak uniknąć problemów z kondensacją?

Wentylacja a wilgoć – jak uniknąć problemów z kondensacją?

Zbyt duży poziom wilgotności w mieszkaniu w konsekwencji prowadzi do wykwitów pleśni oraz pojawienia się grzybów na ścianach. Główną przyczyną wysokiego nawilżenia jest para wodna, która jest naturalnym produktem oddychania oraz rutynowych, domowych czynności (gotowanie, kąpiel oraz suszenie prania w domu podczas zimowych miesięcy). W związku z tym, że nie unikniemy obecności skroplonego powietrza w naszych czterech ścianach, w pierwszej kolejności powinno zadbać się o efektywny system usuwający tę substancję z mieszkania. Na czym polega wentylacja? Jakie rozwiązania dostępne na rynku są najbardziej skuteczne? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej na temat systemów odpowiadających za wymianę powietrza w budynkach.

Jaki poziom wilgotności w domu jest alarmujący?

Wilgotność w mieszkaniu ulega zmianom wraz z porami roku. Im zimniej jest na dworze, tym mniej pary wodnej jest w powietrzu. Należy zwracać uwagę na to, aby wilgotność w domu nie przekraczała 55%. W zimie sporadycznie wietrzymy pomieszczenia, a dodatkowo korzystamy z ogrzewania, co powoduje wysuszanie powietrza. Osoby cierpiące na alergię i atopowe zapalenie skóry szczególnie odczuwają skutki zbyt suchej atmosfery.

Bliżej wiosny i lata sytuacja się zmienia, zwłaszcza podczas deszczowych okresów. Wtedy wilgotność powietrza w mieszkaniu może sięgać poziomu nawet 90%. Jednak nie zawsze pojawiająca się wilgoć jest konsekwencją sporadycznie wietrzonego mieszkania, częstych oparów kuchennych czy suszącego się prania. Kiedy problem się nasila i pojawiają się grzyb i pleśń w pobliżu okien, drzwi balkonowych lub w narożnikach sufitów, należy doszukiwać przyczyny w innych miejscach.

Nieodpowiednie i niewystarczające ocieplenie ścian budynku mieszkalnego lub jego strategicznych miejsc, takich jak nadproża, wieńce, zepsute rynny, mało szczelne okna, niedopasowany system wentylacyjny – to wszystko sprzyja wilgoci. Zauważalny gołym okiem grzyb oraz zapach stęchlizny są wynikiem braku przewiewu. Dlatego pierwszym krokiem na drodze walki z wilgocią powinno być zapewnienie stałej wymiany powietrza w mieszkaniu. Na czym polega wentylacja? Dowiedz się więcej o dostępnych systemach odpowiadających za wymianę powietrza w dalszej części artykułu.

Na czym polega wentylacja i dlaczego jest tak ważna w każdym domu?

Wentylacja to proces odprowadzania zużytego i ogrzanego powietrza z wewnątrz mieszkania na zewnątrz oraz jednoczesnego dostarczania świeżego i zdrowego powietrza z dworu, które jest dodatkowo filtrowane (w przypadku rekuperacji). Na rynku znajdziesz dwa najpopularniejsze systemy pełniące wspomnianą funkcję – wentylację grawitacyjną oraz mechaniczną. Pierwsze z wymienionych rozwiązań powoli staje się przestarzałym i nieefektywnym sposobem na wentylowanie pomieszczeń. Przede wszystkim dlatego, że do działania tego systemu niezbędne są nieszczelności np. w oknach lub drzwiach. W trakcie zimy te czynniki prowadzą do powstawania mało komfortowych przeciągów.

Nowoczesnym i bardziej skutecznym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna, inaczej nazywana rekuperacją. Najważniejszym elementem całej instalacji jest rekuperator, w którym dochodzi do ogrzania nawiewanego z zewnątrz powietrza, w związku z czym domownicy nie muszą doświadczać nieprzyjemnego chłodu wraz z pracą wentylacji. Dodatkowo wentylacja mechaniczna wyróżnia się wyższą skutecznością w odprowadzaniu zużytego powietrza (wraz z niechcianymi substancjami, np. parą wodną), ponieważ działa ona ciągle – bez względu na czynniki panujące na dworze. Wilgoć jest zatem regularnie odprowadzana z pomieszczeń i nie ma potrzeby wietrzenia mieszkania. Dzięki temu ryzyko wystąpienia pleśni oraz grzybów znacząco maleje.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment