Warsztat stolarski – w jaki sprzęt warto zainwestować?

Sprawdź, w jakie narzędzia do warsztatu stolarskiego warto zainwestować!

Podstawą każdego profesjonalnego warsztatu stolarskiego są wysokiej jakości narzędzia, służące do cięcia, szlifowania i kompleksowej obróbki drewna. Warto więc zainwestować w narzędzia elektryczne oraz ręczne, które znacząco ułatwią i przyśpieszą pracę z tym materiałem. W poniższym artykule skupiamy się na przedstawieniu podstawowych i najpotrzebniejszych sprzętów, przydatnych podczas obróbki drewna.

Niezbędne narzędzia do obróbki drewna- jakie sprzęty muszą pojawić się w warsztacie?

Wyposażenie warsztatu stolarskiego powinno obejmować między innymi takie narzędzia jak łuparki do drewna. Za pomocą tych sprzętów sprawnie i skutecznie rozdrobnimy kawałki drewna na mniejsze elementy. Maszyny te gwarantują bezpieczną pracę. Okazują się niezbędne, kiedy przygotowujemy drewno do dalszych etapów obróbki. W pracy z tym materiałem przydają się również grubościówki, które znajdziemy w sklepie: https://jptech-maszyny.pl/wyrowniarki-grubosciowki. Tego rodzaju strugarki do płaszczyzn zapewniają niezwykle precyzyjną obróbkę materiału

Innymi narzędziami, których nie może zabraknąć w żadnym warsztacie, są wiertarko-wkrętarki. Te praktyczne urządzenia doskonale sprawdzają się np. do wkręcania śrub, wiercenia otworów oraz montażu drewnianych elementów. W co jeszcze warto zainwestować podczas wyposażania warsztatu? Oczywiście w pilarki i wyrzynarki, dzięki którym będziemy mogli precyzyjnie ciąć i wycinać pożądane przez nas kształty w drewnie.

Jakich narzędzi do drewna użyć w warsztacie? Dowiedz się!

Podstawowe narzędzia do szlifowania drewna

Do obróbki drewna wykorzystuje się także pewne narzędzia do szlifowania. Dzięki nim uzyskamy estetyczną i gładką powierzchnię. W szlifowaniu pomogą nam takie sprzęty jak:

  • szlifierka taśmowa – pozwala na precyzyjne szlifowanie nawet sporych powierzchni materiału,
  • szlifierka kątowa – doskonale sprawdza się do szlifowania narożników, krawędzi, jak i trudno dostępnych przestrzeni,
  • szlifierka oscylacyjna – służy do szlifowania płaskich powierzchni, jak i małych zakamarków.

Inwestując w narzędzia służące do szlifowania, należy zwrócić uwagę na ich najważniejsze parametry (regulacja prędkości, moc, opcja wymiany papieru ściernego o różnej gradacji).

Co jeszcze powinno znaleźć się na wyposażeniu warsztatu stolarskiego?

Oprócz wymienionych wyżej narzędzi trzeba też zainwestować w pewne sprzęty ręczne.

  • Piła ręczna – okazuje się nieoceniona w pewnych sytuacjach. Jest poręczna i za jej pomocą szybko dotniemy nawet mały kawałek drewna. To sprzęt mobilny, gdyż nie wymaga podpięcia do prądu. Warto zainwestować w kilka pił ręcznych (piła japońska, piła typu aligator itp),
  • Dłuto – to narzędzie o wszechstronnym zastosowaniu. Służy nie tylko do rzeźbienia w drewnie, ale także usuwania sęków czy wykonywania otworów. W sprzedaży znajdziemy szereg różnych sprzętów, o szerokich czy wąskich końcówkach,
  • Kątownik uniwersalny – narzędzie służące do mierzenia kątów i sprawdzania prostokątności elementów. Kątownik sprawdza się do precyzyjnego wykonywania połączeń, jak i sprawdzania jakości obróbki materiału,
  • Elementy złączne – w żadnym warsztacie nie może też zabraknąć śrub, wkrętów, podkładek oraz kołków, za pomocą których połączymy ze sobą trwale i stabilnie różne elementy. Śruby i wkręty wykorzystuje się zazwyczaj przy łączeniu drewna, metalu i plastiku. Z kolei kołki stosuje się do mocowania elementów w betonie czy podłożu z kamienia. 
  • Odciągi pyłów – w warsztacie stolarskim nie brakuje szkodliwych dla zdrowia człowieka pyłów. Właśnie dlatego dobrze, jeśli zainwestujemy w specjalistyczny system odciągania pyłów, który poprawi warunki pracy w warsztacie.


Warsztat stolarski musi być wyposażony w komplet niezbędnych narzędzi, maszyn oraz akcesoriów. Bez nich praca może okazać się nieskuteczna, a często wręcz niemożliwa.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment