Urządzamy kącik do czytania – trzy przydatne porady

Czy to prawda, że nikt już nie czyta książek? Choć statystyki nie zawsze napawają optymizmem, to wciąż jest duża liczba osób, które wprost przepadają za pochłanianiem kolejnych stron pasjonującej powieści, szelestem kartek i zapachem papieru. Wystarczy rozejrzeć się w autobusie lub tramwaju, aby dostrzec zapalonych czytelników.

Czasami każdy z nas ma ochotę zamknąć się gdzieś z książką i uciec od rzeczywistości w fascynujące przygody bohaterów. Niestety w wielu domach brakuje kącika do czytania. Jeśli dotyczy to również ciebie – najwyższy czas go stworzyć.

Lampa stojąca – podstawowe wyposażenie

Budowanie kącika do czytania należy zacząć oczywiście od lampy – w długie jesienne i zimowe wieczory górne oświetlenie nie wystarczy. Idealne źródło światła powinno znaleźć się obok miejsca, w którym będziemy siedzieć, i oświetlać je z boku. Odpowiednia będzie zatem lampa stojąca: wysoka, do postawienia na podłodze lub mniejsza, którą ustawisz na szafce lub stoliku.

Najlepszym rozwiązaniem jest oświetlenie LED, ponieważ pobiera kilka razy mniej energii niż to tradycyjne. Do wyboru masz lampę, do której należy dokupić ledową żarówkę, lub model z wbudowanymi diodami LED.

Fotel, czyli serce kącika do czytania

Czytanie na leżąco na kanapie pod kocem wydaje się wspaniałym sposobem spędzania czasu, lecz niestety nie jest zdrowe dla kręgosłupa. Idealne miejsce do lektury to fotel – pozwala on wygodnie usiąść i się zrelaksować. Powinien być tak dobrany, aby dało się na nim usiąść po turecku.

Warto wiedzieć, że popularne fotele biurowe niespecjalnie nadają się dla miłośników książek, ponieważ podczas czytania przydadzą się obszerne oparcia pod łokcie. Nieco bardziej komfortową alternatywą jest szezlong, czyli fotel z wydłużonym siedziskiem. Wprowadzi on również do pomieszczenia odrobinę klimatu retro.

Gdzie postawić lampę i odłożyć książkę, czyli…

Ostatni ważny element kącika do czytania to stolik lub szafka – posłuży za miejsce na lampę stojącą, a nawet zastąpi półkę na książki. Na takim meblu postawisz też kubek z kawą lub herbatą.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment