Każdy ma inne wyobrażenie o swoim idealnym skrawku zieleni przed domem. Jednak są pewne cechy wspólne. Kierując się nimi, udzielimy Ci 5 rad, dzięki którym Twoje marzenie będzie mogło stać się rzeczywistością. Nasz poradnik jest głównie dla tych osób, które nie mają pojęcia o zakładaniu trawnika czy zasadach dotyczących sadzenia roślin i chcą wiedzieć, co jest istotne, by możliwe było uzyskanie pożądanego efektu.
Rada nr 1: dokładnie oczyść teren z chwastów i nawieź nową ziemię, a także załóż siatkę na krety przed wysianiem trawnika
Wszystkie powyższe czynności są bardzo ważne. Chwastów możesz pozbyć się używając środków chemicznych albo żmudną, ręczną pracą. Na pewno trudno będzie ci usunąć duże korzenie, jeśli takowe są na Twojej działce, to raczej musisz je pozostawić. Nawiezienie nowej ziemi pozwoli uzyskać optymalne PH gleby do wysiania trawy. Wynosi ono między 5,5 a 6,5. Jednak zanim zaczniesz wysiew radzimy założyć 15 cm do 30 cm pod powierzchnią trawnika siatkę na krety. Dzięki niej ten gryzoń nie pojawi się na Twojej działce. Wybierz gatunek traw dostosowany do Twoich potrzeb. Jeśli na trawniku dużo będą bawić się dzieci, zdecyduj się na mieszankę traw sportowych, które są najbardziej wytrzymałe. Oczywiście musisz wziąć pod uwagę to, że taką trawę kosi się najczęściej, nawet co 3 dni, a przynajmniej raz w tygodniu. Mniej wymagające są trawy łąkowe, decydując się na taką mieszankę nasion, nie musisz martwić się dużym wzrostem, bo taka trawa może mieć nawet 7 cm wysokości, czyli połowę więcej niż sportowa.
Rada nr 2: wybierz nawozy długodziałające, dzięki którym nie będziesz musiał w każdym miesiącu nawozić swoich roślin
Jeśli zamierzasz sadzić drzewka iglaste czy też kwiaty na rabaty albo krzewy kwitnące, to jeśli to możliwe, zdecyduj się na nawozy długodziałające. Dzięki temu będziesz zasilać rośliny raz do dwóch razy w sezonie, zatem nie będziesz przynajmniej na tę czynność poświęcać dużo czasu. Niektóre nawozy płynne stosuje się w okresie wzrostu nawet co dwa tygodnie, co sprawia, że trzeba pamiętać o terminach. Jeśli chodzi o trawnik, to można wybrać nawóz długodziałający, ale lepiej sprawdzą się nawozy wiosenne i jesienne. Te pierwsze są bogate w azot, natomiast drugie nie mają go w składzie w ogóle, ponieważ trawa ma przygotować się do zimy, a nie rosnąć. Zatem ważne są składniki wzmacniające system korzeniowy i przygotowujący go na przymrozki i niekorzystne warunki, a zatem fosfor czy potas. Wszystkie te rodzaje nawozów oferuje sklep Euroogród. Znajdziesz produkty wydajne i w przystępnej cenie.
Rada nr 3: sprawdź PH gleby przed sadzeniem roślin, dokładnie zaplanuj nasadzenia i stanowiska
Niektóre rośliny wymagają kwaśnego, inne zasadowego, a jeszcze inne obojętnego odczynu gleby. Niestety gleba, którą mamy w ogrodzie ma to do siebie, że zwykle nie jest przystosowana odpowiednio do gatunków, które chcemy w niej sadzić. Zatem, gdy jest zbyt zasadowa, a chcesz uzyskać kwaśny odczyn, musisz wzbogacić ją kompostem. Z kolei gdy sytuacja jest odwrotna, przyda się wapniowanie, dzięki któremu uzyskasz bardziej zasadowy odczyn. Wybierając rośliny musisz zadbać nie tylko o odpowiednią glebę i dobrać takie, które mają podobne potrzeby w danym miejscu, ale również zwrócić uwagę na stanowisko jakie preferują. Te, które lubią cień, w takim miejscu powinny się znaleźć, bo w słońcu będą obumierać. Podobnie rośliny preferujące słoneczne stanowiska w cieniu będą marniały.
Rada nr 4: wybierz inspekt lub niewielki tunel do ogrodu i ciesz się własnymi warzywami i owocami
Ogród marzeń możesz uzupełnić o własny niewielki ogródek. Jak wiadomo z powodu zmiennych warunków te na wolnej przestrzeni nie zawsze się sprawdzają. Jednak niezależnie od ilości miejsca możesz postawić na odpowiednie osłony. W przypadku niewielkiego ogrodu wybierz inspekt, natomiast do dużego sprawdzi się tunel foliowy, w którym możesz uprawiać również warzywa i owoce ciepłolubne.
Rada nr 5: dbaj właściwie o trawnik, a nie będziesz mieć problemu z żółknięciem czy pleśnią pośniegową
Ostatnia rada dotyczy pielęgnacji ogrodu. Będziesz do niej potrzebować wiele narzędzi nie tylko kosiarkę, ale również wertykulator z aeratorem, a także wąż ogrodowy z odpowiednimi końcówkami. Na pewno sprawdzą się również nożyce do obcinania starych gałęzi czy odmładzania krzewów i traw ozdobnych. Aeracja, wertykulacja, właściwe terminy nawożenia, a także odpowiedni termin ostatniego koszenia sprawią, że Twój trawnik będzie odporny na pleśń śniegową. Nie będziesz mieć też większych problemów z żółknięciem źdźbeł.
Jest wiele kwestii o których należy pamiętać przy zakładaniu ogrodu, a także w trakcie regularnej pielęgnacji. Mamy nadzieje, że nasze rady pomogą Ci stworzyć własny, idealny skrawek zieleni przy domu.