Technologia budowy domów – którą wybrać?

Dom jest jak organizm. Niezależnie od technologii, w jakiej został zbudowany, wszystkie elementy tworzą dobrze funkcjonującą całość. Wśród najczęściej wybieranych sposobów budowy przodują domy murowane i szkieletowe, ale warto poznać alternatywne rozwiązania – np. dom modułowy.

Polacy odchodzą od budowania domu wielopokoleniowego, przez to, że stają się coraz bardziej mobilni i częściej zmieniają lokum. Rozmach i duża przestrzeń okazują się niepotrzebne. Wraz z tą zmianą w kraju nad Wisłą powszechne stają się inne niż murowana technologie budowy domów. Sprawdź, jaki dom będzie najodpowiedniejszy dla Ciebie i twojej rodziny.

Dom murowany – zalety

Dom murowany posiada wiele zalet, a główną z nich jest dobra znajomość tej technologii. Nie wzbudza ona takiej nieufności, jak nowsze techniki. Ze względu na jej popularność dostępny jest szeroki wybór materiałów konstrukcyjnych, izolacyjnych i wykończeniowych. Wynajęcie ekipy budowlanej do budowy domu tego typu również nie powinno przysporzyć większych problemów. Część prac możesz nawet wykonać samodzielnie.

Ściany murowane charakteryzują się dużą akumulacyjnością cieplną, co oznacza, że pomieszczenie nie wychładza się zbyt szybko, ale też ekspresowo nie nagrzewa. Niewątpliwą zaletą jest możliwość wykorzystania dowolnego ogrzewania, ponieważ mury pochłaniają i oddają ciepło stopniowo. Zarówno ogrzewanie kominkowe, jak i ogrzewanie podłogowe dobrze sprawdzą się w domu murowanym. Ściany przepuszczają również wilgoć, dzięki czemu pochłaniają jej nadmiar z wnętrza. Taki budynek jest też bardzo odporny na warunki atmosferyczne.

Dla pewności, że budujesz dom spełniający twoje oczekiwania, starannie dobierz koncepcję budynku. Możesz znaleźć wiele gotowych projektów lub zamówić plan dopasowany indywidualnie. Jeżeli poszukujesz najlepszego domu dla siebie, sprawdź Dobre Domy.

Budowa domu murowanego – wady i możliwe komplikacje

Budowa tradycyjnego murowanego domu trwa długo, bo jest zależna od warunków atmosferycznych. Oczekiwanie na schnięcie różnych warstw materiałów wymusza pracę o określonych porach roku. Kłopotliwy jest także montaż instalacji. Niezbędne jest kucie ścian, co zabiera kolejne dni, a niekiedy tygodnie.

Jego konstrukcja jest stała i nie poddaje się łatwo przebudowom. Jeśli zechcesz rozbudować dom, konieczna jest wyprowadzka. Dodatkowo praca generuje dużo gruzu, brudu i pyłu, które mogą zniszczyć ogród.

Mimo to wielu inwestorów wciąż decyduje się na taki dom, ponieważ długi czas budowy rekompensują liczne zalety.

Dlaczego warto zdecydować się na dom szkieletowy?

W Polsce buduje się coraz więcej domów szkieletowych (kanadyjskich). Stopniowo nabieramy zaufania do techniki, która zdominowała Kanadę, USA i kraje skandynawskie. Na pewno duży wpływ ma na to współczesny sposób finansowania budowy. Dawny model oszczędzania na dom pociągał za sobą wieloletnie gromadzenie środków, a także prace budowlane rozłożone w czasie. Dzisiejsze upowszechnianie się kredytów na budowę domu powoduje chęć jak najszybszego ukończenia przedsięwzięcia. Domy szkieletowe powstają zaś w zaledwie 3 miesiące i od razu są gotowe do zamieszkania.

Domy te są nieco tańsze w wykonaniu od murowanych. Ich konstrukcja jest lżejsza i powoduje mniejsze obciążenia, dlatego można zdecydować się na oszczędniejszą formę fundamentów. Stawianie takich budynków można nazwać wręcz higienicznym, ponieważ polega na konstrukcji suchych elementów. Tzw. „mokre roboty” ograniczone są do minimum – brakuje tych części domu, które w przypadku domów murowanych tak długo schną i opóźniają oddanie budynku do użytku.

Proste jest rozbudowywanie tego typu domów. Prace nie generują gruzu, brudu i trwają krócej. Można powiedzieć, że to dom elastyczny, który w każdym momencie możesz dopasować do rosnących potrzeb.

Dom szkieletowy – o co należy zadbać podczas budowy

Stawianie domu kanadyjskiego wymaga doświadczonej ekipy budowlanej, która wykona prace z należytą precyzją. Początki domu szkieletowego w Polsce były niemal eksperymentalne, dlatego na ich temat powstało trochę mitów. Wynikają one głównie z braku wiedzy ówczesnych wykonawców.

Domy szkieletowe szybciej się wychładzają, ponieważ ściany nie kumulują ciepła. Działa to także w drugą stronę – zapewniają szybsze nagrzanie pomieszczenia. Odradza się jednak stosowanie ogrzewania podłogowego oraz instalacji kominkowej, ponieważ nie da się ich precyzyjnie kontrolować. Ze względu na rodzaj izolacji ściany nie przepuszczają też wilgoci, jednak przy prawidłowym wykonaniu budynku wilgoć nie powinna stanowić problemu we wnętrzu.

Powszechnie uważa się, że domy szkieletowe nie wygłuszają dźwięków. Jest to element, o którym można pomyśleć podczas budowy domu i odpowiednio wyizolować sufity i ściany. Taka budowa daje dużo możliwości modyfikacji wewnątrz konstrukcji. Przestrzeń wewnątrz ścian pomieści różne rodzaje izolacji, a także całe instalacje.

Alternatywa – dom modułowy

Nowe technologie polegają niekiedy – dosłownie – na stawianiu różnych elementów i spajaniu ich niczym klocki. Domy modułowe można postawić w zaledwie jeden dzień, dlatego jest to opcja dla naprawdę niecierpliwych. Nie wymagają one wylewania fundamentów. Wszystkie części konstrukcji zostają wyprodukowane w fabryce i dowiezione na miejsce. Domy modułowe mogą być także przemieszczane – jeżeli marzysz o przeprowadzce w góry lub na Mazury w niedalekiej przyszłości, możesz zabrać ze sobą cały dobytek. Warto wspomnieć, że możesz składać takie budynki na trudnych, nierównych podłożach – jak np. skarpy – czyli wszędzie, gdzie dojedzie ciężarówka z prefabrykantami.

Kiedy wybierasz technologię budowy domu, nie kieruj się przesądami. Poszukuj dobrych wykonawców, słuchaj specjalistów i dopasuj dom do własnych potrzeb. W każdym przypadku jest to inwestycja na lata – wykonana starannie na pewno może służyć przez długi czas. Wybierz swój indywidualny projekt domu z Dobre Domy.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment