Nitownice: rodzaje nitownic, do czego przyda się nitownica?

Nitownica jest jednym z podstawowych narzędzi, które sprawdza się przy wielu różnych pracach budowlanych. Warto ją mieć w swoim domowym warsztacie. Czym są jednak nitownice? Jakie rodzaje nitownic wyróżniamy i do czego się one przydają?

Do czego służą nitownice?

Mówiąc wprost, nitownica służy do nitowania. Czym jest nitowanie? Jest to połączenie mechaniczne określonych elementów (najczęściej metalowych) za pomocą nitów. W ten sposób łączyło się ze sobą różne materiały w sposób trwały i nierozerwalny tam, gdzie nie było możliwości zastosowania technik spawalniczych.

Nitownice do nitonakrętek są urządzeniami bardzo praktycznymi, także w domowych warunkach. Wyróżnia się kilka rodzajów tego sprzętu: nitownice ręczne, pneumatyczne i akumulatorowe, które w łatwy sposób można przejrzeć i porównać w sklepach z narzędziami typu http://incop.pl/c11,nitownice. Przy tej okazji warto wiedzieć, czym różnią się pomiędzy sobą poszczególne typy nitownic i czym się kierować przy ich zakupie.

Nitownica ręczna

Ten rodzaj nitownicy używany jest zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów majsterkowiczów. Przy korzystaniu z tego narzędzia, konieczne jest użycie siły fizycznej, ale jego największą zaletą jest to, że może pracować w dowolnym położeniu. Nitownica ręczna służy przede wszystkim do wykonywania prac łączeniowych przy konstrukcjach przestrzennych, takich jak obudowy, stelaże czy różnego rodzaju osłony. Ma też jedną dość poważną wadę – praca z nią wymaga czasu, co ma spore znaczenie, gdy konieczne jest zamocowanie większej ilości nitów.

Na rynku można znaleźć jeszcze nitownice ręczne, które zwane są często oczkownicami – wykorzystywane są do prac modelarskich i artystycznych (praca z filcem, papierem, kartonem) oraz nitownice do nitów zrywalnych, które są jednak znacznie droższe od nitownic standardowych.

Nitownice pneumatyczne

Nitownice pneumatyczne są zdecydowanie bardziej profesjonalnym sprzętem. Cechują się one dużą energią zaciskową, dzięki czemu praca wykonywana jest znacznie szybciej i sprawniej. W trakcie obsługi urządzenia, nie ma potrzeby przytrzymywania nitu, dlatego też często używane są na liniach produkcyjnych w czasie pracy ciągłej.

Dodatkowo nitownice pneumatyczne często wymagają użycia wielu różnych dodatkowych osprzętów, ale zestaw końcówek pozwala na wykonywanie precyzyjnej pracy niezależnie od potrzeb. Mimo wszystko ten sprzęt może być użytkowany długo, dzięki czemu sprawdza się doskonale w momencie, gdy wymagane jest łączenie nawet setek nitonakrętek.

Nitownice akumulatorowe

Ten rodzaj nitownicy jest tylko trochę silniejszy od nitownicy ręcznej, a jego działanie opiera się na podłączeniu do akumulatora, co jest bardzo przydatne wówczas, gdy należy wykonać pracę w miejscu bez dostępu do prądu lub skompresowanego powietrza. Akumulatory tych urządzeń są bardzo wytrzymałe, co nie zmienia faktu, że przy twardszych nitonakrętkach trzeba uważać, ponieważ mogą one skracać jego żywotność.

Dużym plusem nitownicy akumulatorowej jest to, że można nią pracować w trudnych warunkach i miejscach trudno dostępnych. Nitownica akumulatorowa jest łatwa i wygodna w obsłudze.

Na co zwrócić uwagę kupując nitownicę?

Najważniejszym kryterium powinna być dla nas wygoda pracy, a co za tym idzie, dobrze jest zwrócić uwagę, by nitownica posiadała gumową rękojeść dla lepszego i pewniejszego chwytu. Długość ramienia narzędzia oraz długość i szerokość części roboczej również nie pozostanie tutaj bez znaczenia. Nitonakrętki wykorzystywane przy nitowaniu bywają różne, a to sprawia, że kupując nitownicę, należy sprawdzić z jakimi nitami może ona współpracować (stalowymi, miedzianymi, aluminiowymi). To, która nitownica będzie najlepsza, pozostaje kwestią indywidualną i będzie zależeć także od tego, jakie zadania będą do wykonania.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment