Świerk, Jodła, a może Sosna? Jaką naturalnie ciętą choinkę wybrać?

Zdecydowanie najpopularniejszą tradycją świąt Bożego Narodzenia jest choinka i to właśnie bez niej ciężko jest wyobrazić sobie te święta. Natomiast jakie drzewko wybrać – żywe, czy sztuczne? W tym przypadku społeczność różni się i to zależy od wielu czynników. Zwolennicy prawdziwej tradycji wybierają krzewy iglaste jako symbol świąt, natomiast wiele osób stawia na praktyczną wersję, sztuczną choinkę. Od czego zależy decyzja? Jakie żywe drzewko najlepiej sprawdza się podczas świąt?

Dlaczego częściej wybieramy choinkę sztuczną?

Sporo osób w swoim domu wybiera choinkę sztuczną przede wszystkim z przyczyn praktycznych, ale nie tylko. Sztuczna choinka to przede wszystkim inwestycja na lata. Poza tym wiele osób wybiera ją ze względu np. na małe dzieci, przy których naturalne drzewko jeszcze szybciej opadłoby z igieł przez częste ściąganie bombek czy innych ozdób choinkowych. 

Naturalne drzewko jest przede wszystkim krótkotrwałe, a igły obsypują się praktycznie przez cały czas, co spowodowane jest również ogrzewaniem wewnątrz domu. Stąd też wiele osób mimo wszystko wybiera choinkę sztuczną, ale nie wszyscy! Sprawdźmy, jakie drzewka najlepiej sprawdzają się na choinkę. 

Czy Świerk dobrze sprawdza się w roli choinki w domu lub mieszkaniu?

Świerk to zdecydowanie jedno z najczęściej wybieranych iglaków na choinkę. Lepiej wybrać Świerka kłującego czy pospolitego? Oba rodzaje charakteryzują się stożkowatym pokrojem, jednak różnią się trwałością igieł, co dla wielu jest głównym czynnikiem decydującym. 

Świerk kłujący utrzymuje swoje igły nieco dłużej, niż pospolity, natomiast będzie niezbyt odpowiedni dla osób, które mają dzieci ze względu na kłujące igły. Z kolei Świerk pospolity gubi igły praktycznie od samego momentu wniesienia do domu. 

Mimo to Świerk pozostawia w mieszkaniu intensywny zapach, co dodatkowo napawa prawdziwym, świątecznym klimatem. 

Trwała choinka na święta – Jodła 

Jeśli zależy Ci na tym, aby żywe drzewko nie gubiło igieł podczas świąt Bożego Narodzenia, to doskonałym wyborem będzie Jodła Kaukaska. Jej igły nie opadają nawet po kilku długich tygodniach wewnątrz domu, natomiast niestety Jodła nie pachnie tak, jak np. Świerk. Poza tym Jodła to najdroższe żywe drzewko świąteczne. 

Piękny zapach i długo utrzymujące się igły, czyli Sosna pospolita 

Jeśli zależy Ci zarówno na długo utrzymujących się igłach, oraz na przyjemnym zapachu żywicy, który unosi się w całym domu to zdecydowanie najlepszą opcją będzie wybór Sosny pospolitej. Natomiast to drzewko nie jest najczęściej wybierane ze względu na dosyć rzadko osadzone igły. Mimo, że iglaki te są trwałe i pięknie pachnące nie jest tak często wybierane na drzewko choinkowe. 

Jak zamontować żywe drzewko w mieszkaniu?

Pierwsza możliwość to montaż drzewka w stojaku, co wymaga odpowiedniego przycięcia, by drzewko trzymało się stabilnie. Natomiast inna opcja to drzewko w doniczce, które po okresie świątecznym możemy przenieść w inne miejsce, a wiosną posadzić w ogrodzie. Dzięki temu nasze drzewko podczas świąt nie będzie opadać z igieł, a z czasem będzie pięknie i bujnie rosło w naszym ogrodzie lub na działce. 

Możesz także przeczytać

Leave a Comment