Pokój dziecięcy ma być bezpieczny i przyjazny dla malucha. Nie może w nim zabraknąć funkcjonalności, przestrzeni, miejsca na zabawki, wygodne łóżko i biurko dla nieco starszej pociechy. Poza tym liczy się klimat, który sprzyja rozwojowi, wspólnemu spędzaniu czasu, jak i zasypianiu. Do tego ostatniego (choć nie tylko) niezbędne jest właściwie dobrane światło. Na co warto zwrócić uwagę, mając już upatrzoną lampę?
System ściemniania – jeden element o wielu zaletach
Światła o innym natężeniu potrzebujemy za dnia, w porze popołudniowej, ale i wieczorem. Oświetlenie powinno być dostosowane do aktualnych potrzeb, a te zmieniają się dynamicznie, także ze względu na różnorodne warunki pogodowe. To samo tyczy się pokojów dziecięcych. Tutaj oświetlenie, poza dostosowaniem jego natężenia, musi być bezpieczne dla maluchów. Z tego względu poleca się zastosowanie systemu ściemnienia. Jakie niesie ze sobą zalety?
Funkcjonalnie i oszczędnie. To dwie główne cechy systemów ściemniania, które decydują o tym, że nie trzeba mieć żadnych wątpliwości odnośnie ich wyboru. Montując panel ze ściemniaczem, na przykład zakupiony w sklepie Gajwer.pl, można manualnie, a w zależności od wybranego modelu również za pomocą pilota, sterować światłem. Nie tylko decydować o tym, jakie ma być jego natężenie w danej chwili, ale i włączać lub wyłączać bez potrzeby podchodzenia do gniazdka.
Pociechy, które boją się zasypiać w całkowitej ciemności, potrzebują subtelnej wiązki światła, która ich uspokoi, zrelaksuje, ale nie rozbudzi. Ten sam efekt jest pożądany, gdy dziecko wstaje do łazienki w nocy lub wędruje do pokoju rodziców. Powinno móc bezpiecznie przemierzyć w pierwszej kolejności swój pokój, ale nie musząc potem zmagać się z problemem z ponownym zaśnięciem. System ściemniania spełnia te wymagania. Jest także wygodny dla rodziców i daje im poczucie, że ich pociecha zasypia spokojnie.
Ściemniacz zintegrowany z panelem dotykowym, jest prosty w montażu. Dla rodziców to ważne, ponieważ zwykle nie muszą inwestować w modyfikację instalacji elektrycznej. Co więcej, jeśli ich dziecko podczas snu wierci się, istnieje ryzyko, że klasyczną lampkę nocną mogłoby zrzucić z szafki. Mając system ściemniania, pociecha może usypiać przy delikatnym świetle, które sączy się z lampy wiszącej. Nie ma zatem nic pod ręką, co można by zrzucić i zrobić sobie krzywdę.
Oszczędności nie bez znaczenia
Skoro można dostosować poziom natężenia światła do codziennych potrzeb, automatycznie oszczędza się na rachunkach za prąd. Korzyść jest tak naprawdę podwójna, bo z jednej strony zachowuje się komfortowe warunki korzystania z dziecięcej przestrzeni, o dowolnej porze. Druga rzecz tyczy się tego, że pobierana jest mniejsza ilość energii elektrycznej. Pociecha ma szansę maksymalnie skupić się na zadaniach domowych, przy mocniejszym świetle, i bez problemu usnąć przy jego łagodnej wiązce, wieczorem, gdy kładzie się do łóżka.
Estetyka wystroju
Wystrój jest dziś również ważny, co funkcjonalność danego pomieszczenia. Nawet pokój dziecięcy powinien być zaaranżowany w sposób zaplanowany. Rodzice szukają estetyki, a tę są im w stanie zaoferować panele dotykowe z systemami ściemniania. Eleganckie, dostępne w różnych kolorach, by nawet ten detal nie pozostawiał żadnych wątpliwości, co do potrzeby jego istnienia.
Światło, które może być regulowane ze względu na oświetlenie, sprzyja tworzeniu atmosfery dziecięcej przestrzeni. To ona decyduje o samopoczuciu maluchów, ich komforcie korzystania z własnego pokoju. Świat pociech jest wymagający, dlatego takie funkcjonalne, a do tego proste rozwiązania, jak systemy ściemniania, warto instalować nawet tutaj. Wybierając wysokiej jakości produkty, dbając o dopasowanie do posiadanej instalacji, uwzględniając napięcie i moc żarówek, a także barwę światła, można stworzyć komfortowe, funkcjonalne i estetyczne dziecięce wnętrze. Niewielkim wysiłkiem, skromnym urządzeniem, którego możliwości zaskakują, i które zdecydowanie warto wykorzystać.