Co musisz wiedzieć o oświetleniu w kuchni?

Sposób aranżacji konkretnego pomieszczenia wynika często z jego przeznaczenia. Rodzaj zastosowanych mebli i dodatków, sposób oświetlenia – wszystko to decyduje o wygodzie i funkcjonalności wnętrza. W przypadku kuchni duży wpływ na dobór opraw oświetleniowych ma też sposób skomunikowania pomieszczenia z resztą mieszkania. Kuchnie otwarte, które coraz częściej pojawiają się we współczesnych wnętrzach, stają się miejscem reprezentacyjnym, a ich wygląd decyduje o wrażeniach estetycznych wśród domowników oraz odwiedzających ich gości.

Estetyka, wygoda, funkcjonalność to trzy cechy, do których warto dążyć, planując wystrój kuchni. Nie można tu pominąć kwestii oświetlenia. Właściwie oświetlona kuchnia stworzy komfortowe warunki do pracy oraz zapewni bezpieczeństwo podczas codziennych czynności, do których używamy ostrych narzędzi i urządzeń elektrycznych. Pochylając się nad kwestią oświetlenia, warto zwrócić uwagę zarówno na wybór odpowiednich opraw, jak i ich właściwe rozmieszczenie.

Wybieramy oświetlenie do kuchni

W nowoczesnej kuchni nie można ograniczać się do jednego rodzaju oświetlenia. Specyfika tego pomieszczenia wymaga zastosowania kilku rodzajów światła, które pozwolą na stworzenie wygodnych warunków użytkowania wnętrza. W przeszłości inwestorzy bardzo często ograniczali się do montażu oświetlenia ogólnego, którego zadaniem było równomierne rozświetlenie całego wnętrza. Dziś o oświetleniu ogólnym również zapominać nie wolno, jednak nie można się też ograniczać wyłącznie do niego. Poza oświetleniem ogólnym warto zamontować również oświetlenie kierunkowe oraz lampy nad stołem w jadalni.

Czym charakteryzuje się oświetlenie ogólne?

Zamontowane centralnie na suficie oświetlenie ogólne powinno emitować światło rozproszone albo odbite, które równomiernie rozjaśni całe wnętrze. Takie światło nie musi być bardzo jasne, ważne jednak, by dobrze oświetlało wszystkie zakamarki i umożliwiało bezpieczne poruszanie się po pomieszczeniu. Potrzebne będzie także wtedy, gdy użytkownicy wykonują prace porządkowe.

W roli oświetlenia ogólnego w kuchni dobrze sprawdzi się lampa wisząca albo plafon. W nowoczesnych kuchniach można zdecydować się też na wykonanie instalacji świetlnej zbudowanej z kilku, a niekiedy nawet kilkunastu źródeł światła. Tradycyjny żyrandol albo plafon zostaje wtedy zastąpiony przez oprawy montowane w podwieszanym suficie, cieszące się dużym zainteresowaniem natynkowe plafony z oferty Azzardo.com.pl albo halogeny zamontowane na szynach lub linkach.

Wybór odpowiedniej oprawy wynika z indywidualnych upodobań inwestora oraz stylu architektury wnętrza, w jakim utrzymano konkretną kuchnię.

Oświetlenie kierunkowe – must have funkcjonalnej kuchni

Światło kierunkowe to nie kwestia estetyki, czy zaprezentowania w kuchni modnych rozwiązań, ale konieczność, która zapewnienia wygodę pracy oraz bezpieczeństwo użytkowników. Oświetlenie kierunkowe, zwane często również miejscowym, montuje się zwykle nad blatem roboczym. Jego zadaniem jest doświetlenie strefy przeznaczonej do przygotowywania posiłków jasnym i odpowiednio skierowanym światłem. Zazwyczaj wybór pada tu na oprawy oświetleniowe, które emitują światło skupione. Montuje się je bezpośrednio nad takim blatem, na przykład pod szafkami wiszącymi. Duży atut stanowią też oprawy, które dają możliwość regulacji kąta padania światła. Dzięki nim użytkownicy mogą dobrze doświetlić konkretne miejsca, poprawiając tym samym komfort wykonywanych w kuchni czynności.

Oświetlenie nad stołem w jadalni

Miejsce przeznaczone do spożywania posiłków może zostać wydzielone na terenie kuchni albo w salonie. W kuchniach otwartych na salon bardzo często zostaje zaaranżowane na granicy obu pomieszczeń, stanowiąc tym samym sposób na ich wizualne oddzielenie i umożliwiając swobodny dostęp do stołu z każdego miejsca pomieszczenia. Zamontowane nad stołem w jadalni oświetlenie umożliwia zaakcentowanie tego miejsca i jego wyodrębnienie na tle całego pomieszczenia, pomimo braku przegród w formie ścian, czy paneli. To jednak tylko jedna z wielu funkcji, jakie przypisujemy temu oświetleniu.

Nad stołem w jadalni najczęściej montuje się lampę wiszącą charakteryzującą się jednym, dwoma, trzema, a niekiedy nawet większą ilością źródeł światła. Oprawy cechują się rozmaitymi kształtami i rozmiarami, a ich ilość zazwyczaj zostaje uzależniona od stylu, w jakim urządzono wnętrze, a także wielkości i kształtu stołu.

Inne zadania oświetlenia montowanego nad stołem w jadalni wiążą się z zapewnieniem użytkownikom wygody i odpowiednich doznań estetycznych podczas spożywania posiłków. Emitowane przez lampę wiszącą światło sprzyja tworzeniu przyjemnego, intymnego klimatu. Pozwala też wyeksponować stojące na stole potrawy i podkreślić ich walory wizualne.

Zróżnicowanie lamp przeznaczonych do montażu nad stołem jest bardzo duże. Decydując się na konkretny model, warto zwrócić uwagę na to, by emitowane przez lampę światło nie raziło w oczy siedzących przy stole osób. Tu istotne znaczenie odgrywa zarówno budowa samej oprawy, jak i wysokość, na jakiej zostanie zawieszona.

Oświetlenie nowoczesnej kuchni bardzo rzadko ogranicza się do montażu jednej oprawy. Najczęściej jest to kilka lamp odpowiadających sobie pod względem stylistycznym i rozmieszczonych w taki sposób, który umożliwia wygodne i bezpieczne korzystanie z całego wnętrza.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment