Śruby calowe – co powinieneś o nich wiedzieć?

Na co dzień nie zwracamy na nie naszej uwagi, stanowią one jednak element, bez którego wiele konstrukcji nie miałyby prawa trzymać się w całości. Wynalazek, który liczy sobie ponad 2000 lat, który jest przez nas często niedoceniany a przecież tak bardzo ułatwia nam życie – to śruby calowe.

Śruba jaka jest, każdy widzi

Większość z nas na pewno wie do czego służą śruby oraz jak wyglądają, w końcu to bardzo popularne elementy – szczególnie w przypadku śrub calowych. Zwykle używa się ich w hydraulice i gazownictwie, znajdują zastosowanie także w branży motoryzacyjnej, produkcji elektronarzędzi, czy sprzętów domowych. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje śrub: metryczne i calowe, (które dzielą się na dwie podstawowe kategorie – UNC oraz UNF). Czym więc różnią się śruby metryczne od calowych? Odpowiedź jest prosta, to gwint. W przypadku wkrętów calowych rozmiar gwintu mierzony jest w calach, zaś metrycznych, w milimetrach. Warto także wiedzieć, że związku z częstym wystawieniem na trudne warunki atmosferyczne, śruby są zabezpieczane specjalnymi powłokami, które zapobiegają szybkiemu niszczeniu się i korozji elementu.

UNC i UNF, jaka jest różnica?

Zacznijmy od śrub oznaczonych symbolem UNC, jeżeli chodzi o gwint to w ich przypadku średnica nie powinna przekraczać czterech cali. Ten rodzaj śrub wykorzystuje się w przypadkach, gdy mamy do czynienia z dużą częstotliwością pracy śruby a także narażeniem na drobne uszkodzenia, w wyniku szybkiego i częstego wykręcania i wkręcania śruby z powrotem. Śruby UNC dzielimy na następujące kategorie, które oznaczone są normami Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego:

DIN 933 (pełny gwint i sześciokątny łeb)

– DIN 931 (niepełny gwint i sześciokątny łeb)

– DIN 912 (śruby imbusowe)

 Drugim typem są śruby z oznaczeniem UNF, średnica ich gwintu wynosi zwykle półtorej cala, dodatkowo ten typ śruby jest bardziej odporny na rozciąganie niż UNC. Rodzaj ten wykorzystuje się potrzebna jest nam mała głębokość skręcania.

Gdzie zaopatrywać się w śruby calowe?

Istnieje wiele miejsc, gdzie można zakupić śruby, jednak najlepszym wyborem będą profesjonalne sklepy. Sprzedawcy w tych miejscach często profesjonaliści, którzy będą znać się na rzeczy, więc w przypadku, gdy nie będziemy mieli pewności, to na pewno pomogą podjąć odpowiedni wybór. Dodatkowo mamy pewność, że zakupione śruby będą dobrej jakości i spełnią nasze oczekiwania, mamy też możliwość na uzyskanie lepszych cen, niż w dużych sklepach oferujących szeroki asortyment różnego rodzaju części.

Śruby calowe dostępne są pod adresem https://www.sklepsrubex.pl/category/Sruby-Calowe-ISO-4762-DIN-912-60871 

Możesz także przeczytać

Leave a Comment