Sprzęt do pracy na wysokości – jaki wybrać?

Sprzęt do pracy na wysokości - jaki wybrać?

Prace wysokościowe to stały element codzienności pracowników niektórych branż. Ryzyko, jakie wiąże się z wykonywaniem obowiązków co najmniej kilka metrów nad ziemią sprawia, że w tych przypadkach konieczne staje się zastosowanie rozwiązań zapewniających pełne bezpieczeństwo. Jaki sprzęt do pracy na wysokości wybrać? Które produkty sprawdzą się w przypadku wymagających prac na wysokości?

Prace na wysokości – o czym należy pamiętać?

Wypadki w pracy mogą zdarzyć się w każdej chwili, zwłaszcza, gdy wykonywane obowiązki wiążą się z dużym ryzykiem. Z tego też powodu, największą ostrożność muszą zachowywać zwłaszcza pracownicy firm z sektora budowlanego i przemysłowego, gdzie najczęściej mają miejsce różnego rodzaju nieszczęśliwe zdarzenia. Niektóre czynności wymagają pracy na większych lub mniejszych wysokościach. Podczas ich wykonywania sama ostrożność nie wystarczy – do tego rodzaju zadań niezbędny jest przeznaczony do pracy na wysokości sprzęt, który znajdziesz między innymi na stronie assecuro.pl. Ponadto, należy pamiętać o przestrzeganiu wszelkich zasad BHP, co będzie miało znaczący wpływ na bezpieczeństwo zarówno pracownika, jak i innych osób. 

Sprzęt do pracy na wysokości – jaki wybrać?

Oprócz zabezpieczenia terenu, na którym wykonywane są prace na wysokości, należy przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo sobie. W tym celu przyda się sprzęt wysokościowy, który pozwoli zapobiec wielu niebezpiecznym wypadkom. Podstawą wyposażenia, zarówno podczas prac wykonywanych na wysokości, jak i na dole, jest kask ochronny. Zdecydowanie najczęściej występującymi urazami są te dotyczące głowy, dlatego też jest to niezbędny element ubioru pracownika, który wykonując swoją prace narażony jest na jakiekolwiek ryzyko. 

Podczas pracy na wysokości konieczny jest jednak sprzęt asekuracyjny, którego rodzaj należy dostosować do specyfiki wykonywanych zadań. Najpopularniejszym produktem w tej kategorii są zdecydowanie szelki do pracy na wysokości, zaś ich poszczególne rodzaje klasyfikowane są wedle posiadanych przez nie norm. Mogą one posiadać jeden lub więcej punktów asekuracyjnych oraz być wyposażone w amortyzator, który pozwala upłynnić pracę. 

W asortymencie specjalistycznych sklepów można również znaleźć zestawy przeznaczone do prac na wysokości z szelkami bezpieczeństwa, amortyzatorem, zatrzaśnikami i linką. Tego rodzaju zabezpieczenie pozwoli w odpowiedzialny sposób wykonywać wiele prac wysokościowych, zachowując jednocześnie pełne bezpieczeństwo podczas wykonywania koniecznych zadań. Przed zakupem sprzętu do pracy na wysokości należy jednak zawsze upewnić się, że spełnia on wszelkie niezbędne normy.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment