Skurcz betonu – czym jest i co na niego wpływa?

Skurcz betonu – czym jest i co na niego wpływa?

Rozpoczynając budowę domu lub innego przedsięwzięcia związanego z postawieniem nowych fundamentów, nie zawsze przygotowani jesteśmy na pewne niedogodności z tym związane. Jeśli wszystko idzie według harmonogramu, jesteśmy nie lada szczęściarzami! Plac budowy rządzi się swoimi prawami i sytuacji, na które nie mamy wpływu, pojawić się może mnóstwo. Jedną z częściej występujących komplikacji jest skurcz betonu, któremu możemy zapobiegać, jeśli zadbamy o odpowiedniej jakości produkty i dobrą ekipę budowlaną.

Czym jest skurcz betonu?

To powszechnie występujące zjawisko, które jednak laikowi może niewiele mówić. Skurcz betonu, to zmniejszenie jego objętości pod wpływem czynników fizycznych lub chemicznych. Przyczynia się to do powstawania pęknięć i rys na powierzchni wylewki, i jej nieregularnego kształtu. Dzieje się to niezależnie od tego, w jaki sposób przystąpiliśmy do wyrabiania betonu. Skurcz może powstać zarówno podczas mieszania cementu na budowie, jak i w betoniarni.

Wpływ na występowanie tego zjawiska mogą mieć czynniki zewnętrzne, tj. temperatura i wilgotność otoczenia podczas wysychania betonu. Nie bez znaczenia jest też klasa i rodzaj materiału, z którym przyszło nam pracować, a także wielkość kruszywa. Chcąc zadbać o produkty wysokiej klasy, możemy wybrać BRbeton – beton Bielsko.

Betonowa wylewka, a skurcz – co musimy o nim wiedzieć?

Istotnym zdaje się także współczynnik wodno-cementowy, oznaczany jako w/c, czyli stosunek wody do cementu, który będzie dla mieszanki najbardziej odpowiedni. Zasada mówi, że w proporcji woda-cement nie należy nadużywać wody, a nawet dodawać jej jak najmniej. Wyróżnić możemy kilka rodzajów skurczu betonu, w tym dwa najczęściej występujące:

  • skurcz autogeniczny, a inaczej samoczynny, to rodzaj skurczu, który pojawia się w wyniku zmian chemicznych, powodując utratę wody
  • skurcz w skutek wysychania powstaje w wyniku odparowania wody ze schnącego cementu do otoczenia, którego wilgotność jest niska; nie możemy go uniknąć, a jedynie ograniczyć jego skutki

Pozostałe, rzadziej występujące przypadki skurczu betonu, to:

  • skurcz chemiczny (skurcz kontrakcji) wynika ze zmniejszenia objętości substancji, które wchodzą w reakcję łączenia cementu z wodą; można zapobiec mu dzięki odpowiedniej pielęgnacji
  • skurcz plastyczny zachodzi jeszcze na początku, kiedy beton wciąż jest plastyczny, a dochodzi do utraty wody z jego powierzchni

Jak ograniczyć skurcz betonu?

Skurcz betonu zachodzi w większości przypadków, jeśli korzystamy z powszechnie dostępnych mieszanek. Dla zachowania jak najlepszego efektu końcowego warto wziąć pod uwagę kilka czynników, którego mogą pomóc zmniejszyć skurcz lub pozwolą zapobiec niektórym z jego rodzajów.

Dobrym rozwiązaniem będzie użycie cementu, który zawiera odpowiednie proporcje składników i substancje, które mają przeciwdziałać powstawaniu skurczu. Takie mieszanki dostarcza betoniarnia bielsko.

Zadbajmy o obniżenie współczynnika wodno-cementowego, co ma wpływ na wytrzymałość i szczelność betonu. Dzięki temu otrzymamy o wiele trwalszą wylewkę. Prawidłowa wartość w/c powinna wynosić maksymalnie 0,5. Odpowiednio przygotujmy podłoże pod cement. W razie konieczności należy je wyrównać, a ewentualne resztki gruzu — usunąć. Zwróćmy uwagę na odpowiednią wilgotność, żeby zapobiegać odparowaniu wody z betonu do otoczenia, co wpływa na utratę jego objętości. Wybierajmy taki rodzaj betonu, który ma jak największy rozmiar kruszywa.

Możliwości jest wiele, rozpocznijmy jednak od wyboru cementu najwyższej klasy, co już znacznie zminimalizuje ryzyko przykrego w skutkach skurczu. Betoniarnia Bielsko oferuje nam odpowiednio skomponowane mieszanki.

Beton Bielsko – jak znaleźć odpowiedni? Betoniarnia BRbeton

Jeśli chcemy mieć pewność, że nasz wylewka przetrwa długie lata i żadne czynniki zewnętrzne nie będą jej straszne, skorzystajmy z usług firmy BRbeton. Nawet jeśli terminy takie jak „skurcz betonu” są nam obce, betoniarnia Bielsko zrzesza fachowców, którzy pomogą nam wybrać produkt spełniający najwyższe normy jakości. Betoniarnia BRbeton oferuje swoim klientom mieszanki betonu towarowego w klasach od C8/10 do C35/45. Mieszkańcy Bielska mogą również skorzystać z oferty transportu betonu we wskazane miejsce oraz pompowania materiału. Koniecznie sprawdź ofertę betonu produkowanego przez BRbeton!

Możesz także przeczytać

Leave a Comment