Samodzielnie wykonujemy oświetlenie wykorzystując taśmy led – jakie elementy będą nam potrzebne?

Taśmy led są aktualnie wybierane, jako nowoczesne rozwiązania oświetlenia wnętrz.  Coraz więcej pojawia się ciekawych aranżacji z użyciem taśmy ledowej. Gdzie ją kupić i w jaki sposób wykorzystać?

 1. Rodzaje i zastosowanie taśmy led
 2. Jakie zalety posiadają taśmy led?
 3. Sterowniki i zasilacze

Rodzaje i zastosowanie taśmy led

Przy pomocy taśmy led możemy zabezpieczyć oświetlenie w każdym z pomieszczeń. Czy to będzie kuchnia czy salon, sklep Gralux przygotuje dla nas oświetlenie wykorzystując taśmy led. Taśma led nadaje się również jako podświetlenie szafek czy luster. Na rynku w chwili obecnej dostępne są taśmy ledowe:

 • z różnym napięciem zasilania, czyli 12V lub 24V,
 • ze standardowym paskiem led z diodami – 3528, coraz rzadziej używane,
 • diody o większej jasności względem standardu – 5050,
 • najbardziej popularne diody – 2835, o dobrych parametrach świecenia,
 • kolorowe taśmy led,
 • paski dual cct, o dwóch barwach światła białego,
 • paski led o różnej długości, docinane na wymiar,
 • z różnymi barwami światła,
 • oraz do wyboru: brak odporności na wodę – IP20, wodoodporna – IP68 i częściowo wodoodporna – IP65.

Ze względu na swą różnorodność ich zastosowanie jest wręcz nieograniczone. Wykorzystywane są w domach, transporcie, przemyśle, w budynkach użyteczności publicznej, w rolnictwie oraz wielu innych sferach życia. Wybierając taśmy ledowe bierzmy pod uwagę ich parametry świetlne oraz posiadane przez nie atesty. Zwróćmy uwagę na jasność świecenia. Paski led są produktem którego jakość rośnie wraz z jego ceną. Montując paski ledowe pamiętajmy, że bez względu na to, gdzie będą się znajdowały, powinny być przykryte przesłoną, tzw. kloszem. Maskowanie kloszem chroni diody przed uszkodzeniem oraz (przy zastosowaniu mlecznych i mrożonych przesłon) zmniejsza efekt punktowo świecących diod. Chodzi o to, by taśma ledowa wyglądała, jak jedna linia świetlna. Z powodzeniem sprawdzi się listwa aluminiowa (aluminiowy profil), który nadaje się przy podświetleniu blatów w kuchni, schodów, bądź mebli. W łazience takie profile są dodatkowym zabezpieczeniem paska ledowego przed jakimikolwiek uszkodzeniami mechanicznymi, czy choćby czynnikami takimi jak wilgoć. Ten sam profil aluminiowy można zastosować również na tarasie.

Jakie zalety posiadają taśmy led?

Najważniejszą z zalet posiadania taśmy led jest jej wysoka wydajność, taka taśma może pracować nawet kilkanaście lat. Dla osób chcących posiadać jasne oświetlenie to idealne rozwiązanie, światło jest jaśniejsze od tego, które wytwarzają standardowe żarówki. Można je kontrolować i programować, a paski led odporne są na wstrząsy i nie generują dużej ilości ciepła. Taśmy różnią się parametrami oraz opcjami konfiguracji, każda jednak z nich jest elastyczna, samoprzylepna i można ją przyciąć zwykłymi nożyczkami.

Sterowniki i zasilacze

Najczęściej wybierane są taśmy led z napięciem 12V, te są faktycznie najbardziej popularne, ale nie wszędzie się nadają. Jeżeli długość odcinków przekracza 10 metrów, zastanówmy się nad zastosowaniem taśmy led 24V, a jeśli odcinek przekroczy 15 metrów, zdecydowanie polecamy taśmy zasilane napięciem 24V. Taśmy led 230V zastosujmy na zewnątrz, do tego właśnie zostały stworzone. Chcąc zakupić sterowniki do taśm led oraz zasilacze led zwróćmy się do specjalistów w dziedzinie oświetlenia ze sklepu Gralux. Oferowane przez nich sterowniki są najwyższej jakości, a zasilacze stanowią podstawę do zbudowania trwałego systemu oświetlenia. Produkty są niezawodne i sprawdzone. Oprócz zasilacza odpowiedniej mocy potrzebujemy także specjalny kontroler z pilotem.

Wybierając taśmy led zrezygnujmy z najtańszych rozwiązań. Korzystajmy z oferty sprawdzonej, gdyż ważna jest jakość produktów, a reklamacje zdarzają się niezmiernie rzadko.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment