Rodzaje i przeznaczenie klamek – czy aby na pewno wszystkie mają jeden cel?

Rodzaje i przeznaczenie klamek – czy aby na pewno wszystkie mają jeden cel?

Nie da się ukryć, że głównym zadaniem klamki jest otwieranie drzwi. Produkty te nie są zbytnio skomplikowane, a ich zasada działania jest bardzo intuicyjna. Sama klamka składa się z szyldu, rękojeści i zamka. Wydawać by się więc mogło, że ciężko o jakąkolwiek różnorodność w tej grupie asortymentu. Wbrew pozorom, dobór odpowiedniej klamki do drzwi nie jest tak prosty i oczywisty. Składają się na to takie czynniki jak chociażby design, materiał wykonania, klasa bezpieczeństwa czy ogólne zastosowanie. Poniżej postaramy się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące pytania związane z klamkami.

Podstawowy podział klamek

Klamki, pomimo swojej banalnej funkcji mogą występować w ogromnej ilości odmian. Głównym podział jest ukierunkowany względem obecności szyldu bądź rozety. Produkty z jednolitym szyldem stanowią zdecydowaną większość w kontekście użyteczności i są znacznie częściej wybierane przez klientów. Spowodowane jest to mało skomplikowaną budową i prostotą w montażu. Nieco mniej popularne, choć sprawdzające się w wielu przypadkach rozety owalne są równie atrakcyjne wizualnie, a przy tym znacznie delikatniejsze. Sama klamka w ich przypadku nie rzuca się bardzo w oczy, a całą inicjatywę przejmują drzwi.

Oprócz samych szyldów, klamki może odróżniać od siebie również rękojeść. Standardowa klamka to oczywiście odpowiednio wyprofilowany uchwyt, który jesteśmy w stanie przekręcić względem osi poziomej. Szczególnie popularne za granicą są jednak gałki. Mogą występować w formie stałej i ruchomej. Ostatnimi czasy, w sklepach zaczęły pojawiać się także klamko – pochwyty.

Rodzaje i przeznaczenie klamek – czy aby na pewno wszystkie mają jeden cel?

Podział klamek względem przeznaczenia

Wyposażenie całego domu w jeden rodzaj klamek nie jest zbytnio możliwe. Zdecydowanie najwięcej będzie potrzebnych klamek wewnętrznych. Ich dobór nie wymaga specjalistycznego podejścia i zależy wyłącznie od preferencji i gustu domowników. Zazwyczaj są to tanie klamki, które nie wymagają zaawansowanego materiału, odpornego na warunki atmosferyczne. Warto jednak zwracać uwagę, aby do pomieszczeń takich jak toaleta czy łazienka, wybrać opcję z pokrętłem.

Większy problem pojawia się w kontekście drzwi zewnętrznych. Takie wyroby powinny mieć już właściwości antywłamaniowe, co można stwierdzić poprzez odczytanie klasy ich bezpieczeństwa. Są to zazwyczaj produkty wykonane ze stali nierdzewnej i aluminium, co przekłada się na ich wodoodporność.

Ciekawą odmianą są też klamki kute. Stalowa rękojeść z kutymi elementami to doskonałe rozwiązanie stylistyczne w wielu miejscach. Takie klamki kute są zazwyczaj stosowane przy bramkach i furtkach ogrodzeniowych. Świetnie się tam prezentują, szczególnie gdy brama i ogrodzenie są w podobnym klimacie.

Od czego zależy kształt klamki?

Zdecydowanie, klamki powinno się wybierać względem swoich własnych preferencji, ukierunkowanych wystrojem wnętrza. Warto spojrzeć wcześniej na charakter swoich drzwi i na tej podstawie oszacować wstępny wygląd klamki. Sam jej rodzaj powinien być wybrany również względem aranżacji samego pokoju. Ważne jednak, aby zawsze wybierać takie same klamki do wszystkich pomieszczeń w domu, z wyjątkiem drzwi wejściowych.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment