Podstawowe rodzaje pił wykorzystywanych w stolarstwie. Przewodnik

Podstawowe rodzaje pił wykorzystywanych w stolarstwie. Przewodnik

Niezależnie od tego z jakim rodzajem drewna mamy do czynienia, jego obróbka wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi stolarskich. Profesjonalna stolarnia wymaga stosowania solidnych pił zapewniających efektywną pracę. Istnieje wiele rodzajów pił wykorzystywanych w stolarstwie, a każda z nich spełnia zasadniczo inne funkcje.

Piły – podstawowe rodzaje wykorzystywane w stolarstwie

Pilarki stołowe do drewna gwarantują stabilność dużym powierzchniom roboczym. Pilarki stołowe minimalizują ryzyko nagłej zmiany toru cięcia, a przy tym dysponują bardzo dużą energią pracy pozwalającą na ich zastosowanie nawet w większych zakładach obróbczych. Doskonale sprawdzają się do cięcia długich desek, dzięki możliwości przedłużenia stołu i powiększenia powierzchni roboczej. Pilarki stołowe tarczowe posiadają funkcję regulowania tarczy pod odpowiednim kątem, dysponują też specjalnym hamulcem bezpieczeństwa.

Dwupiły ukośnice doskonale sprawdzają się do tworzenia ram z drewna, gdyż dysponują dwoma ostrzami o regulowanym kącie od 0 do 45 stopni. Do przycinania desek i belek idealnym rozwiązaniem będą dwupiły z możliwością regulacji długości cięcia.

Piły formatowe do obróbki drewna

Piła formatowa znajduje zastosowanie do przycinania i przerzynania płyt drewnianych oraz drewnopodobnych. Pozwala na profesjonalną obróbkę płyt OSB. PCV, MDF oraz paneli ABS. Świetnie się także sprawdzi do pracy z litym drewnem. Zapewnia najwyższą precyzję cięcia drewna oraz dużą wygodę pracy operatora.

Pilarko frezarki i piły panelowe

Pilarko – frezarki do drewna (tarczowe, łańcuchowe, taśmowe lub szablaste) to piły niezwykle wytrzymałe i odporne na uderzenia i wszelkie uszkodzenia mechaniczne pozwalające na odpowiednie ukształtowanie nawet najtwardszych surowców dostępnych obecnie na rynku. Piły panelowe zapewnia niezwykłą precyzję cięcia pionowego jak i poziomego wraz z możliwością szybkiego wykonywania pracy. Natomiast piły poprzeczne dzięki specyficznemu umiejscowieniu ramienia niezależnie od rodzaju drewna zapewniają niezwykle dokładnie cięcie z odpowiednim naciskiem.

Stolarskie piły taśmowe zostały wyposażone w nowoczesne rozwiązania technologiczne dzięki sterowaniu CNC, dzięki czemu pozwalają na precyzyjne docinanie długich i grubych desek.

Praktyczne wielopiły do cięcia drewna

Praktyczne wielopiły do cięcia drewna

Wielopiły to maszyny stolarskie, których funkcjonowanie opiera się na wykonywaniu podłużnych cięć, co odbywa się dzięki mechanizmowi podwójnych pił tarczowych. Znajdują szczególne zastosowanie do wycinania listew z pryzm oraz desek. Są wyposażone w stół odbiorczy, stół podawczy oraz sprzęg sił tarczowych. Szczególnie skutecznymi i uniwersalnymi wielopiłami są wielopiły dwuwrzecionowe. Na rynku występują także modele łączące funkcje obrzynarki z wielopiłą, jak również wielopiły tarczowe, które posiadają opcję instalacji aż do pięciu pił jednocześnie. Tego rodzaju maszyny stolarskie można znaleźć na https://maszyny-stolarskie.com.pl/wielopily/

Wielopiły zapewniają operatorowi przyjemną i prostą obsługę, szybkość cięcia, niezawodną wydajność oraz łatwość transportu. Co niezwykle istotne  wielopiły zapewniają również bezpieczeństwo w czasie pracy dzięki skutecznej ochronie przed cofaniem się obrabianego materiału wraz z jego odłamkami.

Leave a Comment