Pługi do gospodarstwa – czym kierować się w trakcie zakupów?

Pługi do gospodarstwa - czym kierować się w trakcie zakupów?

Pługi do gospodarstwa to maszyny, które posiadają długą historię, bez nich praca na roli jest niemożliwa. Ich głównym zadaniem jest wykonywanie orki. Dawniej pługi obsługiwane były przez konie czy woły, natomiast dziś są mechaniczne. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej informacji. 

Na zachodzie pojawiła się moda na uprawę bezorkową i powoli przyszła do Polski. Natomiast pługi do gospodarstwa nadal są sprzętem, który jest potrzebny do uprawy gleby. Obecnie producenci ciągle udoskonalają modele pługów, więc cena nowych nie należy do najniższych. W dalszym ciągu popularnością cieszą się pługi do uprawy zagonowej, dodatkowo ich cena jest stosunkowo niska. To, jaki pług zakupić powinno być determinowane tym, do czego go potrzebujemy oraz być związane z oszczędnością paliwa i czasu. 

Pługi do gospodarstwa – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Praca orki powinna być efektywna oraz opłacalna. Wciąż rosnące koszty produkcji powodują, że oszczędność na paliwie odgrywa kluczową rolę. Praca z dużą oraz ciężką maszyną, jaką jest pług, równocześnie przekłada się na duże zużycie oleju napędowego. Polscy rolnicy często nie wiedzą, w jaki sposób dobrać odpowiednią maszynę, w rezultacie stosują za ciężkie lub za lekkie pługi. Zmiana pługu często podyktowana jest zakupem ciągnika, który ma większą moc.  

W czasie zakupów tego typu narzędzi powinno zwrócić się uwagę na moc i siłę naszego ciągnika. Także inne cechy sprzętu mają tutaj ogromne znaczenie. Do takich cech można zaliczyć: moc udźwigu podnośnika hydraulicznego, którym dysponujemy w naszym traktorze. Ważna jest masa ciągnika oraz punkt ciężkości. Przy zakupie dużych pługów, które mają szeroki rozstaw korpusów, może dojść do sytuacji, że będziemy również potrzebować siłowników w trójpunktowym układzie zawieszenia.  Sterowanie pługiem też ma znaczenie. Niektóre pługi są wyposażone są w siłownik dwustronnego działania, jest on pomocny do wykonywania obrotów, ale też stanowi element bezpieczeństwa. 

Zakup pługa używanego – co warto wiedzieć? 

Pług do gospodarstwa to zakup, który powinien być dobrze przez nas przemyślany. Zbyt niska cena może nas zachęcić, jednak może też oznaczać późniejsze problemy z różnymi częściami eksploatacyjnymi. Warto tuż przed zakupem sprawdzić dostępność różnych z nich. Każda część powinna mieć swój numer, który nabity będzie na odwrocie. Złym pomysłem będzie zakup maszyny zdekompletowanej przed wcześniejszym sprawdzeniem dostępności tego, jaki koszt mają brakujące elementy. 

  Stan elementów konstrukcyjnych pługa to kolejna sprawa, na którą trzeba zwrócić swoją uwagę. Do tych części należy: rama, wieżyczka czy słupica. Trzeba też sprawdzić, czy rama nie jest przypadkiem pogięta lub wcześniej spawana. Kolejna sprawa to wybór maszyny, która ma odpowiednią ilość korpusów. Zależne jest to od rodzaju gleby, ukształtowania terenu czy głębokości orki. 

Pług dobrze dopasowany do gospodarstwa – czyli jaki? 

Rodzaj gleb, jaki jest w naszym gospodarstwie, również może mieć wpływ na zakup pługów do gospodarstwa. Gdy na naszym gospodarstwie większość gleb to gleby jednorodne możliwy jest zakup tańszego pługu, który ma stałą szerokość orki. Na polach o zróżnicowanej strukturze można zainwestować w pług, który umożliwia zmianę szerokości roboczej. Wyjątkowo jest to przydatne na glebach lekkich, gdzie w łatwy sposób można zwiększyć wydajność. 

To, w jaki system regulacji pługa powinniśmy zainwestować, w dużej mierze zależy od konieczności oraz naszej wygody. W przypadku gleb o niewielkim zróżnicowaniu może wystarczyć regulacja śrubowa.   

 

Możesz także przeczytać

Leave a Comment