Parterowy czy piętrowy – na jaki dom się zdecydować?

Parterowy czy piętrowy – na jaki dom się zdecydować?

Wiele osób marzy o tym, aby gdzieś, na malowniczo usytuowanej działce, postawić swój upragniony dom. Choć cel jest jasno określony, to jednak ostateczny kształt i wygląd budynku, nie do końca sprecyzowane. Pierwszy dylemat, jaki pojawia się najczęściej to ten, czy dom ma być parterowy, czy piętrowy. W tym artykule omówimy zarówno mocne, jak i słabe strony obu rozwiązań.

Funkcjonalny dom parterowy

Na osiedlach domów jednorodzinnych, coraz częstszym widokiem, są jednokondygnacyjne budynki, czyli popularne domy parterowe. To, co głównie przemawia na ich korzyść, to spora oszczędność w budowie. Bowiem wzniesienie takiej nieruchomości wymaga mniejszych nakładów finansowych, niż ma to miejsce w przypadku jej piętrowego odpowiednika. Kolejnym udogodnieniem może być również to, iż jednokondygnacyjne budynki, nierzadko stawiane są w znacznie krótszym czasie, a co za tym idzie, można się do nich szybciej wprowadzić. Warto w tym miejscu jednak zaznaczyć, że zarówno koszt postawienia takiego domu, jak i czas w jakim to nastąpi, uzależnione są przede wszystkim od poziomu skomplikowania projektu architektonicznego. Im prostsza bryła i mniej zawiłych elementów do wykonania, tym szybciej będzie można wprowadzić się do wymarzonego lokum. Ostateczny wybór oczywiście należy do przyszłych właścicieli nieruchomości i ustaleń, jakie poczynią z architektem, wykonującym projekty domów parterowych. Warto również wspomnieć o tym, że jednokondygnacyjne budynki najlepiej prezentują się na pokaźnych działkach i są doskonałym rozwiązaniem dla osób starszych, a także tych, o ograniczonej sprawności ruchowej.

Wielkopowierzchniowy dom piętrowy

Alternatywą dla domów parterowych są wielokondygnacyjne budynki, które mają do zaoferowania większą przestrzeń użytkową. Najlepiej sprawdzają się na niewielkich działkach. Odpowiednio zaprojektowane, pozwolą otrzymać niezwykle funkcjonalne wnętrze, komfortowe dla rodzin z dziećmi czy wielopokoleniowych. Należy mieć na uwadze fakt, iż do budowy domu wielokondygnacyjnego, potrzeba więcej materiałów, co przekłada się na wyższych koszt tego typu inwestycji. Ponadto, prace nad jego wykończeniem najczęściej trwają dłużej, niż w przypadku domu parterowego.

Wybierz wsparcie profesjonalisty

Mając wątpliwości, jaki typ domu najlepiej sprawdzi się na danej działce oraz która opcja będzie bardziej korzystna dla inwestora, warto skorzystać z pomocy fachowców, takich jak np. EURODOM Karol Okoński. Przedsiębiorstwo to przygotowuje nie tylko projekty domów piętrowych i parterowych, ale także świadczy inne usługi, z którymi można zapoznać się pod adresem: eurodompoznan.pl, do czego zachęcamy.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment